معرفی ارز دیجیتال

رپد کوین (wBTC) چیست

بیت کوین پیچیده (wBTC) یا همان رپد بیت کوین، ارز دیجیتالی است که برای استفاده در اکوسیستم اتریوم تولید شده است. رپد بیت کوین که در ژانویه 2019 راه اندازی شد، یک توکن اتریوم است که توسط ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) پشتیبانی می‌شود. توکن wBTC به کاربران اجازه می‌دهد تا با انواع برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم و به‌ویژه اکوسیستم مالی غیرمتمرکز اتریوم تعامل داشته باشند. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی این موضوع بپردازم که رپد بیت کوین چیست؟ اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید، تا انتهای این متن با ما همراه بمانید.

اریترون به عنوان معتبرترین صرافی ارز دیجیتال ارز رپد بیت کوین و 400 رمز ارز دیگر را در فضایی مطمئن ارائه می‌دهد؛ همچنین اگر می‌خواهید در مورد سایر ارزهای دیجیتال مانند ارز دیجیتال دوج‌کوین اطلاعاتی کسب کنید، می‌توانید به سایت اریترون مراجعه کنید.

ارز رپد بیت کوین چیست؟

تصویر گرافیکی (wBTC)

در مقالات قبلی در مورد این موضوع که ارز دیجیتال چیست؛ صحبت کردیم. توکن wBTC با استفاده از استاندارد توکن ERC-20 اتریوم برای ارائه نقدینگی بیت کوین به اکوسیستم DeFi ساخته شده است. کاربران ارزهای دیجیتال که فقط بیت کوین داشتند قبلاً قادر به دسترسی و استفاده از DeFi dApps ساخته شده بر روی پروتکل اتریوم نبودند و پروژه‌های DeFi فرصتی را برای بهره‌برداری از سرمایه بازار بزرگ‌تر و حجم معاملات بالاتر جامعه بیت کوین از طریق توکن‌های wBTC اتریوم شناسایی کردند.

استفاده استاندارد برای wBTC به‌عنوان وثیقه یا تعهد برای بازپرداخت وام هنگام گرفتن وام ارز دیجیتال در پلتفرم‌های DeFi است. پس از بازپرداخت ارز دیجیتال وام گرفته شده، وثیقه به شکل wBTC بازگردانده می‌شود. اگر وثیقه نقد شود، wBTC توسط پلتفرم بازپرداخت می‌شود.

تاریخچه رپد بیت کوین

بهتر است به بررسی این موضوع بپردازیم که بنیان‌گذار رپد بیت کوین کیست؟ توسعه‌دهندگان اولیه پروتکل بیت کوین پیچیده BitGo Inc، Kyber Network و Ren (پروتکل جمهوری سابق) بودند. این کنسرسیوم وایت پیپر wBTC را در 24 ژانویه 2019 منتشر کرد و در 31 ژانویه 2019 این توکن با هشت تاجر که تبدیل بیت کوین به wBTC را تسهیل می‌کردند راه اندازی شد.

مزایای استفاده از رپد بیت کوین

بیت‌کوین پیچیده نقدینگی بیشتری را برای صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و دیگر برنامه‌های فعال در بلاک چین اتریوم، آورده است. با افزایش تعداد بازرگانان، صرافی‌ها و کیف پول‌هایی که رپد بیت کوین را می‌پذیرند، مقدار بیت‌کوینی که به توکن‌های wBTC اتریوم تبدیل می‌شود، نیز افزایش می‌یابد. بر اساس تحقیقات به دست آمده، ارزش کل این ارز دیجیتال، از 665 میلیون دلار به 848 میلیون دلار بین 1 اوت تا 20 سپتامبر 2020 افزایش یافته است.

یکی دیگر از مزایای رپد بیت کوین، سرعت است. تراکنش‌های بسته‌بندی شده بیت‌کوین سریع‌تر از تراکنش‌های بیت‌کوین پاک می‌شوند؛ زیرا wBTC بر روی بلاک‌چین اتریوم تسویه می‌شود، که هر ۱۵ ثانیه یک بلاک جدید اضافه می‌کند، در حالیکه BTC بر روی بلاک چین بیت‌کوین تسویه می‌شود که هر ده دقیقه یک بلاک جدید اضافه می‌کند. به دلیل این قابلیت، wBTC می‌تواند بین کیف پول‌ها، صرافی‌ها و خدمات اتریوم بسیار سریع‌تر از بیت کوین حرکت کند. 

اگر در مورد قیمت رپد بیت کوین سوالی دارید، می‌توانید به سایت اریترون مراجعه کنید. اریترون اولین و تنها صرافی آنلاین در ایران است که ریسک و نگرانی سرمایه‌‌گذاران را رفع کرده تا با خیال راحت و بدون دغدغه به خرید و فروش ارزهای دیجیتال در بازار جهانی بپردازید.

رپد کوین (wBTC) برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

تصویر وکتور رپد کوین (wBTC)

با نشان دادن بیت کوین به‌عنوان یک توکن ERC-20 در بلاک چین اتریوم، WBTC به دارندگان بیت کوین اجازه می‌دهد تا در برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) و پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) که بر روی اتریوم ساخته شده‌اند، شرکت کنند.

برخی از روش‌های رایج استفاده از WBTC عبارتند از:

  • تجارت: WBTC را می‌توان در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) که از بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌کنند، معامله کرد. این امر به کاربران اجازه می‌دهد بیت کوین را بدون نیاز به ترک اکوسیستم اتریوم یا تبدیل بیت کوین خود به ارز دیجیتال دیگر معامله کنند.
  • وام دادن: کاربران می‌توانند WBTC خود را به استخرهای نقدینگی یا سایر پروتکل‌های DeFi که از WBTC پشتیبانی می‌کنند وام دهند تا سود یا پاداش‌های دیگری کسب کنند.
  • وثیقه: WBTC را می‌توان به‌عنوان وثیقه در پروتکل‌های وام دهی غیرمتمرکز استفاده کرد، جایی که می‌توان از آن برای استقراض سایر ارزهای دیجیتال یا استیبل کوین‌ها استفاده کرد.
  • پرداخت: WBTC می‌تواند به‌عنوان یک روش پرداخت در dapps یا سایر خدماتی که توکن‌های ERC-20 را می‌پذیرند استفاده شود.

به‌طور کلی، WBTC راهی برای پر کردن شکاف بین بیت‌کوین و سایر شبکه‌های بلاک چین فراهم می‌کند و آن را برای موارد استفاده خاص همه‌کاره، قابل دسترس می‌سازد.

توکن‌های WBTC چگونه تولید می‌شوند؟

اعضای حاکم WBTC DAO در مورد ارتقاء و تغییرات عمده در پروتکل و اینکه چه کسی می‌تواند نقش بازرگانان و متولیان مدیریت سیستم را برعهده بگیرد، تصمیم می‌گیرند.

کاربرانی که بیت کوین دارند و می‌خواهند آن را به WBTC تبدیل کنند باید با بازرگانان تعامل داشته باشند. بازرگانان فرآیند توکن‌های WBTC را با انجام مراحل لازم برای تایید هویت کاربران آغاز می‌کنند. متولیان بیت کوین واقعی بسته‌بندی شده را نگه می‌دارند و عملیات استخراج توکن‌ها را در بلاک چین اتریوم انجام می‌دهند. هنگامی که WBTC استخراج می‌شود، BTC از متولی به کاربر بازگردانده می‌شود.

رپد بیت کوین، ارزی متمایز و نوین

بخش بزرگی از اکوسیستم DeFi (و DApps)، مبتنی بر شبکه اتریوم است. این می‌تواند برای دارندگان بیت کوین بسیار ناامید‌کننده باشد؛ زیرا این بدان معناست که تقریباً غیرممکن است که درگیر شوند مگر اینکه دارایی‌های رمزنگاری خود را بفروشند یا دارایی دیگران را خریداری کنند.

از زمانی که WBTC.network در ژانویه 2019 راه اندازی شد، بسیاری از پروتکل‌های DeFi از جمله MakerDAO، Dharma، Compound و Kyber Network به وام گیرندگان اجازه استفاده از WBTC را به‌عنوان وثیقه داده‌اند. سپس می‌توان آن را در یک قرارداد هوشمند قفل کرد، با وام‌های رمزنگاری که معمولاً با استفاده از استیبل کوین DAI در اکوسیستم اتریوم پرداخت می‌شود.

پروژه Wrapped Bitcoin تحت نظارت WBTC DAO است. برای تقویت حافظه، DAO مخفف عبارت Decentralized Autonomous Organization است.

آیا بیت کوین پیچیده (WBTC) یک سرمایه گذاری خوب است؟

مزایای بیت کوین در سرعت تراکنش سریع‌تر، هزینه کم‌تر، و مهم‌تر از همه، عملکرد زنجیره‌ای متقابل، مطمئنا باعث رشد در DeFi می‌شود، زیرا کاربران می‌توانند پرداخت‌ها و دسترسی به خدمات مالی و خدمات عمومی را آسان‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر انجام دهند. استفاده از WBTC روشی چشمگیر برای ساده کردن DeFi به اندازه خدمات مالی متمرکز بدون قربانی کردن ماهیت بدون مجوز بیت کوین است.

حتی اگر یک نوآوری دیگر راه‌حل بهتری برای تراکنش‌های بین زنجیره‌ای باشد، ارزهای رمزنگاری‌شده به‌طور موثر معمای قابلیت همکاری را حل می‌کنند و برای مدت طولانی برجسته خواهند بود. 

بیت کوین پیچیده شده چگونه استفاده می‌شود؟

بیت کوین پیچیده (WBTC) با نشان دادن بیت کوین (BTC) به‌عنوان یک توکن ERC-20 در بلاک چین اتریوم، از طریق یک متولی کار می‌کند، که به این توکن‌های WBTC اجازه می‌دهد تا برای نشان دادن ارزش بیت کوین در بلاک چین اتریوم استفاده شوند.

فرآیند به صورت زیر عمل می‌کند:

  • سپرده بیت کوین: کاربری که می‌خواهد WBTC را دریافت کند، کارش با سپرده‌گذاری بیت کوین نزد یک متولی WBTC شروع می‌کند. متولی بیت کوین را در ذخیره نگه می‌دارد و معادل آن توکن‌های WBTC را در بلاک چین اتریوم صادر می‌کند.
  • ضرب: توکن‌های WBTC با استفاده از یک قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم ضرب می‌شوند، که تضمین می‌کند هر توکن WBTC توسط مقدار معادل بیت کوین ذخیره شده توسط متولی پشتیبانی می‌شود.
  • بازخرید WBTC/BTC: اگر کاربری بخواهد WBTC خود را برای بیت کوین بازخرید کند، می‌تواند با ارسال توکن‌های WBTC خود به متولی، این کار را انجام دهد. سپس متولی توکن‌های WBTC را می‌سوزاند و مقدار معادل بیت کوین را برای کاربر آزاد می‌کند.
  • استفاده از WBTC :WBTC را می‌توان درست مانند هر توکن ERC-20 دیگری در بلاک چین اتریوم استفاده کرد. این بدان معنی است که می‌توان از آن برای مشارکت در برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) یا پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) که بر روی اتریوم ساخته شده‌اند استفاده کرد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد ارز دیجیتال رپد بیت کوین اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. در مورد آینده و حتی قیمت این نوع ارز هم اطلاعاتی را با شما درمیان گذاشتیم. همان‌طور که WBTC یکی دیگر از اجزای سازنده برنامه‌های Defi در اکوسیستم رو به رشد دنیای مالی است. می‌توان گفت که با رشد استفاده از اکوسیستم DeFi، استفاده از این نوع ارز نیز رشد خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا