دانستنی های ارز دیجیتال

ETF بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره صندوق قابل معامله ETF

صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)، سبدهایی از دارایی ها هستند که در قالب یک واحد سهام، قابلیت معامله در بازارهای مالی را دارند. به دلیل معامله در بورس، این صندوق ها نقشی کلیدی در سبد سرمایه گذاری شرکت ها و معامله گران ایفا می کنند. از زمان ظهور ارزهای دیجیتال، شروع معاملات و خرید بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال سود آور، تا به امروز، بارها شاهد درخواست هایی برای ایجاد ETF ارز دیجیتال بوده ایم. با راه اندازی صندوق های قابل معامله در بورس ارز دیجیتال این سوال در ذهن بسیاری از مخاطبان ایجاد شد که etf بیت کوین چیست؟ آیا معامله etf ارزهای دیجیتال سود آور تر است یا معامله خود ارز؟

نمودار ای تی اف بیت کوین

منظور از etf بیت کوین چیست؟

همانطور که گفته شد، از زمان شناخته شدن ارزهای دیجیتال، درخواست های زیادی برای راه اندازی معاملات etf ارز دیجیتال مطرح شد که به دلایل مختلف، از جمله نگرانی های نظارتی این درخواست ها به سرانجام نمی رسیدند. اما پس از پشت سر گذاشتن چالش های قانونی، به ویژه در ایالات متحده، سرانجام در سال های اخیر شاهد تأیید و راه اندازی چندین ETF بیت کوین بوده ایم. این صندوق ها اکنون در بازارهای مالی مختلف قابل معامله هستند و فرصتی نو برای سرمایه گذاری در دنیای کریپتو فراهم کرده اند.

ای تی اف بیت کوین نوعی صندوق قابل معامله در بورس است که به سرمایه گذاران امکان می دهد بدون نیاز به نگهداری مستقیم بیت کوین، همزمان با تغییرات قیمت آن، نوسان گیری کنند. در این نوع صندوق، بیت کوین توسط شرکت ETF خریداری می شود و سپس سهام معادل آن به سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار فروخته می شود.

در واقع کاربرانی که در بازار سهام فعال هستند و تمام تمرکزشان روی نمودار سهام های مختلف هست؛ بدون اینکه لازم باشد درگیر ثبت نام در صرافی های ارز دیجیتال و استفاده از کیف پول ها شوند، می توانند از طریق کارگزاری های تعیین شده؛ بیت کوین را در بازار بورس متناظر با قیمت اصلی بیت کوین معامله کنند.

انواع ETF بیت کوین

ای تی اف بیت کوین را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

ETF اسپات (مبتنی بر بیت کوین واقعی)

با استفاده از این نوع ETF، بیت کوین واقعی در سبد دارایی کاربران نگه داشته می شود که قیمت آن متناظر با قیمت لحظه ای بیت کوین است. از ویژگی های ای تی اف اسپات این است که با سرمایه گذاری در آن شما مالک بیت کوین واقعی هستید اما به طور غیرمستقیم! همچنین ETF های اسپات بیت کوین به گونه ای طراحی شده اند که تا حد امکان قیمت لحظه ای بیت کوین را دنبال کنند. اما ETF اسپات با برخی معایب هم همراه است که باید مورد ملاحظه قرار دهید.

برای مثال در برخی موارد، ممکن است انحرافاتی بین قیمت ETF اسپات بیت کوین و قیمت واقعی آن وجود داشته باشد. همچنین ذخیره سازی حجم عظیمی از بیت کوین در یک مکان واحد، مانند ETF ها، نقطه عطفی وسوسه انگیز برای مجرمان سایبری و هکرها محسوب می شود. این افراد سودجو، بدون توجه به تمهیدات امنیتی به کار گرفته شده، از هیچ تلاشی برای نفوذ به این صندوق ها دریغ نخواهند کرد.

ETF اسپات

ETF فیوچرز (مبتنی بر قراردادهای آتی)

قراردادهای آتی، توافقاتی هستند که طرفین را ملزم می کنند بیت کوین را با قیمتی مشخص در تاریخ آینده بخرند یا بفروشند. بنابراین در این این نوع ETF به جای خرید بیت کوین با واقعی، از قیمت های مبتنی بر قرار دادهای آتی استفاده می شود. ETF های فیوچرز بیت کوین در بورس های سنتی مانند سایر ETFها معامله می شوند، که این امر آنها را برای سرمایه گذارانی که با صرافی های ارز دیجیتال آشنایی ندارند، قابل دسترس تر می کند.

سرمایه گذاران می توانند از ETFهای فیوچرز بیت کوین برای کاهشریسک پوزیشن های بلندمدت بیت کوین خود استفاده کنند. اما باید توجه داشته باشید که با سرمایه گذاری در ETF فیوچرز بیت کوین، شما مالک بیت کوین واقعی نیستید.ETF های فیوچرز بیت کوین ممکن است شامل هزینه های اضافی مانند کارمزد معاملات و هزینه های نگهداری باشند. از طرفی قراردادهای آتی با ریسک های ذاتی مانند نوسانات قیمت و خطرات تسویه حساب همراه هستند.

معرفی ETFهای بیت کوین در سال 2024

در اوایل سال 2024، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) پس از سال ها انتظار، بالاخره چراغ سبز خود را به اولین ETF های بیت کوین نشان داد. این رویداد تاریخی، نقطه عطفی در تاریخ ارزهای دیجیتال محسوب می شود و می تواند به افزایش محبوبیت و پذیرش بیت کوین در میان سرمایه گذاران سنتی کمک کند. تا پیش از این، SEC به دلیل نگرانی هایی در مورد نوسانات شدید قیمت بیت کوین و خطرات مرتبط با پولشویی، از تأیید ETF های بیت کوین خودداری می کرد. با این حال، با افزایش تقاضا برای ETFهای بیت کوین و رشد قابل توجه بازار ارزهای دیجیتال، SEC سرانجام موضع خود را تغییر داد.

برخی از مشهورترین ETF های بیت کوین که توسط SEC تأیید شده اند عبارتند از:

  •  صندوق آی شیرز (IBIT)
  •  صندوق گری اسکیل (GBTC)
  • صندوق فیدلیتی وایز (FBTC)

مزایا و تاثیر ETF بیت کوین بر بازار ارز دیجیتال

مهم ترین مزیتی که etf ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین برای کاربران ایجاد کرده؛ دسترس پذیری و افزایش تقاضا برای خرید آن است. علاوه بر اینکه با پذیرش ETF ارزهای دیجیتال توسط SEC ، معاملات ارز دیجیتال وجهه قانونی تری به خود گرفته است که این موضوع خیال معامله گران را راحت تر می کند.

معامله etf بیت کوین

1- افزایش تقاضا برای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال

ای تی اف ها دسترسی آسان تری به بازار ارزهای دیجیتال ارائه می دهند و مناسب سرمایه گذارانی هستند که با خرید مستقیم بیت کوین مشکل دارند. ETFها می توانند سرمایه گذارانی را جذب کنند که قبلاً به دلیل نگرانی های مربوط به ریسک و مقررات، از این بازار دوری می کردند. علاوه بر این صندوق های قابل معامله بیت کوین می توانند به عنوان ابزاری برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری و کاهش ریسک موجود به سرمایه گذاران ارائه شوند.

2- جذب سرمایه گذاران نهادی و افزایش نقدینگی

ورود سرمایه گذاران نهادی می تواند به افزایش نقدینگی در بازار ارزهای دیجیتال کمک کند و باعث کاهش نوسانات شود. از طرفی منجر به افزایش اعتبار بازار ارزهای دیجیتال و مشروعیت بخشیدن به آن به عنوان یک کلاس دارایی می شود. سرمایه گذاران نهادی می توانند منابع و تخصص جدیدی را به بازار ارزهای دیجیتال وارد کنند که منجر به نوآوری و توسعه محصولات و خدمات جدید شود.

3- تاثیر بر قیمت بیت کوین و نوسانات بازار

برخی از کارشناسان معتقدند که تحلیل بیت کوین نشان می دهد ETF ها می توانند باعث افزایش تقاضا و قیمت بیت کوین شوند. برخی دیگر نگران هستند که این امر ممکن است منجر به نوسانات بیشتر بازار شود. این در حالی است که تأیید ETF های بیت کوین در برخی از بازارها، باعث ایجاد نوسانات زیادی در لیست قیمت ارزهای دیجیتال شده است. این موضوع نشان دهنده ریسک ذاتی سرمایه گذاری در این حوزه است.

ای تی اف بیت کوین

معایب صندوق etf ارز دیجیتال

سرمایه گذاری از طریق صندوق های قابل معامله (ETF) می تواند راهی برای ورود به دنیای رمزارزها باشد، اما قبل از سرمایه گذاری، باید چالش ها و ریسک های این صندوق ها را در نظر گرفت.

1- تناقض با ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

صندوق های ETF ذاتاً متمرکز هستند و برای فعالیت در بورس باید قوانین نظارتی را رعایت کنند. این امر با اصل تمرکز زدایی که یکی از پایه های اصلی ارزهای دیجیتال است، در تضاد می باشد. در ETF ها، شما مالک بیت کوین واقعی نیستید، بلکه سهام صندوقی را می خرید که روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. این موضوع می تواند منجر به مشکلاتی مانند ورشتگستگی صرافی FTX شود، که در آن کاربران به دارایی های خود دسترسی نداشتند.

2- پیچیدگی قوانین نظارتی

قانون گذاری در حوزه ETF های ارز دیجیتال پیچیده است و نهادهای دولتی مانند SEC محتاطانه عمل می کنند. این امر به دلیل نگرانی هایی در مورد تقلب و دستکاری بازار است. از طرفی فرآیند تایید ETF ها کند است و ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا مجوز صادر شود.

3- عدم تطابق بین قیمت واقعی بیت کوین در بازار و صندوق

به دلیل ماهیت پیچیده ETF ها و نحوه عملکرد آنها در بازار بورس، ممکن است قیمت ETF بلافاصله با قیمت بازار همگام نشود. علاوه بر این، ETF های ارز دیجیتال ممکن است شامل دارایی های دیگری از جمله سهام شرکت ها، نیز باشند، که می تواند بر قیمت آنها تأثیر بگذارد. به زبان ساده ممکن است یک صندوق، مجموعه از بیت کوین و سهام چند شرکت باشد. در این زمان اگر بیت کوین رشد کند و سهام آن شرکت های دیگر افت داشته باشند؛ کاربران عملا تغییری در ارزش صندوق خود مشاهده نمی کنند. در نتیجه می توان گفت معاملات etf ارز دیجیتال نیازمند استراتژی است و باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت.

4- محدودیت در کسب سود

ETFها ممکن است ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را کاهش دهند، اما پتانسیل سود آنها نیز محدودتر است. عواملی مانند طولانی بودن صدور مجوز ETF ها ممکن است باعث شود که سرمایه گذاران خرد نتوانند به سود مورد نظر خود برسند.

5- لزوم پرداخت هزینه های اضافی

سرمایه گذاران ETFهای ارز دیجیتال باید علاوه بر کارمزد تراکنش ها، هزینه های مدیریتی و سایر هزینه های عملیاتی را نیز به صندوق بپردازند. این هزینه ها که به عنوان «نسبت هزینه» شناخته می شوند، می توانند بین 0.5% تا 1.5% متغیر باشند. در حالی که سرمایه گذاران بیت کوین به طور مستقیم به غیر از کارمزد تراکنش، هزینه دیگری پرداخت نمی کنند.

صندوق etf بیت کوین

6- مالکیت غیرمستقیم بیت کوین

با خرید ETF ارز دیجیتال، شما مالک بیت کوین واقعی نیستید. شما در عوض سهام صندوقی را خریداری می کنید که روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. مالکیت غیر مستقیم بیت کوین، به این معنی است که شما کنترل کاملی بر بیت کوین خود ندارید و نمی توانید آن را به کیف پول خود منتقل کنید.

7- محدودیت در زمان انجام معاملات

سهام ETF های ارز دیجیتال فقط در ساعات معاملاتی بورس قابل معامله هستند. این امر برخلاف بازار ارزهای دیجیتال است که 24 ساعته و 7 روز هفته فعال است. به عنوان مثال، اگر قیمت بیت کوین در خارج از ساعات معاملاتی بورس به طور ناگهانی تغییر کند، شما نمی توانید سهام ETF خود را بفروشید.

8- الزام به احراز هویت

برای خرید سهام ETF های ارز دیجیتال، برخلاف خرید مستقیم بیت کوین، باید هویت خود را احراز کنید. این امر با اصل ناشناس بودن که یکی از ویژگی های کلیدی ارزهای دیجیتال است، مغایرت دارد.

جمع بندی

صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) ارز دیجیتال، راهی نوظهور برای سرمایه گذاری در این بازار جذاب هستند. این صندوق ها مزایای متعددی از جمله دسترسی آسان، تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری و معاملات شفاف را به همراه دارند. با این حال، سرمایه گذاری در ETF ارز دیجیتال بدون ریسک نیست. مهم ترین چالش ETF ها، تهدید اصل تمرکز زدایی است که یکی از ویژگی های کلیدی ارزهای دیجیتال به شمار می رود. با تمرکز مدیریت ETF در دست یک نهاد، این اصل تا حدودی خدشه دار می شود. با توجه به این چالش ها، سرمایه گذاران باید قبل از ورود به این بازار، به اندازه کافی تحقیق کنند و آخرین اخبار را پیگیری کنند.

اگر برای معامله etf بیت کوین در کارگزاری های بورس، استراتژی ندارید و نمی خواهید که با چالش هایی از جمله محدودیت در زمان انجام معاملات مواجه شوید؛ بهترین راهکار خرید و فروش رمز ارزها در صرافی ارز دیجیتال است. اریترون به عنوان یک صرافی معتبر ارز دیجیتال امکان معامله 1100 رمز ارز را برای کاربران خود فراهم کرده است.

سوالات متداول

خرید بیت کوین بهتر است یا ETF آن؟

انتخاب بین خرید بیت کوین یا ETF بیت کوین به اهداف سرمایه گذاری و تحمل ریسک شما بستگی دارد. اگر به دنبال دسترسی آسان و تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری خود هستید، ای تی اف بیت کوین می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید که ETF بیت کوین هنوز یک ابزار جدید است و ممکن است با ریسک های بیشتری نسبت به خرید مستقیم بیت کوین همراه باشد.

بهترین بروکرها برای خرید ای تی اف بیت کوین کدامند؟

برخی از بروکرهای محبوب برای خرید ETF بیت کوین عبارتند از: Interactive Brokers، Saxo Bank و CMC Markets.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا