معرفی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال کریپتو چیست؟

تصویر گرافیکی از ارز کریپتو

کریپتو کارنسی پول دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین است. شاید معروف‌ترین نسخه‌ها، مثل اتریوم را شنیده باشید، اما در کل بیشتر از 9000 ارز دیجیتال مختلف در گردش هستند.

ارزهای دیجیتال الگوی جدیدی برای پول هستند. این ارزها، انجام معاملات را سریع‌تر و ارزان‌ترمی‌کنند.

سیستم معاملاتی با این ارزها غیرمتمرکز است. به این معنی که امکان مبادله ارزش و پول را بدون نیاز به موسسات واسطه‌ای مانند بانک‌ها، به طور مستقیم برای طرفین معامله و کاربران ممکن می‌کند. 

ارز دیجیتال کریپتو از طریق رمزنگاری حفاظت می‌شود که این رمزنگاری باعث می‌شود خرج کردن اشتباه یا تقلب در آن امکان پذیر نباشد.

بازار کریپتو کارنسی یک بازار سرمایه گذاری جدید و نوین است که بر پایه خرید و فروش پول‌های دیجیتال بنا شده. از شاخصه‌های مهم این بازار می‌توان به ریسک بالا، سود کلان و غیرمتمرکز بودن آن اشاره کرد.

چنانچه تمایل دارید در این بازار جدید و هیجان انگیز سرمایه گذاری کنید، حتما قبل از هر اقدامی در مورد اینکه کریپتو چیست تحقیق کنید و با انواع ارز دیجیتال نیز آشنا شوید.

اریترون به عنوان معتبرترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی این امکان را برای شما فراهم کرده است که ضمن آشنایی با بازار کریپتو بتوانید 400 رمز ارز را خرید و فروش کنید.

کریپتو به چه معناست؟

تصویر وکتور مفهوم ارز کریپتو

واژه Crypto خلاصه شده عبارت Cryptocurrency است. در جواب این‌که کریپتوکارنسی چیست، باید گفت کریپتوکارنسی از دو بخش کریپتو و کارنسی تشکیل شده که معادل هر یک در فارسی به ترتیب رمز و ارز است.

در فارسی عبارت کریپتوکارنسی بیشتر معادل رمز ارز است؛ اما ارز دیجیتال (Digital Currency) یا ارز مجازی (Virtual Currency) نیز می‌تواند برابر با آن در نظر گرفته شود؛ در توضیح معنی کریپتو، می‌توان گفت در کل، برای ارزهایی که در ساخت‌شان از تکنیک‌های رمزنگاری استفاده شده است از لفظ کریپتو استفاده کرد.

آینده بازار کریپتو به چه صورت است؟

تصویر نمودار ارز کریپتو

بعد از کریپتو چیست، به بررسی بازار کریپتو می‌رسیم. در بین اخبار کریپتوکارنسی، می‌توان گفت سقوط ترا USD و لونا بزرگ‌ترین سقوط در تاریخ کریپتوها است حال سؤال اساسی اینجاست که آیا رویدادهای اخیر به معنای پایان کریپتو است؟ طبیعی است که فردی مثل مدیرعامل بایننس بگویند این روند یک شکست موقتی است.

اما هنگامی که وزرای دولت و وزیر اقتصاد بریتانیا همچنان از کریپتو خصوصاً اشکال خاصی از آن حمایت می‌کنند باید باور داشت که این صنعت تازه در اول راه است؛ با این حال تحلیل تکنیکال کریپتو کمک شایانی به درک آینده این ارز دیجیتال می‌کند.

آشنایی با نحوه ساخت کیف پول کریپتو

تصویر کیف پول ارز کریپتو

بعد از آشنایی با این که ارز کریپتو چیست، اولین گام برای خرید کریپتو ساخت کیف پول است؛ زیرا برای نگهداری توکن‌ها وجود کیف پول ضروری است. بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال و صرافی‌های کریپتوکارنسی، کیف پول دارند و می‌توان از آن‌ها برای نگهداری دارایی‌ها استفاده کرد اما اینکه کدام یک از توکن شما پشتیبانی می‌کند و از همه مهم‌تر اینکه امن است باید مورد بررسی قرار بگیرد؛ زیرا شما تا زمانی مالک توکن‌ها هستید که آن‌ها در کیف پول‌تان باشند.

هر چقدر صرافی‌ کریپتوکارنسی، کوچک‌تر و ناشناخته‌تر باشد امکان هک و کلاهبرداری در آن بیشتر است. کیف پول‌های سخت افزاری از جمله امن‌ترین و پرکاربردترین کیف پول‌ها هستند. هر بلاک‌چین کیف پول مخصوصی را داراست؛ اما امروزه کیف پول‌هایی وجود دارند که از بیشتر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند و گزینه بهتری برای نگهداری سرمایه محسوب می‌شوند.

کیف پول‌های شرکت لجر (Ledger) یعنی Ledger Nano S و Ledger Nano X از جمله گزینه‌های مناسب برای نگهداری ارز دیجیتال‌اند. شرکت ترزور (Trezor) نیز یکی دیگر از گزینه‌های مناسب است که هر دو کیف پول سخت افزاری آن بیش از ۱۰۰۰ ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کنند. کیف پول‌های نرم افزاری رایگان هستند و استفاده از آن‌ها آسان است. متامسک (Metamask)، تراست ولت (Trust Wallet) و کوینومی (Coinomi) از جمله کیف پول‌های نرم افزاری معروف‌اند.

استخراج کریپتو چیست؟

استخراج کریپتو نحوه انتشار هر واحد جدید ارز دیجیتال، به جهان است.

استخراج ارز دیجیتال از نظر تئوری برای افراد عادی ممکن است، ولی در سیستم‌های اثبات کار، این‌ عملیات به طرز قابل توجهی دشوار است.

سیستم اثبات کار، در واقع سیستم والگوریتمی است برای تایید صحت تراکنش‌های بلاک چین. چون در بلاک چین یک نهاد مرکزی برای تایید اطلاعات وجود ندارد به این سیستم احتیاج داریم تا کاربران به اطلاعات یکسان و درستی به نتیجه برسند و همین اطلاعات را به دفتر کل توزیع شده شبکه ارسال کنند. سیستم اثبات کار به درستی انجام این عملیات کمک می‌کند.

تقریبا برای یک فرد معمولی، عملی نیست که از طریق استخراج در سیستم اثبات کار، ارز دیجیتال به دست بیاورد؛ ولی مدل اثبات سهام به محاسبات با قدرت کمتری نیاز دارد.

مدل اثبات سهام (PoS) یک پروتکل توافقی در بلاک چین است. راهی است برای تصمیم‌گیری اینکه کدام کاربر بلوک‌های جدید تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کند و برای انجام صحیح این کار پاداش دریافت می‌کند.

در این الگوریتم کاربر می‌بایست برای مشارکت در تایید اعتبار تراکنش‌ها، ارز دیجیتال خود را در شبکه وثیقه قرار دهد. 

این سیستم وثیقه، در واقع باعث حفظ امنیت در شبکه می‌شود. زیرا افراد در صورت آسیب زدن به شبکه، اول از همه دارایی خود را از دست خواهند داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا