آموزش ارز دیجیتال

آیا استخراج سولانا امکان پذیر است؟

اکنون که در میانه های سال ۲۰۲۴ میلادی هستیم، استخراج ارز دیجیتال هنوز به عنوان یکی از راه های مرسوم برای کسب درآمد در بازار کریپتو شناخته می شود. اما فعالان این حوزه می دانند که این روش روی همه ارزهای دیجیتال پاسخ نمی دهد. برخی از رمز ارز ها قابلیت استخراج ندارند، مثل ارز دیجیتال سولانا (SOL)!

بله درست است؛ ماین ارز سولانا یک رویداد غیرممکن است! حال ممکن است این سؤال در ذهنتان ایجاد شود که پس چرا موضوع بحث مان را در این مقاله استخراج سولانا قرار داده ایم؟ به دلیل آنکه راه های جایگزینی برای استخراج ارز سولانا وجود دارد که ممکن است شیوه کسب درآمد سودآوری برای شما باشد. راه هایی مثل استیک ارز سولانا که در ادامه به شکل مفصل تری درباره آن توضیح خواهیم داد.ارز دیجیتال سولانا

همه چیز درباره استخراج سولانا

ارز دیجیتال سولانا از الگوریتم اثبات تاریخ (PoH) و اثبات سهام (PoS) استفاده می کند؛ به همین دلیل امکان استخراج آن وجود ندارد. اگر با مفهوم استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ (Mining) آشنا باشید احتمالاً می دانید که فقط رمز ارز هایی با الگوریتم اثبات کار (PoW) مثل بیت کوین قابل استخراج هستند. ماینرها با استفاده از نرم افزارهای مخصوص و سیستم های سخت افزاری با قدرت پردازش بالا می توانند به استخراج بیت کوین بپردازند. اما استخراج سولانا در حال حاضر امری غیرممکن است!

پس فکر می کنید فرایند اعتبار سنجی بلاک ها و تراکنش ها در شبکه سولانا چگونه انجام می شود؟ تأیید نود ها و اعتبارسنجی تراکنش ها در سولانا توسط افرادی تحت عنوان Validator انجام می شود. آن ها توکن های سولانا (SOL) خود را در پلتفرم سپرده گذاری کرده و در ازای آن پاداش دریافت می کنند. اگر این فرایند و مفهوم آن به گوشتان آشنا است، باید خدمت تان عرض کنیم که با نام استیکینگ (Staking) شناخته می شود. در واقع اعتبارسنج ها در شبکه سولانا با استفاده از فرایند استیکینگ پلتفرم را ایمن می کنند.

چگونه به استخراج سولانا بپردازیم؟

اجازدهید بحث داغ چگونگی استخراج سولانا را با چند سؤال و جواب ساده شروع کنیم:

  1.  آیا امکان استخراج سولانا وجود دارد؟ خیر!
  2. آیا روش جایگزینی برای آن می توان یافت؟ بله!
  3. این روش جایگزین چیست؟ استیکینگ ارز دیجیتال سولانا!
  4.  آیا برای استخراج سولانا به تجهیزات گران قیمت و سخت افزارهای پیچیده نیاز است؟ خیر!

کاربران بازار کریپتو برای استخراج سولانا کافی است توکن های SOL را استیک کرده و سپس آن ها را به اعتبارسنج ها بسپارند. اعتبارسنج ها در شبکه سولانا به تأیید و پردازش تراکنش ها پرداخته و در مقابل آن ارز سولانا را به عنوان پاداش دریافت می کنند. در واقع در فرایند استخراج ارز دیجیتال  سولانا، این اعتبارسنج ها هستند که نقش ماینرها را بر عهده دارند.

نکته جالب دیگر این است که مقدار رمز ارز های دریافتی به عنوان پاداش، متناسب با تعداد تراکنش های پردازش شده و تعداد ارزهای SOL استیک شده توسط شما تعیین خواهد شد. یعنی هرچه میزان سرمایه ای که توسط یک اعتبارسنج استیک شده بیشتر باشد، احتمال اینکه برای تولید بلاک بعدی توسط سیستم انتخاب شود نیز به مراتب بیشتر خواهد شد.

کسب سود از استخراج سولانا

استخراج ارز سولانا که به روش متفاوتی تحت عنوان استیکینگ یا سهام گذاری انجام می شود، همچنان حکم یک راه کسب درآمد خوب در بازار کریپتو را دارد. تأیید تراکنش در شبکه سولانا مشمول دریافت مقدار مشخصی پاداش خواهد بود. این پاداش توسط اعتبارسنج ها دریافت شده و طبق درصد سهم سهام گذاران مختلف بین آن ها تقسیم می شود. فرایند استخراج سولانا به کاربران کمک می کند تا دو راه متفاوت برای کسب سود غیرفعال از این توکن و شبکه آن داشته باشند:

استخراج سولانا

استیکینگ (Staking)

شما به عنوان یک سپرده گذار در شبکه سولانا مشغول می شوید. مقداری از ارزهای SOL خود را استیک کرده و از اعتبارسنج های شبکه بابت آن سود دریافت می کنید. حال این فرایند استیکینگ ممکن است از طریق راه های مختلفی مثل کیف پول و استخر استیکینگ انجام شود.

اعتبارسنجی (Validation)

اگر قصد دارید به عنوان یک اعتبارسنج در شبکه سولانا فعالیت کنید، باید یک سرور با قدرت پردازش بالا را در یک دیتاسنتر اجاره کرده تا در راستای تأیید تراکنش های شبکه SOLANA کار کند. در این پوزیشن شما می توانید از پاداش توکن های سپرده گذارانی که دارایی خود را نزد شما استیک می کنند، مقداری را به عنوان پورسانت دریافت کنید. البته در نظر داشته باشید که تبدیل شدن

به یک اعتبارسنج در شبکه سولانا هزینه های گزافی به همراه دارد:

  •  دسترسی به یک سرور قدرتمند و گران قیمت
  • ذخیره قابل توجهی از ارز دیجیتال SOL
  • تلاش برای افزایش سهم استیک خود
  • تلاش برای ارتقا مهارت های قابل توجهی در زمینه بلاکچین، لینوکس و…

استیکینگ سولانا چقدر سود به همراه دارد؟

تا اینجا با چگونگی فرایند استخراج سولانا و روش های جایگزین آن آشنا شدید. استیک توکن SOL که به عنوان جایگزینی برای استخراج آن محسوب می شود، سود ثابتی ندارد. در واقع نرخ سود استیک ارز SOL ممکن است با توجه به شرایط شبکه تغییر کند. اما اگر یک شرایط میانگین را در نظر بگیریم، شما می توانید به عنوان یک سپرده گذار در شبکه سولانا، انتظار حدوداً ۶ درصد بازده سالانه (APY) را داشته باشید.

البته مجدداً تأکید می کنم که این درصد در شرایط و موقعیت های مختلف ممکن است کاملا دچار تغییر شود. برای مثال پاداش استخراج سولانا تا تاریخ سپتامبر ۲۰۲۱ چیزی حدوداً ۶.۳۵ درصد بود؛ اما این مقدار تا کنون به حدود ۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

جالب است بدانید که پاداش استیک در هر دوره (epoch) یک بار توزیع می شود و هر بار هم چیزی حدود دو الی سه روز زمان می برد. همچنین هنگام آغاز فرایند استیکینگ حتماً به جزئیات توجه کنید. برای مثال ممکن است در پلتفرم های مختلف پیشنهادهایی با نرخ های بالاتر ببینید. در این شرایط حتماً قبل از تصمیم گیری جزئیات قرارداد را مطالعه و بررسی کنید.

ممکن است آن پلتفرم از استیکینگ قفل شده استفاده کرده باشد. در این صورت شما متعهد خواهید شد که تا مدت زمانی معین از توکن های خود استفاده نکنید. البته این موضوع اصلاً تصمیم بدی نیست؛ اما باید با بررسی و دقت زیاد انتخاب شود.

ارز دیجیتال Solana

نتیجه گیری

اگر به فرایند استخراج (Mining) علاقه دارید، شاید ارز دیجیتال سولانا گزینه مناسبی برای شما نباشد. زیرا این شبکه مبتنی بر مکانیسم اجماع PoS بوده و این مکانیسم از فرایند استخراج پشتیبانی نمی کند. اما گزینه جایگزینی تحت عنوان استیکینگ (Staking) وجود دارد که به همان میزان جذاب است.

استیکینگ سولانا یک فرایند غیر حضانتی است. یعنی شما طی این عملیات مالکیت دارایی های خود را از دست نمی دهید. درباره چگونگی انجام و میزان سوددهی آن نیز به طور مفصل در طول مقاله صحبت کردیم. با این تفاسیر اگر هنوز به دنبال روشی برای استخراج سولانا هستید، بهتر است استیک SOL را امتحان کنید. فقط قبل از شروع، مطالعات، تحقیقات و بررسی های خود را تکمیل کرده و حتماً با استفاده از راهنمایی های افراد متخصص و پس از انتخاب یک کیف پول و صرافی ارز دیجیتال معتبر وارد عمل شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا