آموزش ارز دیجیتال

مقایسه بلاک چین زنجیره هوشمند بایننس و اتریوم: BSC در مقابل ETH

توضیح نبرد بلاک چین BSC در مقابل ETH نیاز به پیش زمینه کمی دارد. صنعت کریپتو، همانطور که شناخته شده است، با یک دارایی واحد و بلاک چین اصلی یعنی بیت کوین (BTC) آغاز شد. از آنجا، افراد و گروه‌ها دارایی‌ها، بلاک چین‌ها و برنامه‌های کاربردی دیگر را ساختند و پتانسیل بخش کریپتو را به‌طور کلی گسترش داده و به مردم فرصت‌های جدیدی دادند. فناوری بلاک چین (یا در برخی موارد، سایر فناوری های دفتر کل توزیع شده) مسیری است که دارایی ها و راه حل های رمزنگاری بر روی آن اجرا می شوند. سازندگان از این فناوری به عنوان پشتوانه برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و دارایی های دیجیتال استفاده می کنند.

BSC در مقابل ETH

DAppها اساساً به عنوان برنامه‌هایی عمل می‌کنند که شبیه سایر برنامه‌های موجود در جلو هستند و یک رابط کاربرپسند را تبلیغ می‌کنند. با این حال، پشتیبان‌های آن‌ها بر روی بلاک چین یا سایر فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده (DLT)  اجرا می‌شوند. علاوه بر این، بسته به دارایی، سکه‌ها یا توکن‌های ساخته شده بر روی بلاک چین می‌توانند تراکنش‌ها و ذخیره‌سازی ارزش را بدون دخالت شخص ثالث تسهیل کنند.

بسیاری از بلاک‌چین‌ها به‌عنوان گزینه‌هایی برای توسعه‌دهندگان وجود دارند که می‌توانند با آن‌ها کار کنند و حتی روی بلاک چین ها کار کنند، که زنجیره هوشمند بایننس (BSC)  و بلاک‌چین اتریوم (ETH) تنها دو مورد از آن‌ها هستند.

آیا زنجیره هوشمند بایننس بهتر از اتریوم است؟ آیا اتریوم بهتر از زنجیره هوشمند بایننس است؟ اصلابلاک چین اتریوم ایمن است؟ یا شبکه BSC ایمن است؟ کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر دوی این بلاکچین ها ممکن است به خوانندگان کمک کند تا نظرات خود را در مورد این موضوع مطرح کنند.

نبرد بلاک چین  BSC در مقابل  ETH

اتریوم به عنوان یک مقاله مفهومی توسط Vitalik Buterin در سال 2013 آغاز شد و به عنوان یک بلاک چین مستقل در سال 2015 وارد زندگی شد. بلاک چین اتریوم در سال های پس از راه اندازی خود رشد قابل توجهی داشت و به عنوان یک بلاک چین برای ساخت تسلط قابل توجهی پیدا کرد. بلاک چین اتریوم دارای قابلیت های قرارداد هوشمند است که ساخت DApps را ممکن می کند.

با این حال، مقیاس پذیری اتریوم به عنوان یک مشکل ظاهر شده است، با هزینه های بالای گس که کاربران شبکه را در دوره های خاص تحت فشار قرار می دهد. (گس به هزینه هایی اطلاق می شود که در ازای تعامل با بلاک چین اتریوم پرداخت می شود.) اتریوم خود را ثابت کرد و بر فضای کریپتو تسلط یافت، اگرچه با توجه به مشکلات مقیاس پذیری، کاربران شروع به جستجوی جاهای دیگر کردند.

در مقابل، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به عنوان همراهی موازی با زنجیره بایننس (BC) راه اندازی شد. این بلاکچین عمدتاً برای فعالیت تجاری و کمتر برای ساخت و ساز ساخته شد. در مقابل، BSC  در سال 2020 با میزبانی عملکردهای ساختمانی بیشتری عرضه گشت.

دو ویژگی خاص به عنوان تفاوت بین BSC و BC وجود دارد. زنجیره هوشمند بایننس دارای ماشین مجازی اتریوم (EVM) و توانایی های قرارداد هوشمند است، در حالی که زنجیره بایننس این گونه نیست.

آیا می توانید ETH را به BSC ارسال کنید؟

 به دلیل ظرفیت EVM ذکر شده، DApp های مبتنی بر اتریوم باید بتوانند برای عملکرد BSC راه اندازی شوند. پل بایننس پلتفرمی است که به کاربران امکان می دهد دارایی ها را به راحتی بین زنجیره های متقابل جابجا کنند.  ETH  که گاهی اوقات به آن اتر نیز می‌گویند، برای پرداخت هزینه‌های گس در بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود. بایننس کوین (BNB) برای هزینه های گس در زنجیره هوشمند بایننس استفاده می شود.

 زنجیره هوشمند بایننس در مقابل اتریوم

زنجیره هوشمند اتریوم در مقابل بایننس

زنجیره هوشمند اتریوم و بایننس در یک نگاه تفاوت های متعددی دارند. یکی از این تفاوت ها، همانطور که در بالا اشاره شد، تاریخچه آنهاست. اتریوم در سال 2015 فعال شد، در حالی که زنجیره هوشمند بایننس در سال 2020 از بلوک های آغازین خود خارج شد.

از آنجایی که اتریوم مدت طولانی تری وجود داشته است، این یک راه حل آزمایش شده تری است که به طور بالقوه می تواند به سازندگان اعتماد بیشتری نسبت به بلاک چین اتریوم بدهد. در مقابل، اتریوم با استفاده از فناوری قدیمی‌تر ساخته شد و با انتقال به اتریوم 2.0 شروع به تغییر چارچوب خود کرد.

تمرکز

تفاوت دیگر این است که بلاک چین اتریوم شرکت کنندگان بیشتری نسبت به زنجیره هوشمند بایننس دارد که زنجیره را اداره می کنند، که باعث می شود BSC از یک نظر متمرکز شود. تحت مکانیزم اثبات سهام (PoS)، BSC دارای 21 اعتبارسنجی شبکه است که بلاک چین آن را اجرا می کنند. لیست 21 شرکت کننده از بزرگترین سهامداران فعال دارایی BNB بایننس تشکیل شده است. این لیست 21 تایی هر 24 ساعت تنظیم می شود.

با این حال، وارد شدن به لیست 21 تایی به عنوان اعتباردهنده به این معنا نیست که شما باید خودتان تمام BNB را نگه دارید و در اختیار داشته باشید. سایر دارندگان BNB می‌توانند BNB خود را به اعتبارسنجی‌های انتخابی خود تفویض (و لغو تفویض) کنند. اعتبار رسان ها در BSC کارمزد تراکنش (پرداخت شده از طریق BNB) را از بلوک هایی که قرار داده اند دریافت می کنند. نمایندگان بخشی از این هزینه ها را در ازای نمایندگی BNB خود دریافت می کنند.

از طرف دیگر، بلاک چین اتریوم دارای ماینرهای بی شماری است که از بلاک چین اثبات کار (PoW) آن استفاده می کنند. هنگامی که شبکه به الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) تغییر می‌کند، سهامدارانی که حداقل مقدار مشخصی ETH را در اختیار دارند، بلاک چین را اجرا می‌کنند.

یک تفاوت کلیدی در مورد نیاز دارایی برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی است. برای تبدیل شدن به یک اعتبار سنجی برای اتریوم 2.0 (بلاک چین PoS اتریوم، که در حال حاضر از بلاک چین PoW اتریوم در حال انتقال است) در کنار سایر مشخصات فنی، مستلزم داشتن 32 ETH است. دارندگان ETH همچنین می‌توانند ETH خود را با دیگران ترکیب کنند تا حداقل نیاز را برآورده کنند، و در مجموع از این طریق به اعتبارسنجی تبدیل می‌شوند.

در سیستم اثبات کار (PoW) قدیمی اتریوم، هر کسی که شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند برای کمک به اجرای شبکه (با حل پازل) رقابت کند. در مقابل، BSC به شرط بندی حداقل 10000 BNB  و همچنین سایر مشخصات فنی نیاز دارد (فقط برای تبدیل شدن به یک نامزد اعتبارسنجی). پس از آن، شما باید به یکی از 21 سهامدار بزرگ تبدیل شوید تا به اعتبارسنجی فعال تبدیل گردید.

برندسازی برای دو بلاک چین نیز تا حدودی متفاوت است. بنیاد اتریوم، یک نهاد غیرانتفاعی، و همچنین سایر نهادها، به توسعه بلاک چین اتریوم کمک می کند. تقریباً هر کسی می‌تواند در اجرای بلاک چین اتریوم مشارکت کند، البته تا زمانی که شرایط خاصی را برآورده کند.

بایننس یک شرکت بزرگ در صنعت کریپتو است که چندین محصول مرتبط با نام خود دارد. آیا BSC توسط Binance کنترل می شود؟ هر کسی که BNB کافی برای رقابت برای کسب رتبه برتر در لیست اعتبارسنجی BSC داشته باشد، می‌تواند به اجرای شبکه کمک کند، بنابراین به نظر نمی‌رسد بایننس مستقیماً بلاک چین را کنترل کند، اگرچه BSC از نظر فنی بخشی از اکوسیستم بایننس است.

سرعت و هزینه

سرعت و هزینه تراکنش

آیا BSC ارزانتر از ETH است؟ به طور کلی، BSC نام خود را به عنوان یک گزینه ارزان‌تر از نظر کارمزد تراکنش‌های زنجیره‌ای به خود اختصاص داده است. زمان بلوک برای اتریوم از حدود 2 تا 14 ثانیه در هر بلوک متغیر است، در حالی که BSC زمان بلاک را حدود 3 ثانیه ارسال می کند، اگرچه توسعه مقیاس پذیری اتریوم (اتریوم 2.0) می تواند شرایط را برای اتریوم تغییر دهد.

با این حال، هزینه ها و سرعت های تراکنش با معاوضه همراه است. BSC تعداد نسبتاً کمی از شرکت کنندگان دارد که شبکه خود را اجرا می کنند اما می تواند تراکنش های سریعتر و ارزان تری را ارائه دهد.

ETH 2.0 در مقابل BSC

اگر اتریوم 2.0 (Eth2) در نظر گرفته شود، مقایسه و تضاد میان بلاک چین های هوشمند اتریوم و بایننس کار ساده ای نیست. اتریوم 2.0 یک انتقال طولانی است که هدف آن مقیاس‌بندی بلاک چین اتریوم است. بخشی از تغییر به Eth2 شامل انتقال بلاک چین اتریوم به اجماع PoS است.

آیا BSC از ETH پیشی خواهد گرفت؟

 هیچ کس نمی تواند به طور قطعی بگوید، و پاسخ به این سوال می تواند ذهنی باشد، بسته به آنچه که کاربران در مورد ویژگی ها و عملکرد بلاک چین به دنبال آن هستند.

اگر توسعه Eth2 طبق انتظار پیش برود، بلاک چین اتریوم در نهایت باید تعامل شبکه ای بسیار سریعتر و ارزان تری ارائه دهد و نقاط ضعف خود را پر کند. چنین تغییری می تواند تفاوتی در بحث BSC در مقابل ETH ایجاد کند. “آیا باید از BSC یا ETH استفاده کنم؟” ممکن است از خود بپرسید این به شما بستگی دارد، بدون هر گونه مسائل نظارتی قضایی.

سخن پایانی

با این حال، با توجه به سرعت طوفانی که در آن صنعت کریپتو و بلاک چین گسترش یافته است، هیچ کس نمی داند که سال یا دهه آینده چه خواهد شد. این صنعت به طور کلی از بیت کوین، یک دارایی و بلاک چین، به صنعت پرهیاهوی فناوری رو به رشد پر از بلاک چین های متعدد در عرض چند سال و نه چند دهه تبدیل شد.

گسترش فردا می‌تواند شاهد قرار گرفتن BSC در مقابل یک بلاک چین جدیدتر یا قرار گرفتن ETH در چنین حالتی باشد. دو بلاک چین کاملاً جدید که هنوز وجود ندارند، می توانند ظهور کنند و به موضوع بحث های آینده تبدیل شوند. بنابراین، آموزش، اخبار و بحث‌ها در صنعت کریپتو، اجزای کلیدی برای همگام شدن با مسیر سریع یعنی صنعت کریپتو هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا