معرفی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

امروزه شما می‌توانید بودن اینکه ردپایی از خود به جای بگذارید، مبادلات مالی انجام دهید؛ حتی لازم نیست برای نقل و انتقالات مالی خود به بانک بروید یا از شیوه‌های مرسوم دیگر استفاده کنید. ارزهای دیجیتال دنیای جدیدی را برای تاجران، بازرگانان و حتی افراد عادی به وجود آورده‌اند. بسیاری از رمز ارزها مانند ارز دیجیتال مونرو به شما این امکان را می‌دهند که بدون دیده شدن تراکنش‌های مالی خود را با هر نقطه‌ای از جهان انجام دهید. اگر درباره مونرو و ویژگی‌های منحصر به فرد این رمز ارز کنجکاوید، با ما همراه شوید. ما در ادامه قصد داریم به بررسی همه ویژگی‌های مثبت و منفی این رمز ارز بپردازیم.

ارز دیجیتال مونرو چه ویژگی‌های دارد؟

بسیاری از افرادی که به صورت تخصصی در زمینه رمز ارزها فعالیت نمی‌کنند، فقط نام تعداد محدودی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم را شنیده‌اند. این در حالی است که رمز ارزهای بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند؛ برای مثال ارز دیجیتال مونرو که مورد بحث ما در این مطلب است، سه خصوصیت عمده و کلیدی دارد. این خصوصیات باعث شده‌اند که بسیاری از افراد تمایل داشته باشند تراکنش‌های مالی خود را به وسیله این ارز دیجیتال انجام دهند.

امنیت بالا، حفظ حریم شخصی و غیرمتمرکز بودن سه ویژگی اصلی رمز ارز مونرو هستند. مونرو از نظر امنیت تضمین شده است. امکان ردیابی تراکنش‌های انجام شده با این ارز دیجیتال به هیچ عنوان وجود ندارد؛ این در حالی است که بسیاری از رمز ارزهای شناخته‌شده مانند اتریوم یا بیت کوین قابل ردیابی هستند. این نوع ارزهای دیجیتال با شعار شفافیت وارد بازار شده‌اند؛ بنابراین اگر بخواهید یک تراکنش را پیگیری کنید می‌توانید هویت افراد طرفین معامله را تشخیص دهید؛ در حالی که مونرو دقیقاً برخلاف این مسیر حرکت می‌کند. تراکنش‌ها در این بلاکچین به صورت کاملاً خصوصی انجام می‌شود به همین دلیل قابل ردیابی نیستند.

ارز دیجیتال مونرو چگونه به وجود آمد؟

قبل از بررسی تاریخچه ارز دیجیتال مونرو بهتر است با برخی از اصطلاحات و مفاهیم این حوزه بیشتر آشنا شوید. برای مثال بدانید که ارز دیجیتال چیست؟ یا فناوری بلاکچین چه نقشی در به وجود آمدن رمز ارزها داشته است؟ اگر بخواهیم به طور مختصر به این دو سوال پاسخ دهیم باید بگوییم که ارزهای دیجیتال شبیه به پول‌های واقعی هستند؛ با این تفاوت که بر اساس دانش رمزنگاری به وجود آمده‌اند و در بستر بلاک چین به صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند.

تصویر کوین ارز مونرو

مونرو در سال 2014 راه‌اندازی شد. این رمز ارز در ابتدا یک فورکی از بیت کوین بود. بیت کوین نیز خود یک رمز ارز مبتنی بر پروتکل کریپتونوت است که برای رفع کاستی‌های بیت کوین به وجود آمد. پروتکل کریپتونوت شرایط حریم خصوصی را به طرز چشم‌گیری بهبود بخشید و به غیرقابل ردیابی شدن تراکنش‌های رمز ارزها کمک زیادی کرد؛ همچنین مونرو از زمان عرضه تاکنون بارها بهینه‌سازی شده است؛ برای مثال بلاک چین این ارز دیجیتال با یک تغییر اساسی مواجه شد و توانست کارایی و انعطاف‌پذیری بالاتری را به دست بیاورد.

تیم توسعه‌دهنده مونرو چه کسانی هستند؟

تیم توسعه‌دهنده مونرو نیز مانند ارز دیجیتال مونرو خاص و مرموز است. اطلاعات زیادی درباره تیم پروژه مونرو وجود ندارد و بیشتر آن‌ها به دلایل نامعلومی ترجیح داده‌اند که ناشناس باقی بمانند. اگر چه در میان توسعه‌دهندگان و پایه‌گذاران مونرو اسامی افراد سرشناسی مانند ریکاردو اسپاگنی و دیوید لاتاپای خودنمایی می‌کند؛ همچنین تیم توسعه‌دهنده مونرو به صورت طبقه‌بندی‌شده در لایه‌های مختلف مشغول به کار هستند و چندین گروه کاری را در سطوح متفاوت تشکیل داده‌اند.

ارز دیجیتال مونرو بر چه اساسی کار می‌کند؟

تصویر ازر مونرو

تا اینجا به شما از تفاوت‌های مونرو با سایر ارزهای دیجیتال گفتیم؛ اما چه چیزی باعث می‌شود که خرید و فروش ارز دیجیتال مونرو امن و غیرقابل پیگیری باشد؟ برای درک این موضوع باید با شبکه مونرو و ساز و کارهای آن بیشتر آشنا شوید. بسیاری از رمز ارزها این قابلیت را به شما می‌دهند که بتوانید میزان شفافیت تراکنش‌های خودتان را انتخاب کنید؛ مونرو این‌طور نیست! در واقع مونرو به صورت پیش‌فرض غیرقابل ردیابی است. سه فناوری مهم به مونرو این امکان را می‌دهند که امنیت خود را حفظ کند و تراکنش‌ها را به صورت خصوصی انجام دهد.

امضای حلقوی، تراکنش‌های محرمانه حلقوی و آدرس‌های پنهان سه فناوری استفاده شده در مونرو هستند. این فناوری‌ها سه کار اصلی را انجام می‌دهند؛ در گام اول مانع از آشکار شدن آدرس فرستنده می‌شوند (امضای حلقوی) در گام بعدی اطلاعات گیرنده را پنهان می‌کنند (آدرس‌های پنهان) و در گام آخر محرمانه ماندن تراکنش را تضمین می‌کنند (تراکنش‌های محرمانه حلقوی).

مونرو با بیت کوین چه تفاوت‌هایی دارد؟

بیت کوین نام‌آشناتری برای افرادی است که به تازگی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اند؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا به بررسی تفاوت‌های بیت کوین با مونرو بپردازیم تا بتوانید دید بهتری نسبت به ارز دیجیتال مونرو داشته باشید. مهم‌ترین تفاوت بیت کوین با مونرو در نحوه حفاظت از حریم خصوصی افراد و تراکنش‌ها است. پروتکلی که بیت کوین از آن استفاده می‌کند نمی‌تواند به طور کامل حریم خصوصی افراد را حفظ کند. بر اساس این پروتکل، تراکنش‌ها و آدرس بیت کوین‌های مبادله شده در بلاک چین ثبت می‌شوند؛ بنابراین امکان شناسایی و احراز هویت طرفین معامله وجود دارد.

 در مقابل رمز ارز مونرو کاملاً غیر ردیابی است. واحدهای این رمز ارز قابلیت تعویض‌پذیری دارند؛ به همین دلیل احتمال شناسایی تراکنش‌ها در آن نزدیک به صفر است. افرادی که از مونرو برای مبادلات مالی خود استفاده می‌کنند هیچ نگرانی بابت ردیابی تراکنش‌ها و قرار گرفتن دارایی‌هایشان در لیست سیاه ندارند. تفاوت دیگر مونرو با بیت کوین در شیوه استخراج آن‌ها است. مونرو طوری طراحی شده که با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی قابل استخراج باشد؛ این کار مانع از تسلط افرادی می‌شود که دارای سخت‌افزارهای تخصصی و استخرهای استخراجی هستند.

آیا ارز دیجیتال مونرو قابل استخراج است؟

تصویر استخراج ارز مونرو

ارز دیجیتال مونرو نیز مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر قابل استخراج است. روند ماینینگ این ارز دیجیتال بسیار ساده است. نکته جالبی که در مورد استخراج مونرو وجود دارد این است که شما با کامپیوتر شخصی خودتان نیز می‌توانید مونرو استخراج کنید؛ البته به این شرط که یک کارت گرافیک قدرتمند داشته باشید. اگر می‌خواهید با کامپیوتر شخصی ماینینگ انجام دهید؛ ما به شما کارت گرافیک‌های AMD را پیشنهاد می‌کنیم؛ این نوع کارت گرافیک‌ها نسبت به نوع انویدیا عملکرد بهتری در ماینینگ از خود نشان می‌دهند. البته بهتر است یک سیستم نرم‌افزاری قدرتمند تهیه کنید و به استخرهای استخراج متصل شوید؛ با این کار سود بیشتری نصیب‌تان خواهد شد.

چگونه ارز دیجیتال مونرو بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال مونرو دو راه وجود دارد. شما می‌توانید این ارز دیجیتال را از صرافی‌های ایرانی بخرید یا به کمک یک ارز دیجیتال واسط برای خرید مونرو اقدام کنید.

در روش اول یعنی خرید از صرافی‌های ایرانی می‌توانید به طور مستقیم در ازای پرداخت ریال، مونرو دریافت کنید. البته باید در نظر داشته باشید که صرافی‌های داخلی کمی هستند که مونرو خرید و فروش می‌کنند. اکثر صرافی‌های معتبر ایرانی ارزهای دیجیتال پرطرفدارتری مانند اتریوم یا بیت کوین را پوشش می‌دهند.

روش دوم که خرید مونرو با ارزهای دیجیتال واسطه است، در میان ایرانی‌ها طرفداران بیشتری دارد. همان‌طور که می‌دانید ایران از نظر اقتصادی با تحریم‌های زیادی روبه‌رو است؛ به همین دلیل بسیاری از ایرانی‌های فعال در حوزه رمز ارزها ترجیح می‌دهند که از طریق صرافی‌های خارجی مونرو بخرند؛ این روش خرید مونرو دردسرهایی هم دارد؛ برای مثال شما باید اول از طریق یک صرافی ایرانی، اتریوم یا بیت کوین بخرید و سپس رمز ارزهای خود را در صرافی‌های خارجی مانند بایننس با مونرو معاوضه کنید. برای پیدا کردن لیست صرافی‌های خارجی معتبری که رمز ارز مونرو را پوشش می‌دهند کافیست به سایت کوین مارکت کپ سری بزنید.

مونرو چه مزایا و چه معایبی دارد؟

ارز دیجیتال مونرو مزیت‌های مختلفی دارد. مزایایی که توانسته آن را نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر متمایز کند؛ برای مثال این رمز ارز در زمینه حریم خصوصی پیشرو است و امکان انجام تراکنش‌های غیرقابل ردیابی را نیز فراهم می‌کند؛ همچنین یک تیم بزرگ و حرفه‌ای بر روی پروژه رمز ارز مونرو کار می‌کنند؛ به همین دلیل می‌توان به پیشرفت این رمز ارز و حفظ امنیت آن امیدوار بود.

با این حال رمز ارز مونرو بدون عیب هم نیست؛ به عنوان مثال تعداد محدودی کیف پول‌ برای نگهداری این ارز دیجیتال وجود دارد؛ همچنین آمار نگران‌کننده‌ای منتشر شده که نشان می‌دهد افراد زیادی در دارک وب از این رمز ارز استفاده می‌کنند. همین مسئله باعث شده که بسیاری از قانون‌گذاران تلاش‌هایی برای حذف مونرو از برخی از صرافی‌های بزرگ انجام دهند!

نگاهی به چشم‌انداز ارز دیجیتال مونرو در آینده

ارز دیجیتال مونرو یکی از پرچم‌داران حفظ حریم خصوصی است. این ارز دیجیتال با استفاده از فناوری‌های مختلف تلاش می‌کند تا راه‌های جدیدی برای حفظ اطلاعات تراکنش‌ها پیدا کند و در این زمینه نیز تا حد زیادی موفق عمل کرده است؛ با این حال ما نمی‌توانیم به طور دقیق درباره آینده مونرو صحبت کنیم. اگر می‌خواهید وارد بازار رمزارزها شوید و با مونرو فعالیت‌های خود را ادامه دهید، بهتر است مفاهیم مربوط به تحلیل تکنیکال مونرو را به طور کامل یاد بگیرید تا بتوانید هوشمندانه در این راه قدم بگذارید. به خاطر داشته باشید که فعالیت و سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها نیاز به تجربه و دانش بالایی در زمینه بازار و روش‌های سرمایه‌گذاری دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا