آموزش ارز دیجیتال

واقعیت مجازی (VR) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فناوری های نوظهور از جمله هوش مصنوعی، واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR)، 5G، و بلاک چین (و ارزهای دیجیتال مرتبط) همگی بر اساس شایستگی ها و جدول زمانی خود پیشرفت کرده اند. هر کدام درجه ای از کاربرد را پیدا کرده اند، اگرچه هوش مصنوعی به وضوح بیشترین پیشرفت را داشته است. هر فناوری در حالی که بر چالش‌های مختلف از مصرف انرژی بلاک چین تا تمایل واقعیت مجازی غلبه می‌کند، در حال رشد است. آنها احتمالاً در طی چندین سال آینده از نظر آمادگی همگرا خواهند شد، که زیربنای آن محاسبات ابری بوده که نوعی مقیاس است. و در آن همگرایی، مجموع به مراتب بیشتر از اجزا خواهد بود. کاتالیزور این همگرایی، متاورس خواهد بود.

واقعیت مجازی (VR) چیست؟

واقعیت مجازی (VR) فناوری و روشی است که تصاویر و ویدیوهای دیجیتال سه بعدی را بازسازی می کند تا تجربیات بصری واقعی را برای کاربران ایجاد کند. بنابراین، واقعیت مجازی چگونه کار می کند؟

هدف این فناوری (VR) ایجاد توهم غوطه ور شدن در یک محیط دیجیتالی سه بعدی با اندازه واقعی است. برای ساخت تصاویر و ویدیوهای سه بعدی، که بیشتر آنها دنیای واقعی یا تخیلی را بازتولید می کنند، سیستم های VR معمولاً از بینایی کامپیوتری و گرافیک های پیشرفته استفاده می کنند که به عمق می افزاید و مقیاس و فاصله بین تصاویر استاتیک دو بعدی (2 بعدی) را بازسازی می کند. همه اینها با هم برای جایگزینی یک محیط واقعی با یک محیط شبیه‌سازی شده طراحی شده‌اند و جلوه‌ای فراگیر ایجاد می‌کنند که به نظر می‌رسد بخشی از محیط دیجیتالی خاص تولید شده توسط کامپیوتر بوده که در حال مشاهده آن هستید.

برای کاوش و کنترل محیط های سه بعدی، کاربران از رایانه ها و دستگاه های حسی مانند هدست و دستکش واقعیت مجازی استفاده می کنند. با توجه به لنزهای ویژه موجود در هدست واقعیت مجازی و کنترلرها که دارای حسگر هستند، کاربران می توانند مانند دنیای واقعی، محتوای مجازی را تجربه کرده و به طور طبیعی با آن تعامل داشته باشند.

برخی از دستگاه های فناوری (VR) مدرن پیشرفته تر از سه بعدی هستند. آن‌ها دارای ویژگی‌های ردیابی بلادرنگ هستند که استفاده از VR را در کاوش‌های بلادرنگ امکان‌پذیر می‌سازد و به کاربران اجازه می‌دهد تا محیط واقعیت مجازی خود را از طریق هر پنج حواس انسانی تجربه کنند.

نمونه‌هایی از واقعیت مجازی شامل برنامه‌های سرگرمی، به‌ویژه بازی‌های ویدیویی، برنامه‌های آموزشی مانند آموزش کلاس درس، و برنامه‌های تجاری است که عموماً برای جلسات مجازی استفاده می‌شوند.

کاربردهای واقعیت مجازی

کاربردهای واقعیت مجازی

برنامه های کاربردی واقعیت مجازی یک تجربه حسی فراگیر را ارائه می دهند که به صورت دیجیتالی یک محیط مصنوعی را شبیه سازی می کند. چنین برنامه هایی را می توان در زمینه های مختلف توسعه داد.

سرگرمی رایج ترین و محبوب ترین مورد استفاده برای برنامه های واقعیت مجازی است. تجربیات همه جانبه در بازی های ویدیویی، کنسرت های موسیقی مجازی، شبیه سازی سفر و فرصتی برای مشاهده فیلم ها و صحنه ها در 360 درجه تنها نمونه های قابل توجهی هستند.

VR می تواند تصویربرداری تعاملی سه بعدی و با کیفیت بالا را ارائه دهد که خود را به عنوان یک فرصت عالی و یک کانال جایگزین برای نیازهای بازاریابی دیجیتال و تبلیغات توصیه می کند.

با توجه به فناوری VR ، کارمندان می توانند از راه دور ملاقات کرده و با یکدیگر همکاری کنند و در عین حال احساس کنند در حضور دیگران هستند. کسب و کارها می توانند از آن به عنوان یک ابزار طوفان فکری برای آزمایش ایده های جدید قبل از راه اندازی یا بحث در مورد آنها با شرکا و همکاران استفاده کنند. VR به مهندسان و طراحان اجازه می دهد تا قبل از راه اندازی نمونه های اولیه گران قیمت، ظاهر و ساخت یک وسیله نقلیه را به راحتی آزمایش کنند.

علاوه بر این، واقعیت مجازی یک راه اثبات شده برای توانبخشی است. فناوری واقعیت مجازی همهجانبه قادر به بازآفرینی تجربیات طبیعی شبیه به زندگی و محیط های رندر سه بعدی در زمان واقعی است. این در علوم اجتماعی، روانشناسی و درمان بالینی استفاده می شود زیرا تصاویر VR می تواند به منحرف کردن حواس بیماران از رنج آنها کمک کند و بر مسیرهایی که درد به مغز منتقل می شود تأثیر بگذارد.

در سال های اخیر، VR به یک روش اولیه برای درمان اختلال استرس پس از سانحه تبدیل شده است. در حال حاضر، برنامه های کاربردی واقعیت مجازی به طور گسترده ای برای تسکین بیماران، مدیریت علائم اضطراب و درمان اختلالات اجتماعی و اوتیسم استفاده می شود. با افزایش فاصله گذاری اجتماعی، سیستم های VR به عنوان دستگاه های آموزشی دیجیتال برای شبیه سازی پزشکی استفاده می شوند.

به غیر از شبیه سازی مراقبت های بهداشتی، واقعیت مجازی برای آموزش و یادگیری در بسیاری از زمینه های مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال، ارتش از VR برای شبیه سازی پرواز و میدان جنگ استفاده می کند. همچنین در ورزش، ایجاد شرایط لازم برای بازی، و کمک به ورزشکاران برای سنجش عملکرد و تجزیه و تحلیل تکنیک های خود استفاده می شود. چنین آموزشی مهارت هایی را بدون عواقب واقعی ایجاد می کند، در هزینه ها صرفه جویی می کند و کاربران را در معرض خطر قرار نمی دهد.

علاوه بر این، واقعیت مجازی می‌تواند آموزش را متحول و دموکراتیک کند و کاربران را قادر می‌سازد تا به صورت تعاملی و تجربی از هر کجای دنیا بیاموزند.

مزایا واقعیت مجازی

مزایا و معایب واقعیت مجازی

واقعیت مجازی VR دارای چندین مزیت است و حوزه های مختلف قبلاً تحت تأثیر مثبت اجرای این فناوری قرار گرفته اند. اول از همه، فناوری VR به ایجاد دنیایی واقع گرایانه کمک می کند تا کاربران بتوانند یک محیط مصنوعی تعاملی را کشف و آزمایش کنند. فناوری VR از نظر غوطه وری و حس حضور مجازی فراگیرتر از AR است. این به کاربرانی که در حال بازی یا تماشای ویدیو هستند این حس را می دهد که واقعاً در دنیای دیگری هستند.

یکی از مهم ترین مزایای VR این است که آموزش و تمرین را برای کاربران آسان تر، ایمن تر و راحت تر می کند. امکان انجام آموزش و انجام عملیات‌های بالقوه خطرناک در دنیای واقعی مانند جراحی، پرواز هواپیما یا جنگ بدون خطر با شبیه‌سازی آنها یکی از بهترین مزایای این فناوری است.

از سوی دیگر، آموزش در محیط واقعیت مجازی هرگز نتیجه ای برابر با تمرین و کار در دنیای واقعی ندارد و این یکی از ایرادات قابل توجه این فناوری است. به این ترتیب، اگر کاربر وظایف شبیه سازی شده را در یک محیط واقعیت مجازی سه بعدی تولید شده به خوبی انجام دهد، هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد که فرد همان وظایف را در دنیای واقعی نیز انجام دهد.

علاوه بر این، قیمت بالای سیستم های واقعیت مجازی استفاده منظم و معمولی را منع می کند. همه نمی توانند دستگاه های VR را بخرند زیرا ارزان نیستند. صرف نظر از کاهش قیمت فناوری‌ VR در طول سال ها، هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است. پذیرش کم به این معنی است که سیستم‌های واقعیت مجازی زیادی وجود ندارد و این گزینه‌های مشتری را محدود می‌کند.

نگرانی های بهداشتی زیادی نیز وجود دارد. VR می تواند بر سلامت کاربران تأثیر بگذارد. این فناوری باید قبل از استفاده از آن بدون اینکه کاربران آن عوارض جانبی موقتی مانند تاری دید، سردرد و حالت تهوع را تجربه کنند، بهبود یابد.

امکان گریز پیشرونده موضوع دیگری است. این به یک امر عادی طولانی مدت در میان کاربران VR تبدیل شد که سپس به جای سر و کار داشتن با دنیای واقعی، شروع به زندگی در محیط های مجازی کردند. پس از گذراندن زمان قابل توجهی در دنیای مجازی، آنها تمایل بیشتری به لذت بردن از آن داشتند و در نتیجه زمان بیشتری را صرف استفاده از VR کردند که در نهایت باعث شد تا از دنیای واقعی منزوی شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا