معرفی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال میکر چیست؟

در این روزها که تورم با شیب زیادی در حال افزایش است، سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها، می‌تواند گزینه مناسبی برای سازگاری با این شرایط باشد؛ اما خیلی از افراد اصلا نمی‌دانند که ارز دیجیتال چیست؟ به علاوه، باید توجه کنید که ارزهای دیجیتال زیادی در این بازار وجود دارند که باید قبل از سرمایه‌گذاری در هر یک از آن‌ها، اطلاعات خوبی در موردشان به دست آورید. ارز دیجیتال میکر یکی از این رمز ارزهاست که در این روزها توانسته سر و صدای زیادی به پا کند. در ادامه این مقاله، به بررسی کامل و جامع این رمز ارز می‌پردازیم تا شما عزیزان بتوانید با آگاهی کامل در این رمز ارز سرمایه گذاری کنید.

ارز دیجیتال میکر چیست؟

تصویر کوین ارز دیجیتال میکر

در ابتدای باید این موضوع را برای شما روشن کنیم که اصلا ارز دیجیتال میکر چیست؟ اگر تا به حال نام پروتکل میکر و توکن‌های MakerDAO را شنیده باشید، بهتر است بدانید که این رمز ارز نیز جزو همین توکن‌ها به شمار می‌رود. این موضوع را بدانید که هم پروتکل میکر و هم توکن‌های MakerDAO، مبتنی بر اتریوم هستند. در حقیقت، این دو پروتکل، قابلیت صدور و مدیریت استیبل کوین DAI را برای کاربران خود فراهم می‌کنند.

راه‌اندازی کامل ارز دیجیتال میکر در سال 2017 عملیاتی شد؛ اما 2 سال قبل از آن هم، ایده طراحی چنین رمز ارزی ارائه شده بود. ایده این طرح به گونه‌ای بود که کاربران بتوانند با استفاده از توکن‌های آن، در رای‌گیری سازمان‌های مربوطه به مدیریت DAI، سهمی داشته باشند. در حقیقت، شما با خرید ارز دیجیتال میکر، سودی بابت سهام‌دار دریافت نخواهید کرد؛ صرفا این حق را خواهید داشت که در رای‌گیری‌های این سازمان سهمی داشته باشید.

سازمان معمولا هر چند مدتی، پیشنهاداتی را مطرح می‌کند که کاربران می‌توانند در عملیاتی شدن آن‌ها نقش داشته باشند. شما می‌توانید با خرید ارز دیجیتال میکر، هم در نظرسنجی پیشنهادی و هم در نظرسنجی اجرایی این سازمان، سهیم باشد. با این طرح، کاربران می‌توانند برای سلامت هرچه بیش‎تر این نوع رمز ارز، طرح‌های مختلف را قبول یا رد کنند.

آینده ارز میکر

یکی از موضوعاتی که خیلی از کاربران را در هنگام سرمایه‌گذاری در یک رمز ارز دچار چالش می‌کند، نوساناتی است که در این بازار وجود دارد؛ اما ارز دیجیتال میکر با توجه به سازوکاری که برای آن قرار داده شده از این نوسانات مصون مانده است. شاید با خود بپرسید که چگونه یک ارز دیجیتال می‌تواند بدون نوسان به راه خود ادامه دهد؟ اینکه بگوییم این ارز اصلا نوسانی را تجربه نمی‌کند، اشتباه است؛ اما نوسانات آن بیش‌تر شیب صعودی دارند.

در حقیقت، با توجه به اینکه کاربران می‌توانند با خرید سهام و حق مشخص از این رمز ارز، سهمی در رای‌گیری آن داشته باشند، می‌توانند در پیشرفت آن هم سهیم باشند؛ این یعنی هر فرد برای اینکه سهام این شرکت ارزشی بالاتر از قبل داشته باشد، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد؛ به همین دلیل هم می‌تواند در قبول یا رد شدن پیشنهادات این شرکت دخیل باشد. در واقع یکی از دلایلی که سبب شده است تا این ارز دیجیتال همواره رو به پیشرفت قدم بردارد، همین مشارکت کاربران است.

تاریخچه ارز میکر

همان طور که پیش‌تر هم به این موضوع اشاره کردیم، ایده اصلی این طرح در سال 2015 مطرح شد؛ اما خود پروژه توسط شخصی به نام رون کریستنسن در سال 2017 کلید خورد. کاربرانی که در آن سال‌ها در این رمز ارز سرمایه‌گذاری کردند، شاید حتی تصورش را هم نمی‌کردند که این ارز دیجیتال بتواند در این سال‌ها، چنین رشد صعودی را تجربه کند. ارز دیجیتال میکر از سال 2017، شیب نسبتا صعودی را طی کرده است و کم‌تر دچار افت ارزش شده است.

در همین چند ساله، این ارز دیجیتال توانست به قله‌های ارزشی خود برسد و با توجه به همین موضوع هم، خیلی از سرمایه‌گذاران بزرگ به سرمایه‌گذاری در این رمز ارز مجاب شدند. در این سال‌ها، پروژه‌های جدیدی در فضای مالی غیرمتمرکز شروع به فعالیت کرده بودند که ارز دیجیتال میکر نیز یکی از این پروژه‎‌ها بود. در همان سال اول شروع به کارش، این ارز دیجیتال شبکه اتریوم را برای فعالیت انتخاب کرد؛ اما توسعه دهندگان این رمز ارز، با توجه به اینکه به یک بنیاد جدید برای پیشرفت هرچه بیش‌تر پروژه خود نیاز داشتند، بنیاد میکردائو را پایه‌گذاری کردند.

کاربرانی که در اوایل عرضه توکن‌های این ارز دیجیتال آن را خریداری کرده بودند، شاهد رسیدن قیمت این رمز ارز به 1.22 دلار در همان ماه‌های اول بودند. این ارزش، بالاترین قله آن در آن سال‌ها بود و پس از آن، از ارزش این توکن‌ها کاسته شد؛ تا جایی که خیلی از کاربران از سرمایه‌گذاری در آن منصرف شده بودند؛ اما با شیوع ویروس کرونا، بازار خرید و فروش این رمز ارز، جان دوباره‌ای گرفت و ارزش آن شیب صعودی سابق را طی کرد؛ این رشد به قدری زیاد بود که فقط در یک سال، 37 درصد بر ارزش ارز دیجیتال میکر افزوده شد.

تفاوت میکر و تیکر چیست؟

قبل از اینکه وارد بازار خرید و فروش ارز دیجیتال میکر شوید، حتما باید فرق میکر و تیکر را بدانید. دقت داشته باشید که معنای لغوی هر یک، به ترتیب سفارش‌گذار و سفارش‌بردار است. در حقیقت به فردی میکر می‌گویند که سفارش را ثبت می‌کند. دقت داشته باشید که این افراد با انجام این کار، نقدینگی داخل بازار را بیش از پیش افزایش می‌دهند. کاری که سرمایه‎گذاران بزرگ در این بازار انجام می‌دهند، دقیقا همین است؛ یعنی با توجه به سرمایه‌ای که دارند، نقدینگی مورد نیاز برای خرید و فروش را تامین می‌کنند.

اما تیکر به فردی می‌گویند که سفارش شخص دیگری را پر می‌کند. در حقیقت این فرد، دقیقا همان کاری را انجام می‌دهد که یک میکر انتظار آن را دارد؛ میکر نیاز دارد تا سفارشاتش پر شوند و این کار را تیکر برایش انجام می‌دهد. این موضوع سبب می‌شود تا معامله در زمان کم‌تری صورت بگیرد. میکر در حقیقت قیمت رمز ارز را تعیین می‌کند؛ یعنی زمانی که قیمت به میزان تعیین شده توسط میکر می‌رسد، شخص می‌تواند آن رمز ارز را خریداری کند. در واقع میکر شرط خاصی برای انجام معامله تعیین می‌کند.

با توجه به این توضیحات، کار تیکر تقریبا عکس کار میکر است؛ چرا که میکر سبب افزایش نقدینگی بازار می‌شود؛ اما در آن سو، تیکر سبب برداشت نقدینگی خواهد شد؛ به عبارت دیگر اگر شما سفارش‌های محدود را انتخاب کنید، در نقش میکر و اگر سفارش‌های فوری را انجام دهید، در نقش تیکر خواهید بود.

ارز دیجیتال میکر، مناسب برای سرمایه‌گذاری!

تصویر لوگو ارز دیجیتال میکر

با توجه توضیحاتی که در این مقاله برایتان آوردیم، حتما تاکنون متوجه شده‌اید که ارز دیجیتال میکر، می‌تواند گزینه مناسبی جهت سرمایه‌گذاری شما عزیزان باشد؛ اما قبل از سرمایه‌گذاری، پیشنهاد می‌کنیم حتما تحلیل تکنیکال ارز میکر را هم بررسی کنید تا بتوانید، یک دید کلی از سوددهی این رمز ارز داشته باشید. دقت داشته باشید که با توجه به شیب صعودی ارزش این رمز ارز، به هیچ عنوان نباید فرصت را از دست بدهید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا