معرفی ارز دیجیتال

آلت‌کوین Altcoin چیست؟

با شنیدن نام ارز دیجیتال اولین نامی که در ذهن شما نقش می بندد چیست؟ طبیعتا بیت کوین؛ اگر نگاهی به لیست قیمت ارز دیجیتال و دیتاهای موجود در وبسایت کوین مارکت کپ بیندازید متوجه خواهید شد که جز ارز BTC بیش از 9000 کوین و توکن مختلف در بازار ارز دیجیتال وجود دارد که تحت عنوان آلتکوین (Altcoin) شناخته می شوند. حال سوالی که در ذهن ها شکل می گیرد این خواهد بود که آلتکوین چیست؟ آیا یک ارز دیجیتال است یا چیز دیگر؟

آلتکوین چیست؟

آالت کوین در حقیقت نوعی دسته بندی است که همه رمز ارزهای موجود در این بازار در آن جای می‌گیرند؛ به جز بیت کوین! به عبارت دیگر اگر قرار باشد رمزارزهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال را در تقسیم بندی کنیم، دو دسته خواهیم داشت:

 1. آلت کوین (تمام ارزهای دیجیتال بعد از بیت کوین)
 2. بیت کوین (یک عقاب همیشه تنهاست!)

البته عده‌ای معتقدند که ارز دیجیتال اتریوم هم در دسته آلتکوین ها قرار نمی گیرد و مجزا از آن است؛ با این حال برخی نیز با آن مخالفند و اتریوم را هم عضوی از آلت کوین ها می دانند.

علت شکل گرفتن آلت کوین چیست؟

آیا تاکنون با خود فکر کرده اید که علت و فلسفه وجود Altcoin چیست؟ علت خلق این همه ارز رمزنگاری شده بعد از بیت کوین چیست؟ آن هم در شرایطی که BTC (بیت کوین) از محبوبیت بالایی برخوردار است و پادشاه ارزهای دیجیتال تلقی می شود.

در واقع آنچه خلق و ایجاد آلتکوین را توجیه می کند بهره وری و استفاده بهتر از فناوری بلاک چین است. به عبارت دیگر بلاکچین،(زیرساخت اصلی ارزهای دیجیتال)، به گونه ای است که برای عملکردها و اقدامات مختلف، موقعیت فراهم می‌کند. بنابراین افرادی که قابلیت بهره برداری از این موقعیت را دارند، با خلق ارزهای دیجیتال از این فرصت و موقعیت نهایت استفاده را می کنند.

ساتوشی ناکاماتو، خالق مجهول الهویه بیت کوین، نخستین فردی است که از این فناوری و موقعیت استفاده کرده است. به این ترتیب افراد دیگری ادامه این مسیر را پیش گرفتند و سعی کردند با خلق رمزارزهای جدیدتر، ورژن های بهتری از بیت کوین را روانه بازار کنند. از جمله این افراد می توان به Charlie Lee، یکی از مهندسان شرکت گوگل، اشاره کرد که لایت کوین را به عنوان یکی از اولین آلت کوین ها روانه بازار ارزهای دیجیتال کرد.

آلت سیزن یا فصل Altcoin چیست؟

تصویر مفهوم آلت‌کوین

وقتی صحبت از آلتکوین ها می شود احتمالا به دنبال سوالات بعدی مانند آلت سیزن چیست نیز به وجود می آید. آلت سیزن (Altseason) به زمانی اطلاق می شود که در آن آلت کوین ها در بازار نسبت به بیت کوین عملکرد بهتری از خود نشان داده و رشد بیشتری از BTC دارند. بدین ترتیب به هر موقعیت و زمانی که، رشد آلت‌کوین ها از بیت کوین بیشتر باشد، اصطلاحا فصل آلت کوین یا Alt season گفته می شود.

در آلت سیزن معمولا دامیننس بیت کوین افت می کند. پیش از آنکه برایتان سوال پیش بیاید می گوییم که دامیننس بیت کوین مربوط به اندازه حجم بازار بیت کوین نسبت به آلت کوین ها می باشد. این مفهوم زمانی که سرمایه گذاران قصد دارند روی بیت کوین سرمایه گذاری کنند به کمک آنها می‌آید؛ به این صورت که کاربران با مشاهده دامیننس بیت کوین می توانند بفهمند که آیا زمان خوبی برای سرمایه گذاری روی این ارز است یا خیر.

انواع آلت کوین ها بر اساس کاربرد

آلت کوین ها با اهداف گوناگونی به وجود آمده اند؛ به طور مثال اتریوم با هدف توسعه قراردادهای هوشمند وارد دنیای ارز دیجیتال شد؛ رمز ارزی مانند دوج کوین صرفا طی یک شوخی و میم توئیتری وارد به بازار آمد. به همین خاطر، برای شناخت بهتر آلت کوین ها را به دسته های مختلفی بر اساس کاربرد تقسیم می کنند.

استیبل کوین ها

همانطور که می دانید ارزهای دیجیتال نوسان قیمتی زیادی دارند؛ به همین دلیل استیبل کوین ها برای حفظ ثبات قیمتی به وجود آمدند. در واقع استیبل کوین ها، ارزهای دیجیتالی هستند که قیمت آنها وابسته به یک دارایی پایه مانند ارزهای فیات (دلار، یورو) یا کالا (طلا، نقره، نفت) می باشد. از معروف ترین استیبل کوین های بازار ارز دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تتر (USDT)
 • دای (DAI)
 • دیجیکس گلد (DGX) و …

میم کوین ها و شت کوین ها

میم کوین ها و شت کوین ها نوعی آلتکوین هستند که بدون هیچگونه پروژه خاصی و صرفا به خاطر یک شوخی اینترنتی به وجود آمده اند. این نوع ارزهای دیجیتال کاربرد یا ارزشی ندارند و نوسان قیمتی آنها صرفا به خاطر هیجانات و صحبت ها در شبکه های اجتماعی می باشد. از معروف ترین میم کوین های بازار ارز دیجیتا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دوج کوین (DOGE)
 • شیبا اینو (SHIB)
 • فلوکی اینو (FLOKI) و …

توکن های کاربردی

توکن های کاربردی (Utility Tokens) نوعی از آلت کوین ها هستند که با هدف خاص و ارائه عملکردی در اکوسیستم یا شبکه بلاکچین به وجود آمده اند. به طور مثال با استیک کردن توکن MATIC امنیت شبکه پالیگان حفظ می شود. از معروف ترین توکن های کاربردی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاردانو (ADA)
 • متیک (MATIC)
 • بایننس کوین (BNB)

11 آلت کوین برتر بازار کریپتو کارنسی

در ادامه این قسمت به صورت فهرست‌وار، 11 مورد از آلت‌کوین‌های برترِ بازار را به شما معرفی می‌کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هر کدام می‌توانید به صفحه مرتبط با آن در سایت صرافی آنلاین اریترون مراجعه کنید.

11 آلت‌کوین برتر بازار

 1. اتریوم (Ethereum) با نام اختصاری ETH
 2. ریپل (Ripple) با نام اختصاری XRP
 3. لایت کوین (Litecoin) با نام اختصاری LTC
 4. تتر (Tether) با نام اختصاری USDT
 5. بیت کوین کش (Bitcoin Cash) با نام اختصاری BCH
 6. بایننس کوین (Binancecoin) با نام اختصاری BNB
 7. دوج کوین (Dogecoin) با نام اختصاری Doge
 8. کاردانو (Cardano) با نام اختصاری ADA
 9. چین لینک (Chainlink) با نام اختصاری LINK 
 10. ترون (Tron) با نام اختصاری TRX
 11. پولکادات (Polkadot) با نام اختصاری Dot

تفاوت بیت کوین و Altcoin چیست؟

بارزترین تفاوت بیت کوین و آلت‌کوین را می‌توان در علت پیدایش هر یک مشاهده کرد؛ به این صورت که بیت کوین توسط ساکاشی ناکاموتو و در پی رهایی از یک بحران اقتصادی و تحقق رویای دیجیتالی شدن پول و حذف واسطه‌ها خلق شد. (در مقاله بیت کوین چیست به طور مفصل‌تر به این تاریخچه پرداخته‌ایم)؛ اما آلت‌کوین‌ها تحت تاثیر BTC و با هدف بهبود عملکرد آن به وجود آمده‌اند.

تصویر گرافیکی آلت‌کوین

نکته دیگر این است که ارزهای موجود در آلت‌کوین همگی شایسته دفاع نیستند؛ به عبارت دیگر همچنان که برخی از آلت‌کوین‌ها با ارائه قابلیت‌های جدید و مفید، گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند، برخی نیز صرفا آواز و دهلی هستند که از دور خوش به نظر می‌رسند و به جز یک سری تبلیغات غلو شده، ارزش دیگری برای ارائه ندارند.

نقطه تمایز بعدی میان این دو دسته بندی، میزان پایداری و ثبات آن‌هاست. Altcoinها پایداری و ثبات کمتری دارند؛ مسئله‌ای که می‌تواند گاهی به سود و گاهی به زیان کاربران باشد. رشدهای سریع و ناگهانی آلت کوین‌ها جزو مزیت ناپایداری آن‌ها است و سرمایه‌گذاران را به سمت خرید آن‌ها تشویق و ترغیب می‌کند؛ با این همه از آن جایی که حرف راست را باید از قدیمی‌ها شنید و آن‌ها هم می‌گویند “تب تند عرقش زود درمی‌آید”، اعتماد به رشدهای عجیب و غریب آلت‌کوین‌ها گاهی ممکن است به ضررتان تمام شود! یعنی این احتمال وجود دارد که آلت‌کوین‌ها در روی دیگر سکه، به همان اندازه که سریع رشد می‌کنند، سریع هم سقوط کنند؛ سقوطی آنقدر عمیق و عجیب که در نهایت تمام سرمایه شما را به دست باد خواهد سپرد … یک نمونه آن را می‌توانید در رابطه با ارز دیجیتال لونا و سقوط ناگهانی نرخ آن از حدود 100 دلار به زیر 1 سنت مشاهده کنید! لبته این موضوع مربوط به گذشته است؛ اما وقوع مجدد آن برای سایر ارزهای حاضر در شبکه آلت‌کوین اصلا بعید نیست.

در مقابل آلت‌کوین، بیت‌کوین‌ها ثبات و پایداری بیشتری دارند؛ همچنین نسبت به آلت‌کوین‌ها آگاهی از برند بسیار بالاتری دارند و بسیاری از بیزینس‌ها آن را به عنوان پول دیجیتال به رسمیت می‌شناسند؛ همچنین علی رغم اینکه پیش بینی آینده رمزرازهای آلت‌کوین همیشه فرآیندی سخت و گاها ناممکن است، در رابطه با بیت کوین چنین پیچیدگی وجود ندارد و با بررسی تحلیل‌ها و مشاهده وضعیت بازار به راحتی می‌توان اذعان داشت که احتمال از بین رفتن و صفر شدن بیت کوین بسیار کم و ناچیز است.

در کل اگر به دنبال امنیت و ریسمانی مطمئن‌تر هستید تا برای سرمایه‌گذاری به آن چنگ بزنید، هیچ کس نمی‌تواند منکر امنیت بالا و پایداری پادشاه ارزهای دیجیتال در مقایسه با آلت‌کوین‌ها شود.

مزایای آلت‌کوین چیست؟

آلت‌کوین‌ها همچنان که هدف‌شان نشان می‌دهد، برای بهبود بیت کوین و افزودن ویژگی‌های جدیدتر و بهتر به آن ایجاد شده‌اند و از قضا توانسته‌اند در این زمینه اهداف خود را در برخی فاکتورها همچون سرعت محقق کنند و بهتر از بیت کوین ظاهر شوند.

به طور کلی مزایای آلت کوین که افراد را به سمت خرید و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها ترغیب می‌کند عبارتند از:

 1. سرعت انجام تراکنش‌های در آلت‌کوین‌ها نسبت به بیت کوین بالاتر است.
 2. در یک بازه زمانی اندک، رشد آلت‌کوین‌ها بسیار بیشتر و قابل توجه‌تر از بیت کوین است.
 3. رمز ارزهای حاضر در آلت‌کوین، کارمزد کمتری بابت هر تراکنش از تریدر دریافت می‌کنند.
 4. ایجاد یک فضای رقابتی با بیت کوین بر اساس چارچوب مشخص

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا