معرفی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال یرن فایننس چیست؟

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری که امروزه در بین مردم و سرمایه‌گذاران گسترش زیادی پیدا کرده ‌است، ارز دیجیتال است. بسیاری از افراد تمایل دارند که خودشان به صورت مستقیم معاملات بزرگ انجام دهند بدون آن که واسطه‌ای در میان باشد. چرا که این مدل سرمایه‌گذاری‌ها سود فراوانی به همراه دارد. البته ناگفته نماند که عدم آگاهی در این معاملات خسارات جبران ناپذیری نیز به همراه دارد. یکی از ارزهای دیجیتال که امروزه محبوبیت بیشماری در بین سرمایه‌گذاران پیدا کرده است ارز دیجیتال یرن فایننس است. اگر به این ارز دیجیتال علاقه‌مند هستید، این مقاله را تا پایان با ما همراه باشید.

اریترون به عنوان معتبرترین صرافی ارز دیجیتال علاوه بر ارز یرن فایننس 400 رمز ارز دیگر را در فضایی امن و معتبر ارائه می‌دهد.

اریترون، اولین صرافی آنلاین ضریب‌دار در ایران

یرن فایننس چیست و چگونه کار می‌کند؟

تصویر لوگو ارز یرن فایننس

Yearn Finance در سال 2020 راه‌اندازی شد. این مجموعه از پروتکل‌هایی ساخته ‌شده‌ است که روی بلاک‌چین اتریوم کار می‌کنند. ارز دیجیتال یرن فایننس، به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق خدمات وام دهی و معاملاتی، درآمد غیر فعال خود را به حداکثر برسانند. ارز یرن فایننس، بازیگر اصلی در بخش مالی غیر متمرکز (DeFi) است. این رمز ارز خدمات خود را کاملاً مستقل ارائه می‌کند و نیاز به یک واسطه مالی مانند بانک ندارد. برای انجام این پروسه، ارز دیجیتال یرن فایننس سیستمی را طراحی کرده ‌است که به شرکت ‌کنندگان پاداش دهند و این پروتکل در ارز دیجیتال YFI پرداخت می‌شود.

مجموعه‌ای جامع از خدمات مالی غیر متمرکز (DeFi) را یرن فاینانس می‌گویند. این رمز‌ارز خدماتی مانند وام و بیمه در بلاک‌چین اتریوم را ارائه می‌کند. این پروتکل به صورت کاملا مستقل نگهداری و توسط دارندگان YFI اداره می‌شود. ویژگی‌های Yearn به همه اجازه می‌دهد تا به صورت غیر متمرکز فعالیت کنند.

ارز دیجیتال یرن فاینانس چگونه کار می‌کند؟

تصویر ارز دیجیتال یرن فایننس

ارز دیجیتال یرن فایننس از چهار فرایند اصلی تشکیل شده است که هر کدام را برایتان شرح می‌دهیم.

  • Vaults

والتس، استخرهایی هستند که بر اساس فرصت‌های موجود در بازار بازدهی ایجاد می‌شوند. منافع کاربران والتس در درآمدهایی است که از هزینه‌های گس gas، خودکارسازی فرایند تولید بازده و تعادل مجدد و جابه‌جایی خودکار سرمایه به وجود می‌آید.

  • Earn

اولین محصول فاینانس است. Earn یک جمع‌کننده وام است که در آن وجوه به طور خودکار بین dYdX، AAVE و Compound جابه‌جا می‌شود. زیرا نرخ بهره بین این پروتکل‌ها تغییر می‌کنند و تضمین می‌کنند که کاربران همیشه از بهترین نرخ‌ها استفاده می‌کنند.

  • Zap

این محصول کاربران را قادر می‌سازد تا با استفاده از پنج استیبل کوین BUSD، DAI، USDC، USDT، TUSD، استخرهای نقدینگی را در Curve.Finance مبادله یا خارج کنند.

  • Cover

کاور، بیمه‌ای است که این امکان را به کاربران می‌دهد تا در صورت ضرر مالی برای قراردادها و پروتکل‌های هوشمند مختلف در سراسر شبکه اتریوم بیمه دریافت کنند.

مقدار YFI که یک کاربر به دست می‌آورد با مقدار ارز دیجیتال قفل شده در قراردادهای فایننس در پلتفرم‌های معاملاتی Balancer و Curve DeFi با استفاده از پلتفرم yearn.finance تعیین می‌شود.

یرن فایننس، اکثر فعالیت‌های خود را به لطف رویه‌ای که معمولاً به عنوان «کشاورزی بازده» yield farming شناخته می‌شود، ایجاد می‌کند. کاربران ارز دیجیتال خود را در یک پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) قفل می‌کنند تا باعث ارزهای دیجیتال بیشتر شوند. هر چه کاربر رمزهای بیشتری را در یکی از پلتفرم‌های پشتیبانی شده در یک زمان قفل کند، توکن‌های بیشتری به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

پلتفرم yearn.finance در اولین ماه خود شاهد قفل شدن دارایی‌های حدود 800 میلیون دلاری بود که آن را به یکی از سریع‌ترین پروژه‌های DeFi در حال رشد تبدیل کرد. 

بنیانگذاران ارز دیجیتال یرن فاینانس چه کسانی هستند؟

YFI نماد پروژه‌ای است که در 17 جولای 2020 راه‌اندازی شد. در این هنگام، سازندگان پروژه به همه اعضای اکوسیستم هشدار دادند که هیچ ICO یا پیش ماین وجود ندارد و توکن‌ها هیچ ارزشی ندارند. پیشینه پروژه yearn.finance به عنوان یک پروژه سرگرمی آغاز شد. خالق آن آندره کرونیه 42467 دلار برای توسعه آن هزینه کرد و دو برابر این مبلغ را برای میزبانی و ممیزی نیز هزینه کرد. او 20 هزار دلار از خانه‌اش وام گرفت تا پروژه را به پایان برساند.

هنگامی که آندره کرونه یک کد برنامه نویسی ایجاد کرد که امکان سوئیچینگ بین پروتکل‌های مختلف DeFi را فراهم می‌کرد تا بیشترین بازده را به سرمایه‌گذار ارائه دهد، تصمیم گرفت آن را عمومی کند. در آن زمان، او یک فرد شناخته شده در جامعه رمزنگاری بود زیرا اغلب بررسی‌های کد خود را در Medium منتشر می‌کرد. او همچنین با تیم‌های پروژه‌های Curve Finance و Aave همکاری نزدیک داشت. نظرات او که برای Crypto Briefing نوشته شده بود به محبوبیت او کمک کرد.

چه چیزی ارز دیجیتال یرن فایننس را منحصر به فرد می‌کند؟

ارز دیجیتال یرن فایننس چشم‌انداز منحصر به فردی از ساده سازی سرمایه گذاری DeFi را ارائه داده است. این فرایند کمک می‌کند تا افراد بیشتری بتوانند به این سیستم دسترسی داشته باشند.

Yearn از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کند تا به عنوان یک جمع کننده برای پروتکل‌های DeFi مانند Curve، Compound و Aave عمل کند. این پلتفرم مکانیزم‌هایی برای خرید ارز دارد که باعث می‌شود کسانی که ‌سهام دیجیتالی دارند بالاترین بازدهی ممکن را داشته ‌باشند.

سود سالانه تامین مالی با شارژ هزینه‌های برداشت، در حال حاضر 0.5٪ است. همچنین 5 درصد هزینه‌های گس gas وجود دارد که با توجه به تراکم شبکه اتریوم متفاوت است. به لطف مدل غیرمتمرکز یرن، این نرخ‌ها را می‌توان با اجماع کاربران در هر زمان تغییر داد.

YFI توکن رمزنگاری ERC-20 است که بر پلتفرم یرن فاینانس حاکم و مشوق است. دارندگان توکن‌های YFI می‌توانند در مورد قوانین استفاده از yearn.finance رأی دهند. برای تصویب و پیاده سازی در پایگاه کد yearn.finance، یک پروپوزال باید بیش از 50٪ آرا داشته باشد. هر کسی می‌تواند پیشنهادی ارائه دهد، خواه دارای YFI باشد یا خیر. اما فقط دارندگان YFI می‌توانند برای تعیین اینکه آیا پیشنهاد باید تصویب شود یا خیر، رای دهند.

دارندگان YFI می‌توانند درآمد جمع آوری شده توسط پروتکل را در قالب هزینه دریافت کنند. سالانه 5% برای سرویس Vault و 0.5% از Earn دریافت می‌کنند. کاربران Yearn Finance زمانی که نقدینگی ارائه و در سیستم مشارکت ‌کنند، YFI دریافت خواهند کرد. دارایی‌های توکن YFI آن‌ها قدرت رأی‌‌دهی آن‌ها را در پیشنهاداتی که بر آینده پلتفرم تأثیر می‌گذارد دیکته می‌کند.

انتخاب کیف پول مناسب برای نگهداری یرن فایننس

YFI یک توکن ERC-20 است، بنابراین از هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می‌کند می‌توان برای ذخیره YFI استفاده کرد. نوع انتخاب شما احتمالاً به مقدار توکن‌های YFI و کاری که می‌خواهید با آن‌ها انجام دهید بستگی دارد.

  • سخت‌افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری (معروف به کیف پول‌های سرد) مانند Ledger یا Trezor امن‌ترین گزینه برای ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آفلاین ارائه می‌دهند. با این حال، این کیف پول‌ها معمولاً گران‌تر و درک آن‌ها دشوارتر است. بنابراین برای کسانی که تجربه استفاده از این کیف پول‌ها را دارند، مناسب‌تر هستند.

  • نرم‌افزاری

یک گزینه ساده تر و معمولا رایگان کیف پول‌های نرم‌افزاری است. این‌ها را می‌توان در تلفن هوشمند یا رایانه دانلود کرد. این کیف ‌پول‌ها، با ارائه کلیدهای خصوصی توسط شما مدیریت و پشتیبان‌گیری می‌شوند. کیف پول‌های غیرقانونی از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند. کیف پول‌های نرم‌افزاری برای انجام تراکنش‌ها راحت‌تر هستند، اما امنیت کمتری نسبت به همتایان سخت‌افزاری خود دارند، به این معنی که برای کاربران بی‌تجربه با مقادیر کمتری از توکن‌های YFI مناسب‌تر هستند.

آواتار نویسنده
دپارتمان محتوا اریترون

دپارتمان تولید محتوای اریترون شامل چندین تیم تخصصی در زمینه ارز دیجیتاله که روزانه با انتشار مقالات، سعی میکنه به روزترین اطلاعات در مورد رمز ارزها رو در اختیار شما قرار بده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا