ثبت نام و دریافت ۱۰۰ نات کوین
معرفی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

بیت کوین (Bitcoin) شاید جزو اولین اسامی و اصطلاحاتی باشد که به گوش افراد تازه‌ وارد در حوزه ارزهای دیجیتال می‌رسد؛ حتی آن دسته از افرادی که هیچ دانش و اطلاعاتی درباره ارزهای رمزنگاری شده و این بازار ندارند هم دست کم یک بار نام بیت کوین را شنیده‌اند؛ با این حال احتمالا هیچ یک از افرادی که تاکنون نام بردیم تعریف دقیقی از بیت کوین در ذهن خود ندارند؛ گاهی حتی افرادی در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و در بازار خرید و فروش بیت کوین دست دارند هم نمی‌توانند تعریف درست و دقیقی در پاسخ به سوال بیت کوین چیست ارائه بدهند!

مهم نیست جزو کدام یک از این دسته‌ها (تازه وارد، بی‌خبر از همه چیز، سرمایه‌گذار ناآگاه یا …) هستید. این مقاله از صرافی ارز دیجیتال اریترون قصد دارد جواب سوال بیت کوین چیست را به زبان ساده در اختیار شما قرار دهد تا زین پس هر کس از شما پرسید ارز دیجیتال بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟ پاسخی در آستین‌تان داشته باشید.

بیت کوین چیست؟ [به زبان ساده]

تصویر ارز دیجیتال بیت کوین (btc)

برای پاسخ به سوال بیت کوین چیست به زبان ساده، می‌بایست سری به تعریفی بزنیم که صاحب اثر، یعنی ساکاشی ناکاموتو (نام مستعار خالق بیت کوین) از بیت کوین ارائه داده است: در این تعریف به چند ویژگی مهم از ارز بیت کوین نیز اشاره شده است.

امکان معاملات اهرم دار و کسب سود از بازار نزولی

“سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.”

برای درک عمیق‌تر جوابی که ناکاموتو برای سوال ارز دیجیتال بیت کوین چیست ارائه کرده است، بیاید آن را با هم کالبدشکافی کنیم. ناکاموتو در این تعریف سه ویژگی برای بیت کوین در نظر گرفته است:

 1. اولین مورد این است که بیت کوین یک “پول” است؛ یعنی دقیقا کاربردی شبیه به پول کاغذی که هر روز و هر لحظه از آن در مبادلات تجاری و خرید و فروش‌های خود استفاده می‌کنیم؛ البته با این تفاوت که توسط دولت به عنوان پول رسمی شناخته نشده است!
 2. مورد دوم: این ارز یک پول الکترونیک است؛ یعنی وجود خارجی و فیزیکی ندارد. همچنان که پیش‌تر هم عنوان کردیم، این پول یک ارز دیجیتال است و در بستر دیجیتال هم مبادله می‌شود.
 3. ارز دیجیتال بیت کوین همتابه‌همتا است؛ این مشخصه یکی از بارزترین و مهم‌ترین مزایای بیت کوین بوده و یکی از دلایل محبوبیت آن هم هست. منظور از همتابه‌همتا این است که هیچ واسطه یا نهادی مانند بانک در مدیریت و کنترل مبادلات بیت کوین وجود ندارد؛ به عبارت دیگر نقل و انتقال بیت کوین بی‌واسطه و به صورت کاملا مستقیم از فردی به فرد دیگر انجام می‌شود.

ارز دیجیتال بیت کوین؛ بدون وجود هرگونه نقدینگی فیزیکی و به عنوان ارز رمزنگاری شده شناخته می‌شود.

ارز دیجیتال بیت کوین دقیقا مشابه با پول رایج کشورها؛ دلار آمریکا و ریال ایران عمل می‌کند و کارکرد عمده‌ آن، انجام تبادلات مالی بین افراد است.

اما تفاوت‌هایی نیز در بین آن‌ها دیده می‌شود.

ارز بیت کوین به علت عدم وابستگی به هیچ نظام مالی یا دولت خاص، پشتوانه‌ای جز مقبولیت عمومی ندارد.

ارز دیجیتال بیت کوین توسط یک الگوریتم ریاضی تولید می‌شود و طبق همان عمل می‌کند، به طوری که وظیفه ثبت و نگهداری تراکنش‌ها برعهده‌ دستگاه‌های محاسباتی است که کار تولید را برعهده دارند. 

امکان معاملات اهرم دار بدون لیکویید شدن

در واقع می‌توان گفت الگوریتم ریاضی این ارز یک تکنولوژی رمزنگاری شده بر پایه بلاکچین است که در کنار فراهم کردن شفافیت شبکه، حریم خصوص کاربران را نیز حفظ می‌کند.

اگر بخواهیم تعریف ارائه شده برای سوال ارز دیجیتال بیت کوین BTC چیست را کمی تخصصی‌تر کنیم و راه را به سمت ساختار این ارز رمزنگاری شده باز کنیم، باید بگوییم که ارز بیت کوین شامل شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان است که با هدف تشکیل و اجرای نرم افزار بیت کوین از طریق اینترنت به هم متصل می‌شوند. به این کامپیوترها Node (نود) و به پایگاه داده‌ای که روی آن‌ها ذخیره می‌شود بلاک چین نام دارد.

کار با نرم افزار بیت کوین برای همه امکان پذیر است؛ فقط کافیست آن را روی کامپیوتر خود راه‌اندازی کنند؛ علاوه بر این همه مردم این امکان را دارند که با استفاده از کیف پول بیت کوین یا از طریق نرم افزار اصلی با نام Bitcoin core به هم بیت کوین انتقال دهند.

می‌بینید؟ افرادی که با ارزهای دیجیتال کار می‌کنند تافته جدا بافته نیستند! آن‌ها از دلِ مردمی بیرون آمده‌اند که شما هم عضوی از آن هستید؛ فقط کافیست کمی آگاهی کسب و کنید سپس بنگ! به دنیای معاملات بی‌واسطه خوش آمدید!

شیوه عملکرد بیت کوین چیست؟

تصویر ارز بیت کوین

هر انتقال بیت کوین (هر تراکنش) از طریق نودها روی شبکه بلاک چین ثبت و ذخیره می‌شود؛ در این وضعیت تمام نودها نیز این تراکنش را ثبت و ذخیره می‌کنند؛ بنابراین دیگر هیچ کس، هرگز نمی‌تواند این تراکنش را حذف کند یا تغییر دهد.

آنچه گفتیم یک شِمای کلی از این بود که بیت کوین چگونه کار می‌کند. بیایید کمی جزئی‌نگرانه‌تر به چگونگی انجام یک تراکنش در شبکه بیت کوین نگاه کنیم:

زمانی که فردی بخواهد یک تراکنش در بلاک چین بیت کوین انجام دهد، ابتدا درخواست تراکنش او برای تمام اعضای آن شبکه فرستاده می‌شود؛ سپس اعضا سابقه فرد متقاضی را بررسی می‌کنند تا ببینند آیا او برای انجام این تراکنش موجودی کافی داری یا خیر؛ بر این اساس آن‌ها سرانجام به درخواست تراکنش خود برچسب معتبر یا غیر معتبر بودن می‌زنند. چنانچه تراکنشی معتبر باشد (شخص متقاضی برای انجام آن موجودی داشته باشد) وارد محلی به نام ممپول (Mempool) می‌شود و منتظر می‌ماند تا توسط ماینر به بلاک اضافه شود.

سوالی که اینجا شکل می‌گیرد این است: تراکنش چه زمانی به بلاک اضافه می‌شود؟

زمانی که تعداد تراکنش‌های موجود در ممپول به حد نصاب برسد؛ در این موقعیت اصطلاحا ظرفیت بلاک تکمیل می‌شود، توسط اعضای شبکه تایید و به بلاک چین اضافه می‌شود.

طی فرآیند بالا، کوین‌های جدیدی تولید و به تعداد کوین‌هایی که در شبکه گردش دارند اضافه می‌شود؛ این موقعیت، نقطه‌ای که مفهوم استخراج بیت کوین یا ماینینگ در آن معنی پیدا می‌کند.

تاریخچه بیت کوین

بیت کوین یکی از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال است که از گذشته تاکنون توانسته است طرفداران زیادی را به خود جذب کند؛ قبل از خواندن ادامه مطلب به شما پیشنهاد می‌کنیم، اگر در ابتدای مسیر شناخت ارزهای دیجیتال هستید مقاله آموزش رایگان صفر تا صد ارزهای دیجیتال را در سایت اریترون بخوانید تا ضمن آشنایی بیشتر با این حوزه اطلاعات مناسبی را نیز کسب کنید.

هر چند مفهوم ارز دیجیتال از دهه 1980 وجود داشته است؛ اما در سال 2009، بیت کوین نخستین ارز دیجیتالی بود که با قیمت 0.0008 دلار در نتیجه تلاش‌های ساکاشی ناکاموتو، به صورت گسترده جای خود را در جهان باز کرد و پذیرفته شد. این ارز در سال 2010 برای اولین بار تجربه افزایش قیمت را پشت سر گذاشت از 0.0008 دلار به 0.08 دلار رسید؛ اما این افزایش قیمت دلیل محبوبیت و فراگیری بیت کوین نبود؛ بلکه آنچه بیت کوین را معروف و محبوب کرد، بی اعتمادی مردم نسبت به بانک‌ها بود.

در سال 2008، طی یک بحران مالی شدید در آمریکا، ارزش پول مردم در بانک‌ها به شکل قابل توجهی افت کرد؛ این مسئله باعث بی اعتمادی مردم نسبت به دولت و بانک‌ها شد.

در آن برهه حساس و پرتنش، وجود یک پول همتابه‌همتا که به دولت و بانک هم وابسته نبود، حکم تحقق یک رویای شیرین را برای مردم آمریکا داشت! آن‌ها می‌توانستند با استفاده از این پول، راه خود را از دولت و بانک سوا کرده و انتقام خوبی از آن‌ها بگیرند … این شد که محبوبیت بیت کوین و تقاضا برای آن سیر صعودی در پیش گرفت.

اگر کنجکاوید بدانید با وجود انواع ارزهای حاضر در بازار کریپتوکارنسی، حال بهترین ارز دیجیتال چیست؟ باید به شما بگوییم که بیت کوین همچنان بهترین ارز دیجیتالی و رمزنگاری شده در سراسر دنیاست.

درباره مخترع بیت کوین هیچ اطلاعات دقیق و مشخصی به جز یک نام (ساکاشی ناکاموتو) که آن هم مستعار است، در دست نیست؛ این مسئله بیت کوین را به یک رمز راز مرموز تبدیل کرده است که همه در تکاپوی یافتن پیشینه دقیق آن هستند.

به نظر شما آیا سرانجام از هویت حقیقی ساکاشی ناکاموتو پرده برداری می‌شود؟

تصویر ارزش بیت کوین

بلاکچین بیت کوین چیست؟

از آنجایی که بیت کوین دارایی بسیار با ارزشی است و می‌تواند توسط تمام افراد حاضر در شبکه اداره شود، پس باید محلی ایمن برای ذخیره کردن تمام تراکنش‌ها وجود داشته باشد. شاید برای شما سوال باشد که بلاکچین بیت کوین چیست؟ در پاسخ باید گفت؛ بلاکچین بیت کوین یک تکنولوژی دیجیتال است که به جهت ثبت و تایید تراکنش‌های بیت کوین استفاده می‌شود.

بلاکچین به صورت یک سلسله مراتب از بلوک‌ها عمل می‌کند؛ در واقع می‌توان به کمک بلوک‌های آن اطلاعاتی مانند تاریخ، مقدار تراکنش‌های صورت گرفته و زمان تراکنش را بدست آورد و هر بلوک نسبت به بلوک قبل خود از طریق کدهای مشخص قابل شناسایی است. این ویژگی باعث می‌شود تا از بلاکچین به عنوان یک سیستم قابل اطمینان و مطمئن در مورد تراکنش‌های بیت کوین یاد شود.

مشخصات و ویژگی‌های بیت کوین

 • بیت کوین غیرمتمرکز است؛ یعنی به طور گسترده توزیع شده و به هیچ نهاد یا مکان خاصی وابسته نیست. این شبکه کاملا عمومی است و هر کسی در هر کجای این جهان می‌تواند با یک کامپیوتر متصل به اینترنت به آن وصل شود.
 • عرضه بیت کوین محدود است؛ برنامه نویسی این ارز دیجیتال به گونه‌ای صورت گرفته است که سرانجام فقط 21 میلیون از آن تولید و منتشر خواهد شد؛ این یعنی بعد از انتشار این مقدار بیت کوین، دیگر ارز جدیدی با این نام تولید و منتشر نمی‌شود. این ویژگی بیت کوین بر خلاف کاری است که بانک‌ها با پول‌های کاغذی می‌کنند. آن‌ها هر زمان که دل‌شان بخواهد، بدون هیچ قاعده و ضابطه خاصی پول کاغذی چاپ می‌کنند؛ مسئله‌ای که باعث کاهش ارزش پول و تورم می‌شود. بیت کوین با این خاصیت ویژه، ارزش خود را حفظ می‌کند.
 • بیت کوین غیر قابل جعل است! این ارز دیجیتال با ثبت و ذخیره هر تراکنش در کل بلاک چین یا پایگاه داده خود، امکان هرگونه جعل و تغییر در آن را از سودجویان سلب می‌کند.
 • حمل و جابجایی بیت کوین راحت و آسان است؛ برای دسترسی به ارزهای بیت کوین خود فقط به اینترنت و یک کامپیوتر (یا گوشی) و یک کلید خصوصی که حکم رمز حساب بانکی شما را دارد و می‌توانید آن را روی یک تکه کاغذ هم بنویسید، احتیاج دارید.
 • تراکنش‌های بیت کوین غیرقابل برگشت است؛ چیزی که بیت کوین را اداره می‌کند شبکه‌ای کامپیوترها با وسعتی به اندازه تمام جهان است؛ بنابراین وقتی تراکنشی در این شبکه ثبت شود، دیگر هیچ کس قادر به لغو یا حتی برگرداندن آن نیست.

مزایای سرمایه‌گذاری در بیت کوین

در بخش پایانی و به عنوان حسن ختام، مزایای سرمایه‌گذاری در بیت کوین را عنوان می‌کنیم:

 • بیت کوین نسبت به سایر دارایی‌های مالی نقدشوندگی بالایی دارد.
 • سرمایه‌گذاری در بیت کوین سوددهی بالایی دارد.
 • با استفاده از این رمز ارز می‌توانید تراکنش‌های بین المللی را بدون واسطه بانکی انجام دهید.
 • سطح امنیتی در معاملات بیت کوین بسیار بالاست.
 • هزینه تراکنشی که باید در ازای هر تراکنش بیت کوین بپردازید، بسیار ناچیز است.
 • بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و معاملات در شبکه آن بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای همچون دولت، بانک‌ها و … انجام می‌شوند.

امکان معامله بیش از ۱۱۰۰ ارز دیجیتال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا