معرفی ارز دیجیتال

معرفی کامل ارز دیجیتال چین‌ لینک Chain Link 

اخیرا ارز دیجیتال چین لینک توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را به خود جلب کرده و به یکی از محبوب ترین ارز‌های دیجیتال تبدیل شده است؛ اما با اینکه چین‌ لینک پروژه قدرتمندی است و می‌تواند بسیار سودده باشد اگر بدون دانش و شناخت قبلی چین‌ لینک یا هر ارزی را خرید کنید، احتمال این که ضرر کنید وجود دارد. ما در این مقاله به بررسی و توضیح مواردی مانند پروژه چین‌ لینک، تاریخچه چین‌ لینک و مراحل خرید ارز چین‌ لینک می‌پردازیم.

اگر به تازگی با دنیای رمز ارزها آشنا شده‌اید و تصمیم به سرمایه گذاری در این حوزه را دارید، ابتدا باید ببینید ارز دیجیتال چیست، سپس با نحوه انتخاب رمز ارز درست برای سرمایه گذاری آشنا شوید.صرافی ارز دیجیتال اریترون به عنوان معتبرترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی به شما کمک می‌کند تا بتوانید پس از شناخت این ارز نسبت به خرید آن اقدام کنید.

چین لینک Chain Link چیست ؟

چین لینک Chain Link یک تأمین‌کننده پیشگام و غیرمتمرکز اوراکل (Oracle در واقع به عنوان پلی برای برقراری ارتباط بین دنیای داخل و خارج بلاک‌چین عمل کرده و اطلاعات مورد نیاز قراردادهای هوشمند را تامین می‌کنند) است که توسط شبکه‌های بلاکچین و برنامه‌های غیر متمرکز (dApps‌) پیشرو برای دسترسی به داده‌های دنیای واقعی و خارج از زنجیره به شیوه‌ای بدون دستکاری و ایمن در شبکه استفاده می‌شود.

می‌توان گفت Chain link یک پلتفرم است که هدف آن ایجاد ارتباط میان شرکت‌های خارج از بلاک چین با شرکت‌های داخل بلاک چین است و در حقیقت این ارز همچون یک واسطه یا میان‌افزار عمل می‌کند تا کار کسانی که در حوزه ارزهای دیجیتال و ترید فعالیت می‌کنند را آسان تر کند.

برای مثال با کمک چین لینک می‌توانید قراردادهای هوشمندی که بر اساس بلاک چین هستند را با داده‌های خارجی نظیر قیمت سهام یا… ارتباط دهید. به این صورت که ارز چین لینک را به اپراتور شبکه پرداخت می‌کنید تا قرارداد هوشمند صورت بگیرد.

چین لینک اولین شبکه غیر متمرکز اوراکل (Oracle) است. اوراکل نرم افزاری است که به داده‌های خارجی این امکان را می‌دهد تا به یک بلاک چین وارد شوند. این ارز روی بستر اتریوم پایه گذاری شده و تمام شرکت‌هایی که از آن استفاده می‌کنند می‌توانند به شبکه‌های بلاک چین اصلی همچون سولانا، ترا و اتریوم دسترسی داشته باشند.

شبکه Chain link از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند، مکانیسم اجماع اثبات یا Proof of Activity یک مکانیسم اجماع ترکیبی است که قابلیت‌های گواه اثبات کار (PoW) و گواه اثبات سهام (PoS) را با هم تلفیق می‌کند. این الگوریتم مانند اکثر پروتکل‌های اجماع در راستای اطمینان از واقعی بودن تراکنش‌ها، به اجماع رسیدن ماینرها و جلوگیری از حمله به بلاکچین طراحی شده است که تا به امروز بسیار کارآمد و مفید بوده است.

توکن چین لینک Link

توکن Chain link با نماد Link  یک توکن ERC_20 بر بستر شبکه ی اتریوم است که به عنوان توکن اختصاصی این پلتفرم استفاده می شود بطوریکه گره های اعتبار سنجی LINK را به اشتراک می گذارند و برای ارائه داده های دقیق در LINK پاداش دریافت می کنند .

اوراکل‌های غیرمتمرکز Chain Link نیروی اصلی برنامه های غیر متمرکز(dApps)‌ پیشرو در صنعت بلاک چین از DeFi و حوزه ی بازی سازی و گیمینگ  گرفته تا موارد سازمانی و NFT ها هستند. Chain Link DON(شبکه غیرمتمرکز اوراکل) از قراردادهای هوشمند برای جمع‌آوری سریع داده‌های واقعی، دقیق و ضد دستکاری و پردازش آن‌ها برای دسترسی به منابع در اکوسیستم بلاک‌چین استفاده می‌کند.

نحوه عملکرد چین لینک Chain Link

شبکه غیر متمرکز Chain Link از چندین گره یا اوراکل تشکیل شده است که برای استخراج داده های دنیای واقعی از منابع خارج از زنجیره کار می کنند و از قراردادهای هوشمند برای تبدیل و ثبت این داده ها استفاده می کنند به این صورت که تمام اطلاعات لازم  توسط برنامه های کاربردی بر روی بلاک چین قابل استفاده و در دسترس عموم قرار دارد، استفاده از قراردادهای هوشمند تضمین می کند که داده های ارائه شده توسط این اوراکل ها به شکل قابل توجهی قابل اعتماد و مطمئن باقی می مانند.بطور کلی تمام برنامه های غیر متمرکز بر اساس قراردادهای هوشمند طراحی و اجرا می‌شوند واین قراردادهای هوشمند برای عملکرد بهتر نیاز به دسترسی به داده های دنیای واقعی دارند، اما امکان  برقراری ارتباط مستقیم با منابع خارج از زنجیره برای این داده ها وجود ندارد حال اینجاست که یک شبکه اوراکل غیر متمرکز مانند Chain Link وارد عمل می شود و این مسئله را به خوبی حل و مدیریت می کند؛ به این صورت که برنامه های غیر متمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند با شبکه Chain Link ارتباط برقرار می‌کنند و اوراکل‌ها اطلاعات مورد نیاز برنامه ها را ارائه می‌دهند.

همچنین گره‌های Chain Link برای رسیدگی به درخواست‌های برنامه های اوراکل‌های متعددی را پیشنهاد می‌دهد و اوراکل برنده وظیفه تامین داده‌های مورد نیاز را بر عهده خواهد داشت و برای تلاش خود پاداش‌هایی در قالب ارز دیجیتال LINK دریافت می‌کند و داده‌ها پس از تایید اعتبار توسط یک گره، از طریق قراردادهای هوشمند به برنامه های غیر متمرکز یا همان dApp عرضه می‌شود.

برنامه هایی که اطلاعات مورد نظر خود را از طریق پلتفرم چین لینک تهیه می‌کنند، هزینه این سرویس را با استفاده از توکن های LINK پرداخت می‌کنند که بخشی از آن به ارائه دهندگان دیتا و گره‌ها به عنوان پاداش داده می‌شود.

مزایای پروژه چین لینک چیست؟

به این دلیل که ارز چین لینک از تکنولوژی اوراکل استفاده می‌کند می‌تواند در عرصه اقتصادی به یک انقلاب بزرگ تبدیل شود. ما در اینجا به رایج‌ترین مزایای چین لینک اشاره کرده‌ایم:

این پروژه توانست در عرض یک سال رشد قیمتی بالای ۱۰۰ درصد داشته باشد. خیلی از ارزهای دیجیتال مدتی پس از چنین جهش قیمتی ای، دچار نزول قیمت شدید می‌شوند؛ اما کارشناسان بر این باورند که چین لینک همچنان جای پیشرفت و رشد قیمت دارد.

این پروژه قابلیت تعامل با بلاک چین‌های مختلف را دارد.

افرادی که در قسمت توسعه و پشتیبانی این ارز دخیل‌اند دارای تخصص بسیار زیادی در این حوزه هستند و خیلی فعالند.

در حال حاضر بیش از ۱۵۰ شرکت بین المللی معتبر با چین لینک همکاری می‌کنند و هر ساله به تعداد این شرکت‌ها افزوده می‌شود. به این علت که فعالیت این ارز دائما در حال گسترش است، این ارز آینده خوبی دارد و این برای افراد سرمایه گذار خبر خوشایندی است.

پروژه چین لینک به نحوی طراحی شده که همه افراد می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. اما داده‌ها و اطلاعات آن قابلیت دستکاری را ندارند. به همین خاطر است که اطلاعات فراهم شده توسط چین لینک قابل اعتماد و موثق هستند.

تاریخچه چین لینک Chain link 

ایده و برنامه ریزی اولیه پروژه ی چین لینک در سال 2014 شروع شد و در سال 2017 به عنوان یک لایه انتزاعی در بلاکچین برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند شروع به کار کرد و راه اندازی رسمی شبکه ی چین لینک Chain Link در 

می 2019 انجام شد. این پروژه یک بلاکچین نیست، اما در چندین شبکه بلاکچینی ادغام شده است و می‌توان آن را یک تجمیع‌کننده اوراکل دانست.

در سال ۲۰۱۷، سرگئی نظروف (Sergey Nazarov) و استیو آلیس (Steve Ellis) ، وایت پیپر این ارز را منتشر کردند  و سرگئی نازاروف که مدیرعامل چین لینک است فارغ‌التحصیل مدیریت بازرگانی از دانشگاه نیویورک است و در سال ۲۰۱۴ پروژه CryptaMail (سرویس ایمیل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین) را تاسیس کرد.

 رویکرد و نحوه عملکرد توسعه دهندگان چین لینک به این صورت است که علاقه چندانی به بازاریابی و تبلیغات گسترده برای این ارز ندارند و ترجیح می‌دهند مخاطب خود با دانش قبلی جذب این ارز شود.

شاید علت این موضوع شخصیت درونگرای توسعه دهندگان چین لینک باشد.

جاستین سان که بنیانگذار ارز معروف ترون است عادت دارد که تبلیغات بسیار گسترده‌ای در خصوص کارهای خود راه بیندازد و هیاهوی زیادی ایجاد کند. این در حالیست که برخلاف جاستین، سرگئی نظروف خیلی کم از توییتر استفاده می‌کند و به ندرت با مجلات گوناگون و خبرنگاران مصاحبه می‌کند.

علامت تجاری چین لینک نیز در سال ۲۰۱۹ در جزایر کیمن به ثبت رسید.

یکی از اولین خدماتی که Chain Link شروع به ارائه کرد، Price Feeds بود که از داده‌های مالی خارج از زنجیره برای تقویت برنامه‌های DeFi که در شبکه‌های بلاک چین استفاده می‌کرد و کمی بعد تیم توسعه دهندگان چین لینک محصولات و خدمات دیگری را ارائه کردند، این خدمات شامل : 

  1. VRF :

تولید کننده اعداد تصادفی قابل تأیید و دستکاری برای استفاده در بازی های مبتنی بر بلاک چین و پروژه های NFT

  1. Keepers:

روشی غیرمتمرکز، مقرون به صرفه و قابل اعتماد برای خودکارسازی قراردادهای هوشمند 

  1. Cross-chain communication: 

ارتباطات متقابل زنجیره ای به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا تحت یک استاندارد منبع باز برای ساخت برنامه های پرریسک  در چندین بلاک چین بدون به خطر انداختن امنیت ارتباط برقرار کرده و فعالیت کنند.

چه شرکت‌هایی با چین لینک همکاری می‌کنند؟

در اینجا به معروف ترین شرکایی که تعامل زیادی با ارز چین لینک دارند اشاره می‌کنیم:

سوئیفت (SWIFT): یک شبکه جهانی و بین المللی برای تعاملات و ارتباطات مالی بین بانکی است.

ریکوئست نتورک (Request Network): یک شبکه پرداختی غیرمتمرکز است که بر مبنای اتریوم است. این شبکه کاملا امن و قابل اعتماد است و می‌توانید برای پرداخت از آن استفاده کنید. می‌توانید از این صرافی استفاده کنید تا ارزهای فیات را به ارزهای رمزپایه چنج یا تبدیل کنید.

وان چین (Wanchain): یک پلتفرم و زیرساخت مالی است که تعامل میان ارزهای دیجیتال مختلف را تسهیل کرده است.

آیا نهنگ‌ها وارد پروژه چین لینک شده‌اند؟

بر اساس اطلاعات به دست آمده، هنوز نهنگ‌ها اقدام به سرمایه گذاری روی این پروژه نکرده اند. ارزهای این پروژه در دست تعداد بسیاری سرمایه گذار با دارایی نسبتا کم هستند و هنوز کسی اکثر ارزهای این پروژه را در دست ندارد تا بتواند روی قیمت و عرضه آن تاثیر زیادی بگذارد. بنابراین اتفاقاتی نظیر صعود شارپی و یا سقوط ناگهانی در مورد این ارز، چندان مورد انتظار نیست؛ بنابراین افراد خاصی تعیین کننده‌ قیمت آن نیستند؛ برای آشنایی با این‌گونه تاثیرات بهتر است بدانید که تحلیل فاندامنتال چیست؟ و با کاربردها و اطلاعات کاربرد یکه در اختیار شما قرار می دهد آشنا شوید.

مراحل خرید ارز لینک Link در اریترون : 

  1. ثبت نام و احراز هویت: 

ابتدا  با استفاده از ایمیل یا شماره همراه در اریترون ثبت نام کنید.

آموزش تصویری ثبت نام در اریترون 

 سپس در صورتی که قصد خرید ارز با تومان را دارید لازم است سطح کاربری خود را از تریدر به برنزی ارتقا دهید تا امکان واریز و برداشت تومانی نیز برای شما فراهم شود، توجه داشته باشید در سطح تریدر امکان واریز و برداشت رمز ارز و معامله وجود دارد اما اینکه بتوانید واریز و برداشت تومانی هم داشته باشید می بایست احراز هویت سطح برنزی را انجام دهید.

آموزش تصویری ارتقا به سطح برنزی 

  1. افزایش اعتبار (واریز تومان یا رمز ارز):

در این مرحله جهت افزایش اعتبار می توانید واریز رمز ارز یا تومان داشته باشید، همچنین در نظر داشته باشید بابت واریز به اریترون هیچ گونه هزینه و کارمزدی کسر نمی‌شود و دقیقا مبلغ واریزی به کیف پول شما اعمال می‌شود.

 آموزش تصویری واریز تومانی   آموزش تصویری واریز رمز ارز

  1. پس از واریز و افزایش اعتبار از 2 روش امکان خرید و معامله ی ارز لینک Link را دارید که می‌توانید با توجه به نیاز و اطلاعات خود بهترین و مناسب ترین روش را انتخاب کنید.

روش اول : صرافی ساده یا تبدیل 

این روش سریعترین و راحت ترین راه برای خرید ارز دیجیتال در اریترون است که شما از این طریق می توانید مستقیما تومان یا هر رمز ارز دیگری را به رمز‌‌ارز مورد نظر تبدیل کنید .معاملات از این قسمت با قیمت لحظه ای ارز انجام می شوند.

روش دوم : بازار جهانی یا ترید 

در این قسمت شما امکان انواع سفارش گذاری ،  تعیین حد سود و ضرر و مشاهده چارت ارز را دارید و فضای حرفه ای تری را برای معامله تجربه می کنید .

معاملات در صفحه ی بازار جهانی فقط با تتر انجام می‌شوند و در صورتی که تومان یا رمزارز دیگه ای دارید باید ابتدا به تتر تبدیل کرده و سپس برای خرید ارز مورد نظر اقدام کنید .

آموزش انواع سفارش گذاری در اریترون 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا