ثبت نام و دریافت ۱۰۰ نات کوین
معرفی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال آیوتکس چیست

ارز دیجیتال آیوتکس (IOTEX) زیرمجموعه‌ای از بومی پلتفرم آیوتکس است که در سال 2017 رونمایی شده‌ است. این پلتفرم در واقع یک شبکه بلاکچینی منبع باز و مقیاس‌پذیر است که هدف آن تامین حریم خصوصی برای تقویت اینترنت اشیا (IOT) ‌است. به عبارتی دیگر، آیوتکس یک اکوسیستم باز است که در آن افراد و دستگاه‎‌ها می‌توانند به تعامل مطمئن و مورد اعتماد، همراه با با انگیزه‌های اقتصادی بپردازند. این ارز توسط 40 دانشمند، متخصص سیستم‌های توزیع شده، متخصصین رمزنگاری و مهندسان حرفه‌ای طراحی شده‌ است. ارز آیوتکس بر چند فناوری داخلی برای رشد شبکه‌های بلاک چین نسل سوم، از جمله معماری بلاکچین برای محاسبات ناهمگن، سازوکار توافقی Roll-DPoS سریع و متدهای سبک وزن برای حفظ حریم خصوصی تمرکز دارد. ما در این مقاله سعی داریم به این موضوع که ارز دیجیتال آیوتکس چیست، چه تاریخچه و کاربردهایی دارد بپردازیم. 

اریترون به عنوان معتبرترین صرافی ارز دیجیتال امکان خرید 400 رمز ارز متنوع و ارز دیجیتال آیوتکس را فراهم کرده است و شما می‌توانید در محیطی امن و مطمئن خریدی بهینه داشته باشید.

ارز دیجیتال آیوتکس IoTeX چیست؟

تصویر نمودار ارز آیوتکس

پلتفرم آیوتکس، راه‌حلی مقیاس پذیر و خصوصی است که برای تامین انرژی و تقویت اینترنت اشیا (IOT) کاربرد دارد و هدف آن تامین انرژی اینترنت اشیا (IOT) و توانمندسازی اقتصاد آزاد برای دستگاه‌ها و ابزارهای هوشمند است. از توکن بومی این شبکه (IOTX)، به عنوان ابزار در شبکه استفاده می‌شود که به تقویت ارز دیجیتالی آیوتکس می‌پردازد و همچنین این پلتفرم، دستگاه‌های اینترنت اشیا همچون سنسورها و دوربین‌ها را به برنامه‌های غیرمتمرکز متصل می‌کند. ارز دیجیتال آیوتکس که با نام اختصاری IOTX معروف است، توکنی اتریومی است و استاندارد آن بر اساس ERC-20 است. اگر این توکن طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده روند خود را ادامه دهد، در 50 سال آینده همانند ارز دیجیتال بیت کوین قابل استخراج خواهد بود. 

امکان معاملات اهرم دار و کسب سود از بازار نزولی

IOTEX شبکه‌ای غیرمتمرکز است که از انواع کاربران، توسعه‌دهندگان و مشاغل تشکیل شده‌است که پلتفرم آیوتکس را به صورت مشترک کنترل کرده و از آن استفاده می‌کنند. یکی از وظایف IOTX تقویت پلتفرم آیوتکس است که بتواند از ارز دیجیتال IoTeX برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، مدیریت و مشارکت در شبکه آیوتکس و ثبت دستگاه‌های جدید، استفاده کند. بلاکچین IoTeX و ارز دیجیتالی آن دارایی‌های واقعی را هدایت می‌کنند؛ مانند دوربین‌های بلاک چینی نمایشگاه الکترونیک (CES) و گجت pebble geo، که برای بهینه‌سازی زنجیره تامین در هر بخش ایده‌آل است. 

تاریخچه ارز دیجیتال آیوتکس

تصویر مفهوم ارز IoTeX

 این ارز به عنوان پلتفرم منبع باز و مقیاس‌پذیر در سال 2017 طراحی و توسعه یافت و با هدف ایجاد محیطی غیرمتمرکز کار خود را آغاز کرد که در آن انسان‌ها و ماشین‌ها می‌توانند ارتباطی مسالمت آمیز با یکدیگر برقرار کنند. دفتر مرکزی این شرکت در سیلیکون ولی (Silicon Valley) واقع شده‌است و بیش از 40 دانشمند، متخصص سیستم‌های توزیع شده، متخصص رمزنگاری و مهندس حرفه‌ای در این حوزه بر روی پروژه آیوتکس کار می‌کنند. این ارز از آوریل سال 2019، بدون اشکال شبکه‌ای به فعالیت خود ادامه داده‌است.

در هنگام نگارش این مقاله، تحلیل ارز دیجیتال آیوتکس بدین شرح بوده‌است؛ ارز آیوتکس با ارزش بازار حدود 257.03 میلیون دلار، توانسته رتبه 145 بازار را به خود اختصاص دهد و سهم 0.02 درصد از کل بازار را در اختیار دارد. هر واحد آیوتکس هم اکنون با قیمت 0.025344 دلار، با احتساب نرخ تتر 54,795 تومان، معادل 1,388 تومان تبادل می‌شود و حجم معاملات روزانه آن 9.42 میلیون دلار است. قیمت این ارز در یک 24 ساعت اخیر -2,22% کاهش یافته‌است. بالاترین قیمت این ارز در تاریخ 22 آبان 1400 (13 November 2021)، معادل 0.26 دلار بوده که هم‌اکنون 90.32% پایین‌تر از آن زمان قرار دارد. تعداد واحدهای در گردش آیوتکس 9.45 میلیارد و تعداد کل واحدهای آن 10 میلیارد خواهد بود. در حال حاضر فعال‌ترین صرافی که در آن ارز IoTeX معامله می‌شود، صرافی HBTC با سهم 37.92% از حجم معاملات روزانه است. برای اطلاع از نرخ لحظه‌ای این ارز به صفحه تحلیل ارز آیوتکس مراجعه کنید. 

هدف راه اندازی ارز IoTeX چیست؟

تصویر ارز IoTeX

 پروژه آیوتکس، برخلاف دیگر توکن‌های بازار ارز، ارزش بالایی دارد و وظایف مهمی را برعهده دارد. از جمله اهداف مهم آیوتکس این است که تراکنش‌های شبکه و قراردادهای هوشمند را تقویت کند و کاربران را بر اساس میزان دارایی‌ از شبکه آیوتکس سهیم ‌کند؛ در نهایت امکان مالکیت و بهره‌برداری از دستگاه‌ها به همراه داده‌ها را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

این ارز در حال حاضر متشکل از انواع دستگاه‌های هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) است که سعی دارند در راستای ایجاد دموکراسی در این فضا، دارایی‌های دیجیتالی را در کنار انواع خدمات ماشینی قرار دهند، که این امر با پیوند دنیای واقعی و دیجیتالی فراهم شده و هم به کاربران و هم اقتصاد ماشینی، ارزش خاصی می‌دهند. 

ایده ارز آیوتکس چگونه رقم خورد؟

طبق تحقیقات، تعداد دستگاه‌های اینترنت اشیاء تا سال 2022 به بیش از 50 میلیارد دستگاه رسیده‌است، که این تعداد دستگاه که به اینترنت متصل هستند و نیازمند روش‌هایی امن برای ارتباط و اتوماسیون در زمان هستند. در همین راستا به دلیل بروز مشکلات متعدد، استقبال از IOT ها به حدی که لایق بودند، هیچ وقت نرسید. این مشکلات عبارتند از:

 • مقیاس‌پذیری
 • نقض شدن حریم خصوصی
 • کارمزد عملیاتی بالا
 • کمبود ارزش عملکردی

آیوتکس با رویکردی وارد بازار شد که بتواند به کمک یک بلاکچین به احیاء عملکرد حریم خصوصی بپردازد. در واقع این سیستم به کمک مکانیزم اجماع سریع (POW) که بر مبنی اثبات سهام است، از زنجیره‌های جانبی استفاده می‌کند تا انعطاف پذیری و مقیاس‌پذیری را مهیا کند.

امکان معاملات اهرم دار بدون لیکویید شدن

یکی از بزرگترین رقبای آیوتکس در این عرصه، IOTA است که به وسیله فناوری خاصی مشکل مقیاس‌پذیری را برطرف کرده و بستری سبک، برای دستگاه‌های پرقدرت مهیا کرده‌است. که البته فناوری آن بسیار پرهزینه بوده به همین دلیل، به دنبال طراحی راه‌حلی بر مبنی بلاک چین رفته‌است تا بتوانند بر مشکلاتی فراتر از مقیاس پذیری هم غلبه کنند. آنها از دیدگاه بلاکچینی استفاده می‌کنند؛ بدین صورت که یک بلاک چین اصلی، مسئول امنیت و مدیریت شبکه است و سایر زنجیره‌های جانبی نیز مسئولیت دیگر بخش‌های آن را برعهده دارند. 

بررسی ویژگی‌های ارز دیجیتال آیوتکس

سیستم غیر متمرکز آیوتکس، به انواع ماشین‌های مختلف اعم از دستگاه‌های خانگی تا انواع وسایل نقلیه خدمات می‌دهد. ارز IoTeX، بلاکچینی سریع همراه با بازده بالا و سازگار با محیط EVM (مدیریت ارزش کسب‌شده) طراحی و راه‌اندازی کرده‌است که انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری را برای انواع برنامه‌ها مهیا می‌کند. به طور خلاصه این پلتفرم دارای ویژگی‌های مهم زیر است:

 • پر سرعت
 • کارایی بالاتر
 • سازگار با EVM
 • انعطاف و مقیاس پذیری 

آشنایی با کاربردهای فناوری ارز آیوتکس 

ارز دیجیتال آیوتکس، از نظر معماری سعی دارد که نقش ستون فقرات و سیستم عصبی اینترنت اشیا (IOT) را ایفا کند و این معماری شامل این جزئیات می‌باشد:

 • تفکیک وظایف

برای هر عملکردی، زنجیره جانبی (Side Chain) مجزا ایجاد کرده‌است و آنها در صورت لزوم قادر به برقراری ارتباط هستند و این سبب بالا بردن میزان کارایی و تامین حریم خصوصی کاربران می‌شود.

 • حریم خصوصی داخلی

 فناوری امضای حلقه (ring signature)، برای حفظ حریم خصوصی و تراکنش‌های کاربران، کاربرد دارد که در واقع با افزودن یک کد پرداخت مطمئن، آدرس گیرنده این معامله را مخفی می‌کند و همه این فناوری توسط سیستم آدرس‌دهی سبک طراحی شده و نیازی به آدرس برای اسکن شبکه و اطلاع از معاملات ندارد.

 • اصل تیغ اوکام (Occam’s Razor)

نیاز انواع دستگاه‌ها، بوسیله زنجیره‌های جانبی جداگانه فراهم می‌شود و نیاز به قراردادهای پیچیده ندارد.

 • قابلیت کنار هم ماندن

برای کاهش میزان مصرف انرژی و نیاز‌های ذخیره‌سازی و محاسباتی، به راه‌حل‌های سبک بلاکچینی نیازمند است؛ که آیوتکس با کنارهم قراردادن بلاکچین‌ها و ایجاد قابلیت همکاری، این امکان را فراهم کرد.

 • بلاکچین ریشه و زنجیره‌های جانبی

بلاک چین ریشه در واقع به مدیریت زیرمجموعه‌ی انواع شبکه‌ها و برقراری امنیت می‌پردازد و زنجیره جانبی هم در دستگاه‌های مشابه با قابلیت‌های مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد و از جمله مزایا این فناوری می‌توان به این اشاره کرد که اگر حمله‌ای بر هر زنجیره جانبی شکل گیرد، ریشه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 • ارتباط میان بلاکچینی

به کمک آیوتکس ارتباط میان بلاکچین‌ها سریع، کارآمد و ارزان‌تر است؛ چرا که هر بلوکی که ایجاد می‌شود غیرقابل تغییر است.

بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال آیوتکس چیست؟

مطرح‌ترین صرافی‌ها برای فروش این ارز، کوکوین (KuCoin)، هوبی گلوبال(Huobi Global)، بایننس (Binance) و کوین‌وان (Coinone) هستند. در این صرافی‌ها امکان معامله ارز آیوتکس با جفت‌ ارزهای USDT ،BUSD ،BTC و KRW وجود دارد.

اما با توجه به تحریم‌های اخیر ایالات متحده، بسیاری از این صرافی‌ها دیگر خدمتی به کاربران ایرانی ارائه نمی‌دهند و حساب‌های ایرانیان را مسدود می‌کنند؛ بنابراین بسیاری از کاربران ایرانی، ازرهای خود را ترجیحا در صرافی‌های ایرانی ذخیره و نگه‌داری می‌کنند. 

بهترین کیف پول‌ برای ذخیره ارز آیوتکس چیست؟

شما می‌تونید از هر دو نوع کیف پول سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای ذخیره ونگه‌داری ارز خود استفاده کنید. از جمله کیف پول‌های سخت افزاری که از این رمز ارز پشتیبانی می‌کنند، می‌توان اشاره کرد به:

لجر (Ledger)

ترزور (Trezor)

اما همانطور که از امنیت بالایی برخوردار است، هزینه‌های بالاتری هم نیز دارد؛ به همین دلیل هم کمتر از کیف پول‌های نرم‌افزاری مورد استقبال قرار می‌گیرند.

و کیف پول‌های نرم‌افزاری که از ارز آیوتکس پشتیبانی می‌کنند، عبارتند از:

 • تراست (Trust Wallet)
 • متامسک (MetaMask)
 • سیف‌پل (SafePal)

تذکر: کیف پول اکسکوینو هم یکی از گزینه‌های خوب و معتمد ایرانی است که کاربران به راحتی می‌توانند با نصب این برنامه، در سرتاسر جهان، به ذخیره و نگه‌داری ارزهای خود بپردازند. 

آینده ارز دیجیتال آیوتکس چگونه است؟

تیم توسعه‌دهنده ارز آیوتکس در نظر دارد محیطی محرمانه در این شبکه ایجاد کند تا کاربران بتوانند کل چرخه حیات شبکه اینترنت اشیا (IOT)، مانند حمل‌ونقل، جمع‌آوری اطلاعات، استفاده و ذخیره‌سازی رمز ارزها را مدیریت کنند. این ارز با استفاده از مکانیزم اجماع (POW)، مقیاس‌پذیری شبکه خود را گسترش داده و پلتفرم خود را به صورت غیرمتمرکز، با حداکثر امنیت ارائه می‌کند. بر اساس تحقیقات، تا سال گذشته حدود 50 میلیارد دستگاه IOT راه‌اندازی شده‌ که همه آنها به اینترنت متصل‌اند و نیازمند روش‌هایی ایمن برای برقراری ارتباط و اتوماسیون در زمان هستند. آیوتکس قصد دارد راه‌حل مناسبی را برای حل مشکل حریم خصوصی برآورد کرده و ارائه دهد، همچنین این ارز برای تامین انرژی IOT ها نیز راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر خوبی مدنظر دارد. بنابراین با وجود برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای حل هر گونه نقص و کاستی در شبکه اینترنت اشیا، می‌توان آینده ارز دیجیتال آیوتکس را درخشان حدس زد. 

کلام آخر:

آیوتکس با چشم‌انداز وسیعی و طولانی مدتی که دارد، می‌تواند تاثیر بسزایی بر تجارت و صنعت داشته باشد، چرا که در آینده میزان دستگاه‌های اینترنت اشیا چندین برابر خواهد شد. اکنون حدود 26 میلیارد دستگاه IOT در سرتاسر جهان وجود دارد و پیش‌بینی شده که تا سال 2025 این مقدار به 100 میلیارد برسد. 

هدف بزرگ این پلتفرم، حفظ صنعت غیرمتمرکز چند تریلیون دلاری هوش مصنوعی است؛ که آیوتکس با مشارکت در شرکت‌های مطرح در این عرصه، در جهت بهبود عملکرد هوش مصنوعی و رایج کردن استفاده از آن گام برمی‌دارد. تیم توسعه دهنده آیوتکس، پلتفرم خود را وارد این عرصه کرده و نهایت تلاش خود را می‌کند تا با فراهم‌سازی بالاترین میزان استانداردها، به حفظ حریم خصوصی اطلاعات کاربران پرداخته و بهترین راه‌حل‌ها را برای هرگونه اشکال احتمالی در حوزه IOT ارائه دهند.

امکان معامله بیش از ۱۱۰۰ ارز دیجیتال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا