آموزش ارز دیجیتال

لایت پیپر (Litepaper) چیست؟ آموزش نوشتن و قالب بندی لایت پیپر

به طور خلاصه، لایت پیپر را می توان نسخه تیزر وایت پیپر در نظر گرفت. این یک نسخه کوتاه‌تر و مختصر از یک وایت پیپر است و علاقه کاربران و سرمایه‌گذاران کنجکاو را جلب می‌کند.

احتمالاً بیشتر شما با وایت پیپر آشنا هستید، که برای راه‌اندازی یک پروژه بلاک چین در دنیای ارزهای دیجیتال ضروری است. شاید مشهورترین وایت پیپر تا کنون در تاریخ رمزنگاری، «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» ساتوشی ناکاموتو باشد که در 31 اکتبر 2008 منتشر شد.

مقایسه وایت پیپر و لایت پیپر

فهرست مطالب

مقایسه لایت پیپر و وایت پیپر

امروزه، وایت پیپرها همچنان منبع ارزشمندی از اطلاعات در مورد یک پروژه رمزنگاری هستند. با این حال، با توجه به گستره توجه زودگذر افراد در عصر دیجیتال، خواندن یک سند شصت صفحه یا بیشتر برای دیدن اینکه آیا یک پروژه به شما علاقه مند است، عملی به نظر نمی رسد.

وایت پیپرها همچنین تمایل دارند جنبه فنی یک پروژه را محدود کنند. بیشتر علاقه مندان به کریپتو ممکن است برای خواندن مقاله بسیار فنی که مورد علاقه آنهاست وقت بگذارند. با این حال، هنوز هم برای همه مناسب نیست، به خصوص اگر به دنبال سرمایه گذار هستید. ممکن است خیلی خسته کننده باشد یا علیرغم علاقه یا توانایی آنها برای سرمایه گذاری در یک پروژه، زمان کافی را نداشته باشند. لایت پیپر مطابق با نامش، هدفش این است که نسخه سبک تر وایت پیپر جامع تر باشد. بنابراین، از نظر فنی، تفاوت بین وایت پیپر و لایت پیپر چیست؟

وایت پیپر طولانی، کامل و فنی است. دقیقاً مانند یک مقاله دانشگاهی، وایت پیپر شما یک رکورد کاملاً مستند از تمام جزئیاتی است که سرمایه گذاران شما می خواهند در مورد پروژه بدانند.

در همین حال، هدف یک مقاله چاپی ارائه تمام جزئیات اساسی در مورد پروژه است و در عین حال، چیزها را “سبک” نگه می دارد. این طراحی شده است تا علاقه حتی کسانی را که ممکن است وقت یا تمایلی برای خواندن یک مقاله بسیار فنی نداشته باشند جلب کند. مانند تریلر یک فیلم، یک مقاله کوتاه است اما با جزئیات کافی در مورد پروژه که علاقه خوانندگانش را برانگیزد.

چگونه لایت پیپر بنویسیم

چگونه یک لایت پیپر بنویسیم؟

هنگامی که محصول خود را آماده کردید و در مورد آن مطمئن شدید، گام بعدی هنگام شروع عرضه اولیه سکه (ICO) نوشتن یک مقاله واقعا خوب است.

نوشتن مقاله شما باید به عنوان اولین گام مهم در عرضه اولیه ICO  شما تلقی شود و به معنای واقعی کلمه می تواند موفقیت پروژه شما را ایجاد کند یا شکست دهد. اغلب می‌تواند اولین برخورد سرمایه‌گذار بالقوه با ایده‌های پشت پروژه، کارهای داخلی، برنامه‌ها و موارد دیگر باشد.

حال، تصور کنید اگر بخواهید نسخه‌ای کم حجم از وایت پیپر خود را بنویسید؟ البته، همه چیز به مقاله شما خلاصه نمی شود، شما باید تلاش های بازاریابی و تبلیغاتی را نیز افزایش دهید. اما، بیایید واقعی باشیم: همه مقاله شما را کامل نمی خوانند. به خصوص در فضایی که معاملات سریع انجام می‌شود، مردم نیز نمی‌خواهند وقت خود را با مرور صفحات مختلف چیزی که ممکن است در آن سرمایه‌گذاری نشده اند تلف کنند.

مقاله شما در مورد پروژه ارز دیجیتال باید هدف محصول شما، نحوه استفاده از فناوری بلاک چین در پروژه و نحوه پشتیبانی یک اقتصاد توکن را بیان کند. همچنین باید حاوی اطلاعاتی در مورد تیم فعلی، محصول، شماره های اولیه، موارد استفاده و برنامه های کاربردی، و همچنین بودجه و هزینه های پیش بینی شده باشد.

تا جایی که ممکن است، سعی کنید لایت پیپر و وایت پیپر خود را از نظر سبک، زبان و لحن نوشتاری ثابت نگه دارید. هدف این است که یک جریان طبیعی برای خواننده از مقاله شما به کاغذ سفید شما داشته باشد. از این رو، همان تیم یا شخصی که وایت پیپر شما را نوشته است، در حالت ایده آل باید مسئول لایت پیپر نیز باشد.

چگونه یک لایت پیپر را قالب بندی کنیم؟

از نظر طول، یک مقاله در حالت ایده آل باید تا حد امکان مختصر باشد و تمام ایده های کلیدی را در هفت تا هشت صفحه جمع بندی کند. دقیقاً همانطور که انیشتین گفت: “اگر نمی توانید آن را به سادگی توضیح دهید، به اندازه کافی آن را درک نمی کنید”، یک مقاله خوب باید مختصر و در عین حال جذاب و آموزنده باشد. بنابراین، اگر بتوانید آن را در پنج تا شش صفحه انجام دهید، حتی بهتر است.

حد اکثر طول مقاله 10 تا 12 صفحه است. در حالی که ممکن است بخواهید تا آنجا که ممکن است جزئیات بیشتری را روی کاغذ چاپ کنید، باید به خاطر داشته باشید که هدف آن افشای همه چیز در یک حرکت نیست. شما می خواهید آن “جرقه” را در افراد ایجاد کنید که آنها را ترغیب کند تا درباره پروژه بیشتر بدانند و آنها را به خواندن وایت پیپر سوق دهد.

در بخش بعدی، یک طرح کلی و توضیح مفصلی از اجزایی که به طور ایده آل باید در مقاله خود داشته باشید را مشاهده خواهید کرد.

در لایت پیپر چه بنویسیم

در لایت پیپر خود چه بنویسید؟

بنابراین یک لایت پیپر رمزارز باید شامل چه مواردی باشد؟ در حالت ایده‌آل، باید خلاصه‌ای در سطح بالا از ایده کسب‌وکارتان، مشکلی که به آن می‌پردازید، بازار و اندازه آن، ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد پروژه‌تان و سایر جزئیات مرتبط داشته باشید. در مورد پولی که قرار است جمع آوری کنید و نحوه استفاده از آن صحبت کنید.

تا حد امکان از نوشتن فرمول‌های پیچیده‌ای که مخاطبان عمومی شما نمی‌فهمند، دوری کنید و از توضیح بیش از حد اجتناب کنید. به آنچه ضروری است پایبند باشید و آن را طوری بنویسید که در حال نوشتن یک طرح فروش آسانسور هستید.

در ادامه اجزای ایده آل یک لایت پیپر را مشاهده می کنید. توجه داشته باشید که ممکن است جزئیات یا نقاط مورد علاقه دیگری وجود داشته باشد که ممکن است بخواهید بسته به پروژه خود برجسته کنید. به راحتی می توانید آنها را به عنوان بخش های مستقل اضافه کنید یا آنها را در مناسب ترین جزء ترکیب کنید.

 مقدمه

معرفی شما در واقع خلاصه ای از کل پروژه شماست. مقدمه خود را تا حد امکان ساده بیان کنید و در عین حال جذاب باشید. هنگام نوشتن آن، ضرب المثل شکسپیر را به خاطر بسپارید که “اختصار روح شوخ طبعی است.”

هر چقدر هم که ممکن است وسوسه انگیز باشد که خوانندگان خود را با تمام نکات فنی پروژه شگفت زده کنید، فعلاً از اصطلاحات یا زبان فنی دوری کنید. وایت پیپر شما با خوانندگان شما به جنبه های فنی پروژه شما می پردازد.

ایجاد مقدمه بسیار مهم است زیرا لحن کل مقاله را تعیین می کند. از زبان واضح و مختصر استفاده کنید و بر آنچه پروژه شما را منحصر به فرد می کند تمرکز کنید. هدف شما این است که خواننده را ترغیب کنید تا از مقدمه به بخش‌های دیگر و امیدواریم به فروش نمادین شما حرکت کند.

طرح کلی مشکل

این بخش بعدی مشکل (یا مشکلات) که پروژه شما قصد دارد به آن رسیدگی کند را برجسته می کند. باز هم، بدون پرداختن به جزئیات فنی زیاد، به خوانندگان کمک کنید تا از آنچه پروژه شما انجام خواهد داد مطلع شوند. با ترسیم سناریوهای واقعی به نحوه بهره مندی آنها از پروژه و مسائلی که پروژه شما آسان تر می کند، بپردازید.

در این بخش، همچنین باید با نشان دادن اینکه چند نفر در اکوسیستم با مشکلاتی که می‌خواهید حل کنید سر و کار دارند، بر میزان بزرگی بازار تأکید کنید. سعی کنید تا حد امکان از زبان توصیفی و گویا استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که در حالی که شما با پروژه خود و چگونگی پیشگام بودن آن آشنا هستید، مخاطبان شما (هنوز) آشنا نیستند. بنابراین، به آنها کمک کنید تا از طریق این بخش به درک روشنی از آن دست یابند.

چگونه می خواهید مشکل را حل کنید

در این بخش، توضیح دهید که پروژه شما دقیقاً چگونه می‌خواهد مشکلاتی را که در بخش قبل بیان شد، حل کند. نیازی به نوشتن فرمول های پیچیده نیست مگر اینکه برای توضیح شما کاملا ضروری باشد.

توضیح دهید که راه حل شما چگونه عمل می کند، چه چیزی آن را منحصر به فرد می کند و چگونه ارزشی باورنکردنی برای کاربران فراهم می کند. این بخش باید جایی باشد که پتانسیل پروژه خود را برجسته می کنید.

در مورد اینکه بازار فعلی چقدر می تواند بزرگتر شود و راه حل های دیگر که از پروژه فعلی شما سرچشمه می گیرند، صحبت کنید. به عنوان مثال، به اکوسیستم اتریوم فکر کنید که بسیار رشد کرده و راه را برای ساخت پلتفرم های مختلف بر روی آن هموار کرده است.

ارقام سریع بازار

اینجا جایی است که می توانید اعداد را در مقاله خود حذف کنید. از آمارهای مرتبط برای پشتیبان گیری از ادعاهای خود استفاده کنید و از این تز حمایت کنید که راه حل شما (پروژه) واقعاً راه حلی هوشمندانه، امیدوارکننده و قابل اجرا است.

این بخش جایی است که می توانید پیشنهاد خود را بررسی کنید. با ارائه تا حد امکان داده‌های مرتبط، به خوانندگان خود کمک می‌کنید تا دقیقاً متوجه شوند که چرا راه‌حل شما جواب می‌دهد.

ارائه جزئیات در مورد توکنی که می فروشید

جزئیات واضحی را در مورد توکن هایی که می فروشید درج کنید. نحوه استفاده از آن در سیستم، سقف عرضه و همچنین جزئیات مدل فروش توکن مورد استفاده را مشخص کنید.

در صورت وجود، برنامه های خود را برای انجام پیش فروش یا فروش خصوصی قبل از راه اندازی ذکر کنید. مطمئن شوید که مدل فروش توکن شما به طور یکسان برای اعضای جامعه و سرمایه گذاران دوستانه است.

از زبان مختصر و واضح استفاده کنید و به خواننده کمک کنید تا بفهمد چگونه از نشانه توکن خواهد شد. استفاده از سناریوهای واقعی در اینجا ممکن است ایده خوبی باشد. هدف این بخش این است که به خواننده تصویری از اینکه پروژه چگونه پیش خواهد رفت و فروش توکن امیدوارکننده است به خواننده ارائه دهد.

تاریخچه و پیشینه تیم

تاریخچه و اعتبار تیم شما چیزی است که سرمایه گذاران به آن نگاه می کنند. ترکیب متنوعی از تخصص ها در تیم خود، سوابق خود، موفقیت های پروژه قبلی و سایر اطلاعات مرتبط را برجسته کنید.

از آنجایی که شما در حال راه اندازی در فضای رمزنگاری هستید، مسلم است که هر بنیانگذار قبلاً باید حضور آنلاین ثابتی داشته باشد. درست به ماهیت بلاک چین، بنیانگذاران همچنین باید درک کنند که مردم به یک تاریخچه آنلاین قابل تأیید از تجربیات تیم نیاز دارند. این سابقه عمومی دقیق به پروژه مشروعیت می بخشد.

شفافیت در این زمینه همچنین هرگونه نگرانی در مورد تقلب را برطرف می کند. ICO ها به دلیل کلاهبرداری های گسترده ای که هزاران نفر را فریب داده اند، رپ بسیار بدی دریافت کرده اند، با توجه به سهولتی که کلاهبرداران می توانند به راحتی یک وب سایت جعلی راه اندازی کنند، فروش توکن ها را جمع آوری کنند و دیگر هرگز به صورت آنلاین دیده نشوند.

وب سایت و اطلاعات تماس

این بخش بسیار مهم است زیرا کاربران و سرمایه گذاران علاقه مند به اینجا می روند تا درباره پروژه شما بیشتر بدانند. تیم خود را از طریق پلتفرم های مختلف در دسترس قرار دهید و مطمئن شوید که وب سایت شما حاوی تمام اطلاعات مرتبطی است که ممکن است به آن نیاز داشته باشند.

لینک های جاسازی شده برای تجربه کاربری بهتر توصیه می شود. کپی و چسباندن URL ها توسط خوانندگان ممکن است باعث شود علاقه آنها را از دست بدهند یا کلاً فراموش کنند که به آنها پیمایش کنند. هدف شما این است که استفاده کاربر را تا حد امکان آسان و روان کنید.

مطمئن شوید که مردم می توانند شما را به راحتی پیدا کنند. فراموش نکنید که همه کانال‌های خود مانند Slack، Discord، Telegram، Reddit، Facebook، Twitter و غیره را پیوند دهید. به یاد داشته باشید که انجمن جنبه مهم هر شرکتی است، حتی بیشتر برای یک شرکت بلاک چین.

جزئیات نرم افزار

این بخش به جزئیات فنی مورد نیاز برای آزمایش پروژه شما اختصاص دارد. برای مثال، اگر پروژه شما نیاز به دانلود یک کیف پول یا نرم افزار مشتری دیگر دارد، حتماً پیوندهای مربوطه را با دستورالعمل های سریع اضافه کنید.

این یکی از آخرین مراحل حیاتی مطالعه خواننده شما است و در حالت ایده‌آل، آنها می‌خواهند پروژه شما را پس از خواندن مقاله آزمایش کنند. جزئیات کامل و لینک‌های مربوط به نرم‌افزار تست را آسان‌تر می‌کند و اطمینان می‌دهد که کاربران نرم‌افزار مناسب را دانلود می‌کنند و آنها را از هر گونه هرزنامه یا نسخه‌های مخرب دور می‌کنند.

نکات مهم را در نظر بگیرید

نکات مهمی که باید هنگام نوشتن مقاله مد نظر داشته باشید

مانند هر تلاش دیگری برای نوشتن، هنگام نوشتن مقاله هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد. از آنجایی که این مقاله مشابه خلاقانه‌تر وایت پیپر شماست، دستورالعمل‌های نوشتاری خاصی وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از اینکه خروجی شما علاقه خوانندگانتان را جلب می‌کند، از آنها پیروی کنید.

ما فهرستی از دستورالعمل‌های کلی را که باید هنگام نوشتن مقاله رعایت کنید، در زیر گردآوری کرده‌ایم:

محتوا را در بخش های کوچکتر و قابل خواندن توزیع کنید

از نوشتن تکه های طولانی متون در داخل پاراگراف ها دوری کنید. در عوض، جملات خود را کوتاه نگه دارید و پاراگراف های خود را به حدود 60 کلمه محدود کنید. این کار باعث می شود که مقاله شما برای چشم راحت تر شود و خواندن آن کمتر خسته کننده باشد.

به خوانندگان کمک کنید تا پتانسیل پروژه شما را ببینند

به خاطر داشته باشید که در حالی که شما و تیمتان به خوبی از پتانسیل پروژه خود آگاه هستید، خوانندگان شما فقط در مورد آن می شنوند. همچنین به سرمایه گذاران بالقوه کمک کنید تا ببینند چگونه می توانند با بیان ایده های شما از آن سود ببرند. از آنجایی که اکثر خوانندگان شما احتمالاً سرمایه گذاران رمزنگاری خواهند بود، می توانید برگه خلاصه فروش توکن خود را نیز ذکر کنید تا نقطه نظرات خود را بهتر نشان دهید.

از فلوچارت ها و نمودارها برای حمایت از ادعاهای خود استفاده کنید

هنگام تعریف وضعیت فعلی بازار، مطمئن شوید که همیشه به این موضوع که پروژه شما چگونه می‌تواند شکاف‌ها و مشکلات خاصی را در راه‌اندازی امروزی برطرف کند، برگردید. این به سرمایه گذاران و همچنین پلتفرم های مبادله کمک می کند تا چشم انداز شما را ببینند.

نکات خود را با استفاده از فلوچارت ها، نقشه ها و نمودارهای واضح و با چیدمان مشخص برای کمک به خوانندگان در تجسم واضح داده ها، به تصویر بکشید و تقویت کنید. از ابزارهایی مانند Lucidchart و OmniGraffle برای ایجاد نمودارها، معماری فنی و موارد دیگر استفاده کنید.

اعتماد سرمایه گذاران را به تیم و کار خود تقویت کنید

مقاله شما مکانی عالی برای برجسته کردن اعتبار و تجربه کاری تیم شما است. با خیال راحت درباره دستاوردهای هر بنیانگذار در مورد رمزنگاری و اینکه چگونه پیشینه منحصر به فرد هر عضو در ایجاد یک پروژه عالی کمک کرده است، محتوای جذاب بنویسید.

یک تیم قوی و با تجربه یکی از مهمترین مواردی است که سرمایه گذاران هنگام تصمیم گیری در مورد حمایت از پروژه یا عدم حمایت به آن توجه دارند. اینجا جایی نیست که از بیان جزئیات دستاوردهای خود برای حمایت از اعتبار خود اجتناب کنید، بنابراین با جزئیات مربوطه سخاوتمند باشید.

به زبان آنها صحبت کنید

بسته به مخاطب هدف خود، می خواهید نحوه نوشتن مقاله خود را تنظیم کنید. هنگامی که فهمیدید به چه کسی می‌خواهید برسید، یک مسئله یا «نقطه دردناک» را انتخاب کنید که برای آنها جالب است. این می تواند یک مشکل رایج در صنعتی باشد که آنها با آن ارتباط خواهند داشت. همچنین می‌توانید از مطالعات موردی و داستان‌های موفقیت استفاده کنید تا به نکات خود کمک کنید تا به وضوح به آنها دسترسی پیدا کنید.

جذاب اما همچنان حرفه ای باشید

مقاله شما یک پست وبلاگ نیست، بنابراین در حالی که تلاش می کنید تا جایی که ممکن است مطالب را جذاب نگه دارید، به یاد داشته باشید که زبان خود را در سمت حرفه ای نگه دارید. نه خیلی رسمی باشید نه خیلی معمولی.

روی مقدمه خود کار کنید

استیون کینگ یک بار گفت: “نوشتن انسان است و ویرایش الهی است.” این را هنگام نوشتن مقدمه در نظر داشته باشید. پس از تکمیل پیش نویس مقاله خود، به قسمت مقدمه برگردید تا ببینید آیا به خوبی با قسمت های دیگر ارتباط دارد یا خیر. همانطور که قبلا ذکر شد، یک مقدمه خوب توجه خواننده شما را به سرعت جلب می کند و آنها را به خواندن کل سند ترغیب می کند.

بر ارزشی که پروژه شما ایجاد خواهد کرد تأکید کنید

از مقاله خود برای برجسته کردن سطح تخصص و بینش خود استفاده کنید و اینکه چگونه پروژه شما می تواند به روش منحصر به فرد خود به خوانندگان شما کمک کند. به خوانندگان خود اطلاعات مفیدی ارائه دهید تا به آنها کمک کنید تا نقطه نظر شما را ببینند و پروژه شما را تا حد امکان دقیق تصویسازی کنند و در عین حال بر ارزش پیشنهادی آن تأکید کنند.

با طرح کلی شروع کنید

پیش نویس خود را با شروع با یک طرح کلی سازماندهی کنید. می‌توانید از بخش‌هایی که در بالا توضیح دادیم استفاده کنید و سپس آن‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که بهتر با پروژه شما مطابقت داشته باشند. داشتن یک طرح کلی به تسهیل جریان مقاله شما کمک می کند و حس سازماندهی را به شما می بخشد. هدف شما این است که آنها را از مقدمه (برانگیختن کنجکاوی آنها) به وب سایت، نرم افزار و جزئیات تماس خود هدایت کنید (ترغیب آنها به اقدام).

در پیش نویس خود زیاد فکر نکنید

هنگامی که آنچه را که می خواهید بنویسید مشخص کردید، ادامه دهید و تایپ کنید. تا زمانی که اولین پیش نویس خود را کامل نکرده اید، زیاد نگران ویرایش نباشید. فقط شروع کنید، به خصوص زمانی که ایده های شما هنوز تازه هستند. همیشه می توانید پیش نویس خود را بعد از آن ویرایش و صیقل دهید.

تصحیح کنید

بعد از اینکه سند نهایی خود را ویرایش کردید، به آن برگردید تا مطمئن شوید که اشتباهی وجود ندارد. مقاله ای پر از اشتباهات تایپی و گرامری ممکن است خوانندگان شما را از خواندن بیشتر منصرف کند، بنابراین قبل از در نظر گرفتن هر مورد نهایی، حتماً حداقل سه بار تصحیح کنید.

در صورت امکان، از شخص دیگری از تیم خود بخواهید که سند شما را تصحیح کند زیرا مجموعه ای دیگر از چشم ها ممکن است دیدگاه جدیدی به شما بدهد و همچنین به شناسایی اشتباهاتی که از قلم انداخته اید کمک کند. مقاله را با صدای بلند بخوانید تا بررسی کنید که آیا خوب جریان دارد و جالب است یا خیر.

از طراحی غافل نشوید

با گنجاندن عناصر طراحی تمیز در لایت پیپر خود، مطالب را جالب نگه دارید. یک مقاله خوب طراحی شده نیازی به مفصل ندارد، فقط باید محتویات مقاله را برجسته کند. طرحی را انتخاب کنید که با مفهوم پروژه شما در تضاد نباشد یا توجه بیش از حد را از متن کم کند.

راه هایی که می توانید کمک کنید را دنبال کنید

اگر هدف پروژه شما کمک به خوانندگان از طریق استفاده از یک محصول یا خدمات است، حتماً آن را ذکر کنید. چشم انداز خود را برجسته کنید و مطمئن شوید که ایده یا داستان پشت پروژه خود را منتقل می کنید.

بررسی دیگر نمونه های لایت پیپر

بررسی مطالب منتشر شده توسط همتایان و رقبا مهم و مفید است. برای دریافت تصویر واضحی از شکل ظاهری یک مقاله خوب، به مقالات پروژه های موفق و شاید کمتر موفق مراجعه کنید.

این نمونه‌هایی از اسناد واقعی رمزارز را در زیر بررسی کنید:

  • لایت پیپر NFTX
  • لایت پیپر اورجین
  • litepaper لایت پیپر پولکادوت
  • لایت پیپر کارتسی
  • litepaper لایت پیپر نو فاند
  • لایت پیپر بیلاک بانک
  • همچنین ممکن است مقاله‌هایی در مورد جمع‌آوری سرمایه و همچنین سایر راهنماهای نحوه جمع‌آوری سرمایه برای یک پروژه رمزنگاری مفید باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا