لایت کوین Litecoin یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال بوده که همچنین قدیمی‌ترین رمز ارز پس از بیت کوین است؛ پس قطعا ارزی قابل اطمینان است که توانسته تا این مدت ماندگاری خود را حفظ کند. اگر قصد سرمایه‌گذاری در لایت کوین را دارید، به خواندن این مطلب ادامه دهید .صرافی ارز دیجیتال اریترون با ارائه بیش از 1000 رمز ارز بیشترین تعداد ارز دیجیتال را در بین صرافی های ایرانی پشتیبانی می کند و همچنین امکان خرید لایت کوین را نیز برای کاربران فراهم کرده است در ادامه ی معرفی لایت کوین به آموزش خرید لایت کوین در اریترون می پردازیم.

لایت کوین Litecoin چیست؟

لایت کوین Litecoin یک شبکه بلاکچین از هارد فورک پروتکل اصلی بیت کوین است که کارایی بالاتری را از نظر زمان پردازش بلاک و کارمزد تراکنش ارائه می دهد. لایت کوین بر این اساس نام‌گذاری شده است که نسخه “لایت” بیت کوین است که منابع کمتری را برای استخراج و عملیات مصرف می کند.

لایت کوین به‌ طور گسترده به عنوان اولین آلت ‌کوین موفق در نظر گرفته می‌شود و الهام بخش توسعه‌دهندگان بی‌شماری شد تا با تغییر کد بیت کوین و استفاده از آن برای راه‌اندازی شبکه‌های مختلف، پایگاه کاربران رمز ارز را گسترش دهند.

در حالی که لایت کوین اولین ارز دیجیتالی نبود که کد بیت کوین را کپی کرد و ویژگی‌های آن را تغییر داد، اما یکی از مهمترین آن‌ها (از لحاظ تاریخی) است؛ با این حال، لایت کوین نه تنها کمی کد منبع بیت کوین را تغییر داد، بلکه چندین ویژگی انقلابی مانند شبکه لایتنینگ را نیز ایجاد کرد.

ارز دیجیتال لایت کوین به جای اینکه به عنوان رقیب بیت کوین عمل کند، خود را به عنوان یک ارز دیجیتال دوستانه با اهداف کمی متفاوت معرفی کرد.

شبکه لایت کوین یکی از قدیمی ترین شبکه های ارز دیجیتال بوده که در کنار بیت کوین و اتریوم فعالیت داشته است. با این حال، برخلاف اتریوم که از عملکرد قرارداد های هوشمند پشتیبانی می‌کند و برنامه های غیر متمرکز(dApps) را اجرا می‌کند، شبکه لایت‌ کوین با تمرکز بر افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال برای پرداخت‌های  سریع، ارزان و ایمن طراحی شده است.

کاربران لایت کوین از یک زیرساخت بلاک چین غیرمتمرکز، منبع باز(open source)، عمومی و شفاف برای انجام کسب و کارها و فعالیت شان و همچنین پرداخت سریع ارز دیجیتال در سراسر جهان بهره می برند. در میان علاقه مندان به ارزهای دیجیتال که بیت کوین را معادل طلا در بازار کریپتو می دانند، لایت کوین را نیز از نظر ارزش معادل با نقره در نظر می‌گیرند؛ این مقایسه در صنعت ارزهای دیجیتال از این فلسفه سرچشمه می‌گیرد که لایت‌کوین شباهت زیادی به بیت‌کوین داشته و تنها تفاوت این است که قیمت لایت‌کوین به مراتب پایین‌تر از قیمت بیت‌کوین  است؛ یکی از دلایل اصلی این تفاوت قیمت عرضه ی متفاوت این دو توکن است، به این صورت که  لایت کوین در مجموع 84 میلیون عرضه دارد، که تقریبا چهار برابر حداکثر عرضه بیت کوین است و همین باعث می شود عرضه در گردش آن کمتر از ارز دیجیتال بیت کوین از نظر ارزش بازار باشد.

لایت کوین در سال‌های اولیه خود اغلب به عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ رتبه‌بندی می‌شد. شباهت این ارز به بیت کوین باعث محبوبیت لایت کوین در میان کسانی می‌شود که به دنبال جایگزینی مقرون به‌صرفه برای بیت کوین هستند. 

لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

لایت کوین ویژگی‌های بسیاری را با بزرگترین ارز دیجیتال بر اساس ارزش بازار یعنی بیت کوین به اشتراک می‌گذارد؛ با این حال این دو ارز دیجیتال یکسان نیستند؛ حتی اگر اشتراکات زیادی باهم داشته باشند.

مانند بیت کوین، لایت کوین یک بلاک چین منبع باز است که از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند و به کاربرانش امکان می‌دهد قدرت محاسباتی خود را اختصاص دهند و در ازای تأیید بلوک‌ها لایت کوین کسب کنند. اگرچه مکانیسم اجماع یکسان است؛ اما الگوریتم‌های مورد استفاده برای اعتبارسنجی بلوک‌ها کاملاً متفاوت هستند. در حالی که بیت کوین از الگوریتم هش امن (SHA) استفاده می‌کند، لایت کوین از یک الگوریتم اجماع به نام Scrypt استفاده می‌کند.

می توان گفت بلاک چین لایت کوین بزرگترین شبکه غیر متمرکز با استفاده از سیستم استخراج مبتنی بر Scrypt است؛ یکی دیگر از ارزهای دیجیتال پیشرو که از این فناوری استفاده می‌کند، میم کوین محبوب، دوج کوین است.

 لایت کوین علاوه بر عرضه چهار برابر بیت کوین، از اندازه بلاکی نیز برخوردار است که چهار برابر بزرگتر از اندازه بلاک بیت کوین است و همین موضوع امکان انجام ادغام استخراج لایت کوین  LTC را فراهم می‌کند، از این رو استخراج لایت کوین فرآیندی بسیار کم انرژی و کم هزینه نسبت به استخراج بیت کوین است.

بلاک چین Litecoin از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند و همچنین از الگوریتم هش Scrypt در برابر بیت‌کوین استفاده می‌کند که یک فناوری رمزنگاری فشرده‌تر و کاربردی‌تر است.

ماینرها محاسبات ریاضی پیچیده‌ای را انجام می‌دهند که به نام هش شناخته می‌شوند، در حالی که تراکنش‌های درون شبکه لایت کوین را اعتبارسنجی می‌کنند و آن‌ها را در قالب بلوک‌های جدید در بلاک چین ثبت می‌کنند، سکه‌های LTC استخراج می‌شوند و به عرضه در گردش اضافه می‌شوند، بخشی از آن نیز به‌عنوان پاداش بلوک به ماینر ها تعلق می‌گیرد.

نرخ ریت استراخ  لایت‌کوین‌های جدید در فواصل زمانی منظم 50 درصد کاهش می‌یابد تا اطمینان حاصل شود که تمام LTC در طی چند سال استخراج نمی‌شود. در آگوست 2015، نرخ استخراج LTC از 50 به 25 LTC کاهش یافت و به دنبال آن نصف شدن بعدی در آگوست 2019 به 12.5 LTC کاهش یافت. سپس تاریخ بعدی  23 آگوست 2023 برنامه ریزی شده است، که نرخ استخراج را به 6.25 LTC کاهش می دهد و استخراج ارز دیجیتال را دشوارتر و ارزشمندتر می کند.

 چگونگی استخراج ارز دیجیتال لایت کوین LTC

استخراج لایت کوین به شما این امکان را می‌دهد تا تراکنش‌هایی را که روی بلاک چین انجام می‌شود را تایید کنید و آن‌ها را در بلوک‌های جدیدی که به طور مداوم به شبکه آن اضافه می‌شوند، ثبت کنید. در این فرآیند، ارز دیجیتال LTC جدید استخراج می‌شود و به عرضه در گردش کریپتو اضافه می‌شود، که بخشی از آن را می‌توانید به عنوان پاداش بلاک برای تلاش‌های خود دریافت کنید.

مراحل استخراج بیت کوین به این صورت انجام می‌شود:

  1. سرمایه‌گذاری روی تجهیزات استخراج لایت کوین 

برای استخراج لایت کوین به ریگ های ماینینگ خاصی نیاز خواهید داشت که در واقع کامپیوترهایی با قدرت پردازش بالا برای حل مسائل پیچیده ریاضی در حین تایید تراکنش ها هستند. ASIC ها (مدارهای مجتمع خاص الگوریتم) می توانند از الگوریتم هش Scrypt Litecoin پشتیبانی کنند.با وجود اینکه تهیه این موارد ممکن است نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی از سوی شما داشته باشد، مزیت آن این است که می توانید از همان سخت افزار برای استخراج Dogecoin (DOGE) نیز استفاده کنید.

  1. دانلود نرم افزار استخراج لایت کوین 

گام بعدی دانلود نرم افزاری است که به شما امکان می دهد به بلاک چین لایت کوین متصل شده و شروع به استخراج LTC کنید. نرم افزار Easy Miner یک نرم افزار استخراج آنلاین و آسان برای استخراج رمز ارز لایت کوین می باشد که به شما کمک می کند تا به راحتی LTC را استخراج کنید.این نرم افزار دارای یک رابط کاربری ساده است که حتی یک کاربر تازه وارد می تواند بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کند.

  1. یک استخر استخراج را پیدا کنید و به آن بپیوندید

استخرهای ماینینگ یا همان استخراج به شما کمک می کند منابع محاسباتی را ترکیب کنید و شانس رقابت و کسب شانس اعتبارسنجی تراکنش های لایت کوین را افزایش دهید. در حالی که پیوستن به یک استخر استخراج پاداش شما را در مقایسه با فعالیت به عنوان یک ماینر انفرادی کاهش می دهد، اما شانس انتخاب شدن و کسب پاداش را افزایش می دهد.

  1.  آدرس کیف پول لایت کوین خود را وارد کنید 

حال زمان آن رسیده است که حساب خود را راه اندازی کنید و آدرس کیف پول خود را اضافه کنید تا بتوانید برای استخراج LTC پاداش دریافت کنید. با استخراج لایت کوین شروع کنید و شاهد رشد دارایی های خود در طول زمان باشید.

تفاوت پاداش استخراج لایت کوین و بیت کوین

در زمان تراکنش، لایت کوین هر بار که ۸۴۰۰۰۰ بلاک استخراج می‌شود، پاداش خود را با ماینرها نصف می‌کند؛ در حالی که با استخراج هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک، پاداش استخراج کنندگان بیت کوین به نصف کاهش می‌یابد. برای حفظ کمبود نسبی این ارزهای دیجیتال و حفظ ارزش آن‌ها، پاداش‌ها به نصف کاهش می‌یابد.

استخراج لایت کوین با موبایل چگونه است؟

استخراج لایت کوین مانند تمام ارزهای دیجیتال توسط تمامی موبایل‌های اندروید و IOS امکان پذیر است. همانطور که قبلا ذکر شد، در استخراج موبایل، پاداش تقریباً همان درصد قدرت محاسباتی ارائه شده توسط ماینرها خواهد بود؛ اما به طور کلی، آیا استخراج ارز دیجیتال در تلفن شما رایگان است؟ استخراج ارزهای دیجیتال از طریق تلفن نیازمند سرمایه‌گذاری در گوشی هوشمند، دانلود اپلیکیشن استخراج ارز دیجیتال و داشتن اتصال اینترنتی پایدار است؛ با این حال انگیزه برای ماینرهای کریپتو ممکن است به میزان قابل توجهی کمتر باشد و ممکن است هزینه برق مصرفی برای استخراج را پوشش ندهد؛ علاوه بر این، این گوشی هوشمند فشار شدید ناشی از ماینینگ را تجربه می‌کند، طول عمر آن را کاهش می‌دهد و شاید سخت افزار آن را از بین ببرد.

هر چند برنامه‌های بسیاری برای سیستم عامل‌های iOS و اندروید برای استخراج ارزهای دیجیتال در دسترس هستند، اما اکثر برنامه‌ها فقط در سایت‌های استخراج رمزنگاری شخص ثالث در دسترس هستند که مشروعیت آن‌ها باید قبل از استفاده به دقت بررسی شود.

توسعه‌دهندگان قادرند برنامه‌هایی ایجاد کنند که به آن‌ها اجازه دهد استخراج را در جای دیگری مانند پلتفرم‌های رایانش ابری کنترل کنند؛ از مشکلات احتمالی این شیوه می‌توان به تخلیه سریع باتری‌ها اشاره کرد؛ همچنین اگر استخراج “روی دستگاه” انجام شود، به دلیل پردازش فشرده، گوشی هوشمند بیش از حد گرم می‌شود.

تاریخچه و بنیانگذاران لایت کوین Litecoin

لایت کوین Litecoin در 9 اکتبر 2011 توسط Charlie Lee استخراج کننده اولیه بیت کوین، کارمند سابق گوگل و مهندس نرم افزار Coinbase، از هارد فورک بلاک چین بیت کوین ایجاد شد.در زمان راه‌اندازی، شبکه لایت‌کوین دارای عرضه از پیش استخراج‌شده 150 سکه LTC بود که از آن زمان تا ژوئن 2022 به بیش از 70 میلیون رسید. این مقدار کمتر از 14 میلیون LTC در چند سال آینده باقی خواهد ماند.

پس از راه اندازی ارز دیجیتال لایت کوین، Charlie Lee به تاسیس بنیاد لایت کوین ادامه داد؛ بنیاد لایت کوین که در سنگاپور مستقر است، مسئول نظارت بر توسعه، پیشرفت و پذیرش فناوری لایت کوین در بازار است.

یکی دیگر از نقاط عطف مهم در تاریخ Litecoin پذیرش آن توسط PayPal  به عنوان یک ارز پشتیبانی شده در کیف پول دیجیتال آنها برای مشتریان آمریکایی است. سرویس رمزنگاری PayPal علاوه بر LTC از BTC، ETH و BCH پشتیبانی می‌کند و به کاربران خود اجازه می‌دهد با استفاده از این ارزهای دیجیتال برای ارسال و دریافت پرداخت‌ها، تراکنش انجام دهند.

چگونه می‌توان آینده لایت کوین را پیش بینی کرد؟

تجزیه و تحلیل روند لایت کوین برای معامله‌گران بسیار مهم است؛ زیرا به آن‌ها در مورد زمان مناسب برای ورود به بازار هشدار می‌دهد؛ همچنین به معامله‌گران کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند لایت کوین را بخرند، بفروشند یا نگه دارند تا حداکثر سود را ببرند. سه راه برای پیش بینی روند قیمت کریپتو وجود دارد:

تحلیل تکنیکال

تجزیه و تحلیل تکنیکال لایت کوین شامل استفاده از روندهای آماری بر اساس فعالیت‌های قیمت تاریخی است. تحلیل فنی به این ایده بستگی دارد که قیمت‌های کریپتو از روندها پیروی و خود را تکرار می‌کنند یا نه؛ بنابراین تحلیلگران بر بررسی حرکات قیمت و حجم معاملات تمرکز می‌کنند تا جهت‌های آتی قیمت لایت کوین را پیش‌بینی کنند، خواه در آینده افزایش یا کاهش یابد.

تحلیل بنیادی

به جای وابستگی به روندهای تاریخی قیمت، تحلیل بنیادی رویکرد متفاوتی دارد و عواملی را که به تغییر روند قیمت کمک می‌کنند تجزیه و تحلیل می‌کند. این تحلیل بر این واقعیت تمرکز دارد که ارزش یک ارز دیجیتال می‌تواند کم‌ارزش یا بیش از حد ارزش‌گذاری شود؛ پس از انجام این تحلیل زمان اصلاحات فرا می‌رسد.

تحلیل احساسات

همانطور که از نام آن پیداست تجزیه و تحلیل احساسات و عواطف، معامله‌گر را در پیش‌بینی روند قیمت کریپتو قرار می‌دهد. تحلیل‌گران ارزهای دیجیتال به جای تکیه صرف بر داده‌های بازار، بر روندهای احساسی مانند فروش وحشت یا ولگردی خرید لایت کوین بر اساس انتظارات و ادراک عمومی تمرکز می‌کنند.

آیا باید لایت کوین بخرید؟

موفقیت یا شکست لایت کوین مانند تمامی ارزهای دیجیتال به یک به چند عامل بستگی دارد. میزان پذیرش کاربر مهم است و اگر افراد بیشتری لایت کوین را برای انتقال وجه یا به عنوان ذخیره ارزش خریداری کنند، احتمالاً ارزش آن افزایش خواهد یافت؛ علاوه بر این‌ها در دسترس بودن لایت کوین در چندین صرافی بزرگ یک امتیاز مثبت برای این سکه است. 

لایت کوین گزینه‌ای ایده‌آل برای سرمایه گذاری

پس از اینکه افراد در جوامع مختلف به درک این رسیدند که ارز دیجیتال چیست و فهمیدند که ارز دیجیتال تا چه اندازه می‌تواند برای آن‌ها سود داشته باشد، به سرعت جذب این بازار شدند؛ پس از وارد شدن سرمایه‌های زیاد به بازار ارز دیجیتال، توسعه دهندگان به سراغ معرفی ارزهای مختلف پرداختند. لایت کوین از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین است که خود را به صورت رقیب بیت کوین معرفی نکرده است و سعی کرده در سایه بیت کوین به فعالیت خود بپردازد. نحوه استخراج لایت کوین مانند بیت کوین با استفاده از ماینرهای ASIC صورت می‌پذیرد؛ با این تفاوت که الگوریتم استخراج لایت کوین، جدیدتر از الگوریتم مورد استفاده بیت کوین است. با دقت به تحلیل‌ها و کنترل هیجانات می‌توانید از لایت کوین سودهایی دلپذیر دریافت کنید.

مراحل خرید ارز لایت کوین LTC در اریترون : 

  1. ثبت نام و احراز هویت: 

ابتدا  با استفاده از ایمیل یا شماره همراه در اریترون ثبت نام کنید.

آموزش تصویری ثبت نام در اریترون 

 سپس در صورتی که قصد خرید ارز با تومان را دارید لازم است سطح کاربری خود را از تریدر به برنزی ارتقا دهید تا امکان واریز و برداشت تومانی نیز برای شما فراهم شود، توجه داشته باشید در سطح تریدر امکان واریز و برداشت رمز ارز و معامله وجود دارد اما اینکه بتوانید واریز و برداشت تومانی هم داشته باشید می بایست احراز هویت سطح برنزی را انجام دهید.

آموزش تصویری ارتقا به سطح برنزی 

  1. افزایش اعتبار (واریز تومان یا رمز ارز):

در این مرحله جهت افزایش اعتبار می توانید واریز رمز ارز یا تومان داشته باشید، همچنین در نظر داشته باشید بابت واریز به اریترون هیچ گونه هزینه و کارمزدی کسر نمی‌شود و دقیقا مبلغ واریزی به کیف پول شما اعمال می‌شود.

 آموزش تصویری واریز تومانی   آموزش تصویری واریز رمز ارز

  1. پس از واریز و افزایش اعتبار از 2 روش امکان خرید و معامله ی ارز لایت کوین LTC را دارید که می‌توانید با توجه به نیاز و اطلاعات خود بهترین و مناسب ترین روش را انتخاب کنید.

روش اول : صرافی ساده یا تبدیل 

این روش سریعترین و راحت ترین راه برای خرید ارز دیجیتال در اریترون است که شما از این طریق می توانید مستقیما تومان یا هر رمز ارز دیگری را به رمز‌‌ارز مورد نظر تبدیل کنید .معاملات از این قسمت با قیمت لحظه ای ارز انجام می شوند.

روش دوم : بازار جهانی یا ترید 

در این قسمت شما امکان انواع سفارش گذاری ،  تعیین حد سود و ضرر و مشاهده چارت ارز را دارید و فضای حرفه ای تری را برای معامله تجربه می کنید .

معاملات در صفحه ی بازار جهانی فقط با تتر انجام می‌شوند و در صورتی که تومان یا رمزارز دیگه ای دارید باید ابتدا به تتر تبدیل کرده و سپس برای خرید ارز مورد نظر اقدام کنید .

آموزش انواع سفارش گذاری در اریترون 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *