‌علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال ممکن است نام رپد بیت کوین یا رپد توکن را شنیده باشند. در این مقاله، انواع ارزهای رپد شده در کریپتو، نقطه‌نظر توکن‌های رپد و معنای آن‌ها برای شما به‌عنوان یک معامله‌گر و سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنیم.

کاربرد توکن‌های رپد

بلاک‌چین‌‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم پروتکل‌ها و عملکردهای متفاوتی دارند و به دلیل تفاوت اساسی در الگوریتم‌هایشان، نمی‌توانند با یکدیگر تعامل کنند. در حالی که این استقلال، حاکمیت و امنیت بلاک چین‌ها را حفظ می‌کند، وجود یک اکوسیستم قابل همکاری را نیز به چالش می‌کشد. در این اکوسیستم داده‌ها و اطلاعات باید به راحتی مبادله شوند.

به عنوان مثال، در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، که در آن جابجایی کارآمد، روان و سریع وجوه بسیار مهم است، توکن‌های رمزنگاری رپد کاربرد معتبری پیدا می‌کنند.

برخی از بلاک چین‌های جدیدتر مانند پولکادوت برای غلبه بر مشکل قابلیت همکاری ایجاد شده‌اند. با این حال، یافتن راه حل و امکان برقراری ارتباط بین شبکه‌های اولیه مانند بیت کوین و اتریوم ضروری شد، به همین دلیل توکن‌های رپد ایجاد شدند.

ارزهای دیجیتال رپد

توکن‌های رمزنگاری‌شده، ارزهای دیجیتالی هستند که به ارزش یک رمزارز اصلی یا دارایی‌هایی مانند طلا، سهام، سهام و املاک و مستغلات متصل شده‌اند و روی پلتفرم‌های DeFi کار می‌کنند.

دارایی اصلی در یک خزانه دیجیتال رپد شده است و یک توکن جدید ساخته شده برای انجام تراکنش در سایر پلتفرم‌ها ایجاد می شود. رپد توکن به دارایی‌های غیربومی اجازه می‌دهند در هر بلاک چین استفاده شوند، پل‌هایی بین شبکه‌ها ایجاد کرده و قابلیت همکاری را در فضای ارزهای دیجیتال پیاده‌سازی کنند.

آنها می‌توانند هر چیزی را از هنر و کلکسیون، کالاها، دارایی‌های رمزنگاری، و سهام گرفته تا ارزهای فیات و املاک و مستغلات نشان دهند. از آنجایی که رپد توکن ها به دارایی دیگری متصل می‌شوند، لزوماً باید توسط یک نهاد متولی بررسی و مدیریت شوند که دارایی را رپد می‌کند.

رپد بیت کوین با نام wBTC اولین توکن‌های بیت کوین رپد بودند که در بلاک چین اتریوم از طریق قراردادهای هوشمند استفاده شدند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دادند درآمد ثابتی کسب کنند. علاوه‌بر بیت کوین، لیست توکن‌های رپد شامل دارایی‌های دیگری است که عمدتاً با اتریوم ERC-20 و زنجیره هوشمند بایننس BEP-20 مطابقت دارند.

بلاک چین‌های دیگر مانند کاردانو (Cardano)، پولکادات (Polkadot) و سولانا (Solana) شروع به آزمایش با توکن‌های رپد برای تسهیل دسترسی به برنامه‌های DeFi کرده‌اند.

برخی از پروژه های جدیدتر عبارتند از bLuna، توکن لونا رپد که می‌تواند آزادانه معامله شود یا به عنوان وثیقه در پروتکل‌های دیگر در شبکه Terra استفاده شود، که هم یک پلت‌فرم قیمتی پایدار و هم مبتنی بر رشد است.

انواع ارزهای دیجیتال رپد

این موضوع به طور گسترده‌ای پذیرفته شده است که استیبل کوین‌ها اولین نوع توکن‌های رپد بودند. برای مثال، یک استیبل کوین مانند USDT (Tether)، تقریباً یک دلار پشتیبانی می‌شود. با این حال، تتر مقدار دقیق دلار فیزیکی را برای هر USDT نگه‌داری نمی‌کند و ذخایر آن شامل دارایی‌هایی با ماهیت متفاوت است: پول نقد، معادل‌های نقدی، سرمایه‌گذاری‌ها، مطالبات وام‌ها و غیره.

دو نوع توکن رپد وجود دارد، تسویه نقدی و قابل بازخرید. توکن‌های تسویه نقدی را نمی‌توان برای دارایی پایه بازخرید کرد. از سوی دیگر، توکن‌های قابل بازخرید به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا توکن رپد شده را با دارایی زیربنایی مبادله کنند. سایر بلاک چین ها میزبان توکن‌های رپد هستند.

توکن‌های رپد چگونه کار می‌کنند؟

زمانی که توکن رپد شده باید دوباره به دارایی اصلی یا ارزی مانند بیت کوین تبدیل شود، کاربر از متولی درخواست می‌کند تا توکن را از ذخایر آزاد کند. به عبارت ساده، به ازای هر wBTC که وجود دارد، یک بیت کوین وجود دارد که یک متولی در اختیار دارد.

فرآیند ایجاد و مدیریت توکن‌های رپد نشان‌دهنده یک محدودیت در کریپتو است، زیرا نیاز یک متولی به اعتماد برای نگهداری وجوه، هدف یک اکوسیستم بلاک چین باز و غیرمتمرکز را شکست می‌دهد.

از آنجایی که معامله‌گران نمی‌توانند به طور مستقل از توکن‌های رپد برای تراکنش‌های زنجیره‌ای متقابل استفاده کنند، همچنان به نگهبان نیاز است. با این حال، فناوری به سرعت در حال پیشرفت است و ممکن است به زودی به گزینه‌های غیرمتمرکز دست پیدا کنیم.

رپد بیت کوین

رپد بیت کوین

اولین پروتکل رپد بیت کوین (wBTC) هنگامی که در ژانویه 2019 راه‌‌اندازی شد. این رپد توکن برای آوردن پتانسیل بیت کوین و نقدینگی به شبکه اتریوم همراه با انعطاف پذیری توکن ERC-20 در نظر گرفته شد.

در حالی که BTC اصلی نمی‌تواند برای تراکنش‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده شود، یک رپد بیت کوین می‌تواند جایگزین دارایی اصلی شود و در اکوسیستم DeFi یا هر برنامه غیرمتمرکز دیگر در شبکه اتریوم تراکنش انجام دهد.

رپد بیت کوین افزوده مهمی به دنیای ارزهای دیجیتال است. در حالی که ارزش wBTC با بیت کوین اصلی یکسان است، جنبه عملکردی آن بسیار زیاد است و امکان استفاده از بیت کوین را برای موارد استفاده دیگر مانند DeFi افزایش می‌دهد.

به بیان ساده، دارندگان بیت کوین می‌توانند بیت کوین را از طریق قراردادهای هوشمند با اتصال کیف پول خود به یک پلتفرم غیرمتمرکز و کسب نرخ بهره ثابت در سال به بیت کوین قرض دهند. در همان زمان، وام‌گیرندگان از دارایی دیجیتال خود به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند که در صورت عدم پرداخت به طور خودکار به وام‌دهنده می‌رسد.

با استفاده از این نوع تامین مالی، وام‌دهندگان سرمایه‌گذار می‌توانند حتی در بازارهای نزولی زمانی که ارزش دارایی کاهش می‌یابد، مقداری بازده دریافت کنند.

توکن‌های رپد بیت کوین چگونه کار می‌کنند؟

سه بازیگر نقش اصلی در ایجاد و مدیریت پروتکل wBTC دارند:

سازمان خودمختار غیرمتمرکز متشکل از 17 عضو از فضای DeFi است که یک قرارداد چند امضایی برای اضافه کردن یا حذف معامله‌گران و متولیان wBTC دارند.

معامله‌گران مدیرانی هستند که با ارسال مقدار معینی بیت کوین به متولی و درخواست ایجاد معادل آن در توکن های رپد شده، طبق خواسته سرمایه‌گذاران، فرآیند توکن‌سازی را آغاز می‌کنند.

نگهبان‌ها مانند خزانه‌هایی هستند که قابلیت اطمینان و امنیت را برای wBTC فراهم می‌کنند. همچنین تضمین می‌کنند که همه wBTC به طور کامل از طریق اثبات ذخایر زنجیره‌ای پشتیبانی و تأیید می‌شوند. آنها بیت کوین را ایجاد می‌کنند و مقدار معادل wBTC  را یک به یک (به ارزش بیت کوین) را برای معامله‌گر ارسال می کنند.

در اصل، معامله‌گر، بیت کوین واقعی را به آدرس نگهبان بلاک چین بیت کوین که در آن قفل است، منتقل می‌کند. هنگامی که بیت کوین واقعی را دریافت می‌کند، آدرس متولی مبلغی معادل wBTC را در اتریوم بر ‌می‌دارد.

هنگامی که برعکس آن اتفاق می‌افتد و wBTC باید دوباره به BTC واقعی تبدیل شود، توکن ERC-20 BTC سوزانده می شود (از بین می رود) و BTC قفل شده روی بیت کوین آزاد می‌شود.  سوزاندن توکن‌ها در بلاک چین ردیابی و قابل تایید است.

نیاز به چنین توکنی با رشد DeFi به وجود آمد. که اکنون میلیاردها دلار ارزش دارد که برای وام‌دهی، مشتقات و دیگر انواع برنامه‌های مالی صرف می‌شود. تقاضا برای استفاده از BTC در DeFi به عنوان یک دارایی اساسی به حدی بود که برای مشارکت در اکوسیستم که عمدتاً بر روی اتریوم توسعه یافته بود، باید به یک توکن سازگار با ERC-20 تبدیل می‌شد.

رپد بیت کوین

آیا رپد بیت کوین ایمن است؟

از دیدگاه فنی، توکن رپد بیت کوین ایمن است. احتمالاً در پلتفرم‌های امنی مانند اتریوم یا بایننس هوشمند نگهداری می‌شود و پس از تبدیل به توکن ERC-20 یا BEP-20، امنیت شبکه مرتبط را حفظ می‌کند.

یکی از ایرادات مهم در توکن‌های رپد بیت کوین، نیاز به اعتماد به نگهبانی است که دارایی اصلی را در اختیار دارد. اگر متولی بیت کوین واقعی را باز کند و در اختیار شخص دیگری قرار دهد، دارندگان توکن BTC رپد شده سازگار با ERC-20 با یک دارایی بی‌ارزش باقی می‌مانند.

نحوه نگهداری بیت کوین سطح امنیت ارائه شده را تعیین می‌کند. یک پل نگهبانی متمرکز که بیت‌کوین را نگه می‌دارد، سازمانی است که قول می‌دهد برای مثال، توکن‌های ERC-20 را در اتریوم ایجاد کند. باید به نهاد متمرکز اعتماد کرد که بیت کوین را نگه می‌دارد و با آن فرار نمی‌کند. کاربران باید اطمینان حاصل کنند که این سازمان‌ها حداقل با ضمانت‌ها و بیمه‌ها در صورت بروز مشکل، پشتیبانی می‌شوند.

یک پل غیرمتمرکز با مدیریت قراردادهای هوشمند بهترین انتخاب در دنیای غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال خواهد بود. نیازی به اعتماد به شخص ثالث نیست، فقط به کد قراردادهای هوشمند غیرقابل تغییر با مهر زمان اعتماد کنید.

امنیت پل‌های BTC رپد (اتصالات زنجیره‌ای متقاطع) برای مدت طولانی در سراسر جامعه DeFi بحث داغی را مطرح کرده است، زیرا برای قفل نگه داشتن BTC واقعی باید به متولیان اعتماد کرد.

آیا توکن‌های رپد برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند؟

توکن‌های رپد به طور رو به افزایشی به عنوان یک سرمایه‌گذاری خوب در دنیای ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می‌شوند، جایی که بدون شک تامین مالی غیرمتمرکز نقش مهمی ایفا خواهد کرد. در مدت کمی بیش از یک سال، حدود 800 میلیون دلار بیت کوین به wBTC تبدیل شد، که ایده ای از سرمایه فعلی صنعت به دست می‌آید.

طبق تحقیقات  Arcane، مقدار بیت کوین قفل شده در بلاک چین اتریوم به 189000 BTC در سال 2021 افزایش یافته است. تخمین زده می شود که رکورد 1% از عرضه در گردش بیت کوین به مبلغ 18.73 میلیون است. این عرضه در حال حاضر در DeFi از طریق توکن‌های بیت کوین رپد استفاده می‌شود.

توکن‌های رپد، نقدینگی و کارایی سرمایه را برای صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز افزایش می‌دهند. زیرا امکان جابجایی دارایی‌ها در چندین زنجیره وجود دارد که در غیر این صورت جدا باقی می‌ماند.

مزیت دیگر این است که زمان‌های سریع تراکنش و کارمزدهای کمتری که رپد توکن ها ارائه می‌دهند، به ویژه برای بلاک چین‌های کندی مانند بیت‌کوین یا اتریوم مفید است.

برخلاف سایر دارایی‌ها، رپد توکن ها نیز مالکیت کسری را ارائه می‌کنند که به مالکان اجازه می‌دهد بخش کوچکی از دارایی را خریداری و نگهداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *