معرفی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال لونا چیست؟

ارز دیجیتال لونا، یکی از ارزهای خوش‌سابقه در بازار ارزهای دیجیتال بود و روند چشمگیر رو به رشد این ارز در سال‌های اخیر، این ارز را زبانزد خاص‌ و عام کرده بود. همین استقبال عمومی، باعث شد این پروژه دیفای جزو 10 ارز برتر بازار کریپتو در سال 2021 شود.

چنانچه هنوز در مورد مسائلی همچون ارز دیجیتال چیست سوالاتی دارید، بهتر است قبل از شروع این مقاله این مبحث را مطالعه کنید.

اریترون معتبرترین صرافی ارز دیجیتال است که با پشتیبانی کردن از 400 کریپتو مختلف امکان دسترسی به متنوع ترین ارزهای بین المللی را برای شما فراهم کرده است، ضمن اینکه این مجموعه تنها صرافی ایرانی است که امکان معاملات لانگ و شورت را فراهم کرده است.

لونا کلاسیک (LUNC) چیست؟

لونا کلاسیک (LUNC) توکن بومی بلاکچین ترا است که در آگوست 2018 پا به عرصه‌ کریپتو گذاشت. لونا کلاسیک قبل از راه‌اندازی زنجیره جدید (که اکنون با نام تجاری ترا (LUNA) شناخته می‌شود) وجود داشت و با کد اصلی اکوسیستم Terra کار می‌کند.

عملکرد اصلی که این توکن انجام می‌داد، جذب انحراف قیمت استیبل‌کوین الگوریتمی UST بود. قیمت استیبل‌کوین UST بوسیله‌ مینت کردن و سوزاندن توکن‌های UST، با دلار آمریکا همسان‌سازی قیمتی شد تا عرضه و تقاضای سکه متعادل شود. در می 2022، UST ارزش خود را از دست داد و سقوط کرد. الگوریتم استیبل‌کوین UST تریلیون‌ها توکن لونا ایجاد کرد، در یک مارپیچ ابر تورمی قرار گرفت، و ارزش لونا اصلی را 99٪ کاهش داد. 

تصویر ارز دیجیتال لونا

تفاوت بین لونا (LUNA) و لونا کلاسیک (LUNC) چیست؟

هر دو نسخه توکن، در نتیجه‌ اجرای پروپوزالی به نام طرح شماره ۲ احیای اکوسیستم ترا، حق همزیستی دارند. ماهیت این طرح تقسیم بلاکچین فعلی از طریق فورکینگ است که زنجیره جدیدی در اکوسیستم ایجاد کرد تا ورژن قبلی را حفظ کند.

طبق طرح احیا، زنجیره و توکن موجود به عنوان ترا کلاسیک تغییر نام داده شدند. توکن‌های جدید لونا، قبل از depeg شدن و سقوط پس از آن، به هولدرهای لونا و UST، ایردراپ شد. 

پایین‌ترین کارمزد معاملاتی ارز دیجیتال در اریترون

قیمت کنونی لونا کلاسیک 

قیمت لونا کلاسیک امروز 0.000158 دلار آمریکا با حجم معاملات 24 ساعته 104،670،312 دلار است. لونا در 24 ساعت گذشته 1.24% افزایش قیمت داشته است. رتبه‌ کوین‌مارکت‌کپ کنونی این ارز شماره 40 است و ارزش بازار 944,862,895 دلار را داراست. عرضه در گردش این ارز، تعداد 6,014,913,523,775 لونا کلاسیک است.

 اگر می‌خواهید با بازارهای برتر لونا با نرخ فعلی آشنا شوید، بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال برای معاملات لونا در حال حاضر BTCEX، Binance، OKX، XT.COM و CoinTiger هستند. بهترین صرافی‌ها و با بالاترین میزان تراکنش مبادلات رمزنگاری‌شده‌ ارز لونا، صرافی‌هایی هستند که در بالا ذکر شدند.

حقیقت پشت پرده‌ی سقوط ارز دیجیتال لونا چه چیزی بود؟! چه اتفاقاتی زمینه‌ساز این ریزش شد؟!

بیایید چندی پیش برگردیم و مرور کنیم که چه اقداماتی باعث این سقوط فاجعه‌بار در تاریخ ارزهای دیجیتال برای چنین پروژه بزرگی شد! چه بر سر دارایی‌های سرمایه‌گذاران و پروژه‌های کوچک آمد؟

  • فروپاشی ترا

در آخر همان هفته، مجموع سپرده‌ لنگر در UST از 14 میلیارد دلار به 11.2 میلیارد دلار کاهش یافت و تا 16 می به 1.3 میلیارد دلار کاهش یافت. گارد بنیاد لونا (LFG)، همچنین اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار بیت‌کوین را پس از ازدست رفتن قیمت UST نسبت به دلار آمریکا، هزینه خواهد کرد و تلاش خواهد کرد تا این استیبل‌کوین را نجات دهد. اما تلاشش موفقیت‌آمیز نبود. 

به محض اینکه استیبل‌کوین UST سقوط کرد، لونا را به همراه خود پایین آورد. این پدیده، منجر به مهم‌ترین سقوط در تاریخ ارزهای دیجیتال شد. نتیجه‌ این اتفاق دامن‌گیر ارزهای دیجیتال دیگر حتی خود بیت‌کوین شد و کل بازار را به پایین کشید. 

پس چرا همه فکر می‌کنند که بنیاد ترا مورد حمله قرار گرفته است؟

تصویر ارز لونا
  • حمله؟! یا اختلال در لنگر؟!!

بسیاری از منتقدان و مردم، بلاکچین ترا و الگوریتم‌های UST را مقصر فروپاشی می‌دانند و چند موضوع را مطرح می‌کنند. این انتقادات شامل رشد سریع UST بود که به نظر می‌رسید بودجه مناسبی برای حمایت از آن ندارد. اما برخی دیگر گفتند که این depeg ممکن است نتیجه یک حمله از پیش برنامه ریزی شده باشد. 

استیبل‌کوین‌ها در دو سال گذشته، به بخش گسترده‌ای از اکوسیستم کریپتو تبدیل شده‌اند؛ به طوری که معامله‌گران حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران فردی به طور یکسان تا اواسط ماه می حدود 180 میلیارد دلار در آن‌ها سپرده‌گذاری کرده‌اند. اما سپرده‌گذاری UST برای به دست آوردن بخشی از سود، که حدود 20% سود سالیانه در این پلتفرم بود، وسوسه ای برای به دست آوردن پول آسان از این سرمایه گذاری بود. گمان می‌رود که خود این موضوع به تنهایی مشکل این پروژه‌ی دیفای باشد. 

در مورد تئوری حمله، همه چیز از یک رشته‌توییت اخیر توییتر با نرخ تعامل بسیار بالا شروع شده است. این نشان می‌دهد که این توطئه توسط شخصی طراحی شده است که دارای کیف پولی به ارزش 350 میلیون دلار بود. آن فرد، سعی کرد UST را تحت فشار قرار دهد و LFG را مجبور کرد تا ذخیره بیت کوین خود را بفروشد تا قیمت UST را تثبیت کند. این رشته‌توییت گمانه‌زنی می‌کند که مهاجم مذکور پوزیشن فروش لونا قابل توجهی داشته و می‌خواسته قیمت بیت‌کوین را پایین بیاورد. 

  • نظریه خوش‌بینانه برای لونا

نظریه‌ای نیز وجود دارد که عبارت دیگر «کلاسیک» اشاره‌ای به تقسیم اتریوم / اتریوم کلاسیک در سال 2017 است. به گفته مدیرعامل، دو کوون، فروپاشی UST در بهار 2022 معادل لحظه هک دائو اتریوم است که در سال 2017 صورت گرفت.

  • آیا لونا (Terra) یک پروژه کلاهبرداری بزرگ بود؟!

داستان زمانی شروع شد که در اواخر مارس، گارد بنیاد لونا (LFG)شروع به خرید بیت‌کوین برای کمک به UST کرد. LFG انباشت بیت‌کوین را در 22 مارس آغاز کرد و تا 26 مارس بعلاوه پوزیشن یک میلیارد دلاری بیت‌کوین داشت.

شنبه ۱۲ می، UST، استیبل‌کوین ترا، همسانی قیمت خود با دلار آمریکا را از دست داد. به نظر می‌رسید که برداشت‌های عظیم لنگر، که یک پروتکل دیفای مبتنی بر ترا است که بازگشت سرمایه بالایی را به سرمایه‌گذارانی که UST را به این پروتکل واریز می‌کنند ارائه می‌کند، دلیل این از دست رفتن قیمت باشد.

با این حال، به دلیل حجم بالایی از فرضیه‌ها که در آن مقطع منتشر شده بود، نمی‌توان تنها با در نظر گرفتن همین واقعیت به نتیجه‌گیری سریع رسید. بنابراین بسیاری از افراد برجسته نیز به شیوه‌ خود گمانه‌زنی‌های مشکوک خود را در مورد این واقعه اعلام کردند.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه بنیاد ترا، توسط یک فرد ناشناس یا گروهی از افراد، مورد حمله قرار گرفته است که به عمد باعث تخریب UST شده‌اند.

سخن پایانی

در هر صورت، بسیاری از مردم متحمل زیان هنگفتی شدند و دارایی‌های آن‌ها در کمتر از چند روز به صفر رسید. با این حال، “LFG” و “Do Kwon” اعلام کردند که با فروش ذخایر بیت کوین خود از پروژه خود پشتیبانی خواهند کرد. با این حال، این واقعیت را تغییر نمی دهد که ضرر بیش از حد برای معامله گران بازار اسپات و فیوچر رخ داده است. اقدامات فعلی آن‌ها برای بازگرداندن قیمت UST و لونا به زندگی نیز به هیچ دارایی سرمایه‌گذاران را به آن‌ها باز نمی گرداند. آسیب وارد شده است و قابل برگشت نیست. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا