آموزش ارز دیجیتال

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای DeFi چیست؟

 امور مالی غیرمتمرکز یا «DeFi» یک زیرساخت مالی دیجیتال در حال ظهور است که از نظر تئوری نیاز بانک مرکزی یا آژانس دولتی را برای تأیید تراکنش‌های مالی از بین می‌برد امور مالی غیرمتمرکز یک اصطلاح برای خدمات مالی در بلاک چین‌های عمومی، در درجه اول اتریوم است. با استفاده از دیفای، می‌توانید بسیاری از کارهایی را که بانک‌ها پشتیبانی می‌کنند انجام دهید. از جله این کارها میتوان به کسب سود، وام، خرید بیمه، معامله دارایی‌ها و موارد دیگر اشاره کرد. اما از طریق دیفای پروسه سریع‌تر است و نیازی به کاغذبازی یا شخص ثالث ندارد. به طور کلی، دیفای DeFi مانند کریپتو جهانی است، همتا به همتا (به معنای مستقیم بین دو نفر، نه از طریق یک سیستم متمرکز و نام مستعار) و برای همه باز است.

چرا دیفای DeFi مهم است؟

دیفای DeFi فرض اصلی بیت‌کوین و پول دیجیتال را در نظر می‌گیرد و آن را گسترش می‌دهد و یک جایگزین دیجیتال کامل برای بانک اما بدون تمام هزینه‌های مرتبط (به برج‌های اداری، طبقات معاملاتی، حقوق بانکداران فکر کنید) ایجاد می‌کند. این پتانسیل ایجاد بازارهای مالی باز، آزاد و منصفانه‌تر را دارد که برای هر کسی که به اینترنت متصل است در دسترس باشد. ایده دیفای است که هیچ نهاد واحدی کنترلی بر آن و دفتر کل معاملات ندارد یا نمی تواند آن را تغییر دهد. بیشتر خدمات مالی که می‌توانند به عنوان دیفای DeFi تعریف شوند را می‌توان در شبکه اتریوم دومین بازار بزرگ ارزهای دیجیتال یافت، که همچنین به عنوان پلتفرمی عمل می‌کند که به سایر برنامه‌های بلاک چین اجازه می‌دهد بر روی آن ساخته شوند (از ارز دیجیتال اتریوم، اتر، برای پرداخت هزینه های معامله استفاده میشود)

مزایا دیفای

مزایای دیفای چیست؟

نیاز به باز کردن حساب نیست: نیازی نیست برای چیزی درخواست دهید یا یک حساب “باز” ​​کنید. شما فقط با ایجاد یک کیف پول دسترسی پیدا می کنید.

استفاده از نام مستعار: شما نیازی به ارائه نام، آدرس ایمیل یا اطلاعات شخصی خود ندارید.

انعطاف‌پذیری: می‌توانید دارایی‌های خود را در هر زمانی، بدون درخواست اجازه، منتظر ماندن برای اتمام نقل و انتقالات طولانی و پرداخت هزینه‌های گران، جابه‌جا کنید.

سریع: نرخ‌های بهره و پاداش‌ها اغلب به سرعت به روز می شوند (به سرعت هر 15 ثانیه)، و می‌توانند به طور قابل توجهی بالاتر از بانک‌های سنتی باشند.

شفاف بودن: همه افراد درگیر می‌توانند مجموعه کامل معاملات را ببینند (شرکت‌های خصوصی به ندرت چنین شفافیتی را ارائه می دهند)

دیفای چگونه کار میکند؟

کاربران معمولاً از طریق نرم افزاری به نام dapps  (برنامه‌های غیرمتمرکز) با دیفای DeFi وارد مشارکت می شوند که اکثر آنها در حال حاضر بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شوند. برخلاف بانک‌های معمولی، هیچ درخواستی برای پر کردن یا افتتاح حساب وجود ندارد.

دیفای چگونه کار میکند

دیفای چه تفاوتی با بانکداری سنتی دارد؟

بخش بانکداری سنتی همچنین به عنوان TradFi شناخته می شود به (KYC) مشتری خود را بشناسید، متکی است که به رویه‌هایی اشاره دارد که سازمان‌های مالی برای تأیید هویت و مشروعیت مشتری قبل از انجام معامله با آنها استفاده می کنند. به طور خلاصه، یک مشتری باید ثابت کند که همان کسی است که می گوید.

اگر می‌خواهید از بانک پول قرض کنید، به چک اعتبار، مدرک هویت و احتمالاً نوعی تأیید درآمد نیاز دارید.

اما با دیفای DeFi، مشتری اغلب می تواند ناشناس باشد و اطلاعات شخصی و هویت خود را مخفی نگه دارد. تنها چیزی که معمولاً به آن نیاز دارید دارایی‌های دیجیتال است.

شرکت‌کنندگان DeFi به‌جای گذر از مؤسسات مالی، «قرارداد هوشمند» را منعقد می‌کنند، که کد رایانه‌ای است که به‌عنوان واسطه عمل می‌کند تا مطمئن شود همه به تعهدات خود عمل می‌کنند.

با حذف واسطه‌ها، دیفای «دسترسی» را برای ایجاد یک سیستم مالی سیال و جهانی که به روی همه باز است، بدون هیچ مانعی ارتقا داد. گذشته از شناسایی مشتریان، بسیاری از بانک‌های سنتی هنگام افتتاح حساب پس انداز به حداقل سپرده نیز نیاز دارند. و اکثر حساب های پس انداز با حداقل کارمزد موجودی یا کارمزد نگهداری ماهانه نیز ارائه می شوند.

دیفای تا حدی به دلیل محدودیت‌های کمی که دارد ورود به آن متفاوت است. برای استفاده از یک برنامه دیفای DeFi ، مانند Compound، پروژه ای در بلاک چین اتریوم که بر وام‌ها متمرکز است، یا  Yearn Finance، پروژه‌ای که بر وام دادن و معامله ارزهای دیجیتال تمرکز دارد، به طور کلی تنها چیزی که نیاز دارید یک کیف پول رمزنگاری و دسترسی به اینترنت است. و معمولاً حداقل بودجه مورد نیاز نیست. با این حال، اگر رمز عبور یک حساب کاربری را فراموش کنید، واقعاً از بین رفته است. هیچ شخص ثالثی برای کمک وجود ندارد.

برای شروع تعامل با برنامه‌های DeFi، می‌توانید از طریق شرکت‌هایی مانند Metamask یا سیف پال یک کیف پول دیجیتال ایجاد کنید و برای شروع مقداری ارز دیجیتال خریداری نمایید.

دیفای چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

در حالی که بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین خود عمل می کند و بیشتر به عنوان ذخیره ارزش استفاده می شود، امور مالی غیر متمرکز مفهومی است که خدمات مالی را توصیف می کند که بر روی بلاک چین های عمومی مانند بیت کوین و اتریوم ساخته شده‌اند. دیفای کاربران را برای کسب سود یا وام گرفتن در برابر دارایی‌های ارز دیجیتال خود قادر میسازد. دیفای DeFi از برنامه‌های کاربردی مختلفی در زمینه خدمات مالی مانند معامله، استقراض، وام و مشتقات تشکیل شده است.

کاربردهای دیفای

چه کارهایی از طریق دیفای می توانید انجام دهید؟

همانطور که در بالا ذکر شد، دیفای DeFi از ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند برای ارائه خدمات مالی بدون دخالت بانک‌ها استفاده می کند. با اضافه شدن dApp های بیشتر، امکانات کارهایی که می توانید با DeFi انجام دهید همچنان افزایش می یابد. کاربردهای محبوب تر DeFi شامل ارسال پول به هر نقطه از جهان (در زمان کم و مقرون به صرفه) است. ذخیره پول با استفاده از کیف پول های رمزنگاری شده (و کسب بازدهی بالاتر از بانک های سنتی)، قرض گرفتن و وام دادن در سطح همتا به همتا؛ معامله ارزهای دیجیتال به صورت ناشناس و در هر زمان ؛ نسخه‌های توکن‌شده سرمایه‌گذاری‌ها مانند سهام، وجوه، سایر دارایی‌های مالی و مبادله توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) ، تامین مالی جمعی؛ و خرید بیمه با کمک شرکت‌ها از جمله دیگر کاربردهای دیفای است.

چگونه مردم در DEFI درآمد کسب می‌کنند؟

بیش از چند راه وجود دارد که مردم سعی می کنند از رشد دیفای DeFi سرمایه‌گذاری کنند. یک استراتژی ایجاد درآمد غیرفعال با استفاده از برنامه‌های وام دهی مبتنی بر اتریوم است. اساساً کاربران پول خود را قرض می دهند و از وام‌ها سود ایجاد می کنند. یکی دیگر از استراتژی‌های مورد استفاده، بازدهی است، روشی پرمخاطره‌تر توسط معامله‌گران پیشرفته‌تر، که در آن کاربران تعداد بی‌شماری از توکن‌های DeFi را به امید یافتن فرصت‌هایی برای بازدهی بیشتر اسکن می‌کنند، اما پیچیده است و ممکن است شفافیت نداشته باشد.

سخن پایانی

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یک فناوری مالی در حال ظهور است که بر اساس دفتر کل توزیع شده ایمن مشابه آنچه توسط ارزهای دیجیتال استفاده می شود، است. این سیستم کنترل بانک ها و موسسات را بر پول، محصولات مالی و خدمات مالی حذف می کند. هزینه‌هایی را که بانک‌ها و سایر شرکت‌های مالی برای استفاده از خدمات خود دریافت میکنند، حذف میکند.

آواتار نویسنده
دپارتمان محتوا اریترون

دپارتمان تولید محتوای اریترون شامل چندین تیم تخصصی در زمینه ارز دیجیتاله که روزانه با انتشار مقالات، سعی میکنه به روزترین اطلاعات در مورد رمز ارزها رو در اختیار شما قرار بده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا