معرفی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال میرور پروتکل چیست؟

امروزه امور مالی غیرمتمرکز رشد فزاینده‌ای پیدا کرده‌اند، به شکلی که دارایی‌های جدید، با شکلی متفاوت ظاهر می‌شوند که نیاز بسیاری از کاربران را مرتفع می‌کنند. تکنولوژی بلاک چین، در سال 2020 تمام تلاش خود را کرد که مرزی بین سیستم مالی سنتی (Tradfi) و امور مالی غیرمتمرکز (Defi) باقی نماند. در همین راستا، برای اولین بار پروتکلی با ایده دارایی‌های مصنوعی به نام سینتتیکس (Synthetics)، پای سهام و دیگر دارایی‌های واقعی یا فیزیکی را به عرصه کریپتو وارد کرد. دارایی‌های مصنوعی، در واقع ترکیبی از ارزهای دیجیتالی و دارایی‌های مالی سنتی هستند.

یکی دیگر از پلتفرم‌های تازه وارد در دنیای انواع ارز دیجیتال یا دارایی‌های دیجیتالی، که تازه پا به عرصه معامله دارایی‌های مصنوعی گذاشته و مورد استقبال بسیاری از سهام‌گذاران و معامله‌گران فعال در دیفای (Defi)  قرار گرفته‌است، ارز دیجیتال میرور پروتکل (Mirror Protocol) نام دارد. این پروتکل با هدف عرضه نسخه‌ای مشابه سهام و سایر دارایی‌های واقعی با امکان ایجاد معامله، وام‌دهی و کسب درآمد از توکن‌های مصنوعی ارائه شده‌است. اگر شما نیز مشتاق این توکن شده‌اید که بیشتر از آن اطلاعات کسب کنید و برآورد کنید که این ارز برای سرمایه گذاری مناسب است یا خیر، با ما همراه باشید؛ چرا که ما در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که ارز دیجیتال میرور پروتکل چیست، چه قیمتی دارد، چه‌قدر کارآمد است، چه کاربردها و ویژگی‌های دارد، نحوه خرید و فروش آن چگونه است و بسیاری نکته مهم دیگر که برای هر معامله‌کننده لازم است.

ارز دیجیتال میرور پروتکل چیست؟

مص.یر نوشتاری ارز میرور

توکن MIR ارز دیجیتالی Mirror Protocol است که یک شبکه غیرمتمرکز و مبتنی بر بستر بلاک چین Terra  ‌است که در بخش مالی غیرمتمرکز فعالیت دارد و به تولید دارایی‌های مصنوعی می‌پردازد . دارایی‌های مصنوعی در واقع بدین معنایند که کاربر می‌تواند توکنی بسازد که ارزش آن همگام با قیمت بازار دارایی‌های فیزیکی کم و زیاد شود؛ به همین دلیل این دارایی‌ها نسخه نمادینی از دارایی‌های واقعی، مانند سهام یا کالا هستند. این ارز با ابزارها و ویژگی‌های خاص خود به کاربرانش کمک می‌کند تا دارایی‌های مصنوعی ایجاد کنند. این پروتکل امکان عمل ضرب (mint) تبدیل آیتم دیجیتالی به یک دارایی بلاک چینی دارایی‌های مصنوعی را فراهم می‌کند.

هدف ارز دیجیتال میرور پروتکل چیست؟

هدف اصلی از ساخت این توکن، حذف انواع واسطه‌ها و سازمان‌های متمرکز در دنیای واقعی است. در واقع این توکن با هموار کردن مسیر سرمایه‌گذاران، به معامله‌گرانی که به دلیل محدودیت جغرافیایی یا کمبود سرمایه، نمی‌توانند به معامله بورس دارایی‌های واقعی (مانند انواع سهام اپل و آمازون) بپردازند، کمک می‌کند تا از طریق این پروتکل به درآمدزایی برسند. انواع دارایی‌های مصنوعی ضرب شده در میرور را می‌توان با دیگر دارایی‌های مصنوعی یا استیبل کوین‌ها-که قیمت‌شان به یک کالای فیزیکی مثل طلا یا ارز فیات وابسته‌اند-در انواع صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز مانند یونی‌سواپ (Uniswap) یا تراسواپ (TerraSwap) معامله کرد.

به دارایی‌های مصنوعی ساخته شده توسط Mirror، دارایی‌های آینه‌ای (Assets Mirrored) می‌گویند که با نماد اختصاری mAsset نشان داده می‌شوند، و مانند نام‌اش، در واقع قیمت دارایی‌ها را منعکس می‌کنند. قراردادهای هوشمندی که از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند، امکان دسترسی کاربران به زنجیره هوشمند بایننس و شبکه اتریوم را فراهم می‌کنند.

تاریخچه ارز میرور پروتکل

این پروتکل در سال 2020، بر بستر بلاک چین ترا و اتریوم راه‌اندازی شد و با هدف پیوند انواع دارایی مصنوعی با دارایی‌های واقعی روی کار آمد. قیمت ارز دیجیتال میرور پروتکل، آینه‌ای از ارزش دارایی‌های ایالت آمریکا است. این سیستم به کاربرانش در سراسر دنیا اجازه می‌دهد که به تبادل ارزهای خود بپردازند و در بازار ارزهای دیجیتالی مشارکت کنند.

تاریخچه قیمت ارز دیجیتال میرور پروتکل

در هنگام نگارش این مقاله، تحلیل ارز دیجیتال میرور پروتکل بدین ترتیب بوده‌است؛ این ارز با ارزش بازار حدود 9.94 میلیون دلار، رتبه 809 بازار را از آن خود کرده و سهم 0.0008 درصدی از کل بازار را در اختیار خود دارد. قیمت هر واحد میرور پروتکل هم اکنون 0.1263 دلار، با احتساب نرخ تتر 56,280 تومان، معادل 7,129 تومان معامله می‌شود و حجم معاملات روزانه آن 3.5 میلیون دلار است. قیمت ارز دیجیتال میرور پروتکل در 24 ساعت گذشته -3.43% کاهش یافته‌است.

بالاترین قیمت این ارز در تاریخ 21 فروردین 1400 (10 april 2021) معادل 12.79 دلار بوده که اکنون 99.01% پایین‌تر از آن زمان قرار دارد. تعداد واحدهای در گردش میرور پروتکل 77.74 میلیون و تعداد کل واحدهای آن 370.58 میلیون خواهد بود. در حال حاضر فعال‌ترین صرافی برای تبادل میرور پروتکل، صرافی Binance با سهم 48.80% از حجم معاملات روزانه است. برای اطلاع لحظه‌ای از قیمت‌ها به صفحه تحلیل ارز دیجیتال میرور پروتکل مراجعه کنید.

کاربردهای میرور پروتکل

همانطور که اشاره شد، میرور پروتکل مانند آینه‌ای است که در راستای ایجاد دارایی‌های مصنوعی استفاده ‌شده و ارزش واقعی دارایی‌ها را در بازار مالی سنتی منعکس می‌کند. هر فرد در هر گوشه از جهان می‌تواند دارایی‌های خود را در این شبکه ثبت کرده و وارد عرصه معاملات سهام، انواع کالاها و دیگر دارایی‌ها شود. این پروتکل برای افزایش میزان نقدینگی، در بازار دارایی‌های مصنوعی نیز کاربرد دارد.  این ارز کاربردهای دیگری هم دارد؛ که تیم پشتیبان این پروژه با سخت کوشی در این راستا تلاش می‌کنند تا آینده ارز دیجیتال میرور پروتکل را هر چه درخشان‌تر رقم بزنند:

 • دریافت بازدهی برای نگه‌داری سهام
 • EFT های پویا
 • معاملات حاشیه‌ای
 •  
 • مزایا و معایب میرور پروتکل
 • از فواید ارز دیجیتال میرور پروتکل به موارد زیر ‌می‌توان اشاره کرد:
 • در دسترس داشتن شبکه‌ای بزرگ
 • بروزرسانی مداوم در راستای ایجاد نوآوری
 • سهولت در سفارشات کسری
 • عملکرد وسیع به همراه قابلیت استفاده برای انواع تراکنش‌ها و خارج از قالب ارز دیجیتال
 • پرداخت هزینه‌های استخراج
 • حق رای داشتن کاربران در سازمانی غیرمتمرکز و خود مختار (DAO)

اما این پروتکل معایبی نیز دارد:

 • عدم وجود اعتماد کامل در میان عموم، به دلیل پذیرفته نشدن این ارز به طور گسترده
 • از دست رفتن ارزها با خرابی سیستم و هارد، به خاطر دیجیتالی بودن این ارزها
 • عدم ثبات و نوسان مداوم قیمت ارز در بازار مالی
 • امکان بروز نقص فنی ناشناخته در سیستم ارزهای دیجیتالی و نابودی سرمایه
تصویر نمودار ارز دیجیتال میر.ور

بهترین صرافی برای خرید ارز دیجیتال میرور پروتکل

ارز میرور را از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین بیس، کوکوین، جمینای، بیتفینکس، هیوبی، گیت، کراکن، OKEx و کوینکس خریداری کنید. همچنین این توکن در صرافی‌های غیرمتمرکز تراسواپ و نسخه 2 یونی‌سواپ لیست شده‌است.

اریترون نیز به عنوان معتبرترین صرافی ارز دیجیتال 400 ارز متنوع همچون ارز دیجیتال میرور پروتکل را در فضایی امن و مطمئن ارائه می دهد و شما می‌توانید با چند کلیک ساده دارایی خود را خرید و فروش کنید.

بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره ارز میرور پروتکل

توکن میرور بر پایه‌ی استاندارد ERC-20 و مبتنی بر بلاک چین اتریوم و ترا است. اگر قصد خرید ارز دیجیتال میرور پروتکل را دارید ابتدا باید کیف پولی مطمئن برای ارز خود انتخاب کنید؛ چرا که ذخیره این ارز تنها در بلاک چین امنیت آن را تضمین نمی‌کند. این ارز را می‌توان در انواع کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و دسکتاپ نگه‌داری کرد، البته که حتما باید توجه داشته‌باشید که توکن شما در کدام بلاک چین واقع شده‌است؛ سپس کیف پولی را انتخاب کنید که بلاک چین سازنده، از ارز شما پشتیبانی کند. هر یک از این ولت‌ها بسته به ویژگی و کاربردهای مختص خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله بهترین کیف پول‌هایی که می‌توان در آن ارز میرور را ذخیره کرد، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • کیف پول‌های نرم افزاری چون متامسک، تراست والت و…
 • کیف پول‌های دسکتاپ چون اتمیک والت
 • کیف پول‌های سخت افزاری چون ترزور، لجر و… 

و حال با توجه به شبکه ترا یا اتریوم توکن خود یکی از ولت‌های زیر را انتخاب کنید:

 • اگر توکن شما مبتنی بر بلاک چین ترا است، از کیف پول ترا استیشن (Terra Station)، میرر ولت (Mirror Wallet)، اوکسیز (Oxis Wallet)، مث (Math Wallet) و کوین 98 (Coin98 Wallet) استفاده کنید.
 • اگر توکن شما مبتنی بر بلاک چین اتریوم است، از کیف پول متامسک (MetaMask)، تراست ولت (Trust Wallet) و کیف پول‌های سخت افزاری چون ترزور (Trezor)، اتمیک (Atomic Wallet)،کیپ کی (KeepKey)، جکس (Jaxx)، اکسوداس (Exodus) و مای اتر والت (MyEtherWallet)
 • فارغ از اینکه توکن شما مبتنی بر چه شبکه‌ای است، می‌توانید از کیف پول لجر (Ledger) نیز استفاده کنید. 

پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال میرور پروتکل

آینده برای پروتکل میرور یا منعکس‌کننده دارایی‌ها، در واقع  مانند پیش‌بینی آینده بازار سهام آمریکا است که این کار با وجود نوساناتی که در بازار سهام ارزها وجود دارد، ناممکن به نظر می‌رسد. اما به طور کل اگر می‌خواهید از آینده ارز دیجیتال میرور پروتکل مطلع شوید، بهتر است همگام با وضعیت بازار سهام آمریکا پیش بروید و به پیش‌بینی‌های این بازار دقت کنید.  

کلام آخر

ارز دیجیتال میرور پروتکل، در بستر بلاک چین Terra واقع شده و امکان ساخت دارایی‌های مصنوعی یا دارایی‌های آینه‌ای (Assets Mirrored) را فراهم آورده‌است. در واقع دارایی‌های مصنوعی، نسخه نمادینی از دارایی‌های واقعی هستند؛ بدین شکل که رفتار قیمتی آن‌ها را تقلید کرده و در نهایت به معامله‌گران امکان این را می‌دهد که در هر گوشه از جهان، بدون اینکه مالک دارایی فیزیکی باشند، از نوسان قیمت دارایی‌های مصنوعی خود سود ببرند. این پروتکل در بستر مالی غیرمتمرکز واقع شده‌است که یعنی هر کاربر بدون دخالت هیچ سازمانی، ارز خود را می‌تواند مدیریت کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا